کد خبر : 1605
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

واگذاری پروژه‌ها به شرکت‌های غیردولتی با ماهیت حکومتی، خصوصی‌سازی نیست

واگذاری پروژه‌ها به شرکت‌های غیردولتی با ماهیت حکومتی، خصوصی‌سازی نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 600 هزار میلیارد تومان نقدینگی کشور در دست مردم است، گفت: این بودجه باید به سمت تولید و کارهای عمرانی که از ورود تورم جلوگیری می‌کند برود، پس باید مردم را تشویق کرد که حتی در پروژه‌هایی که سوددهی اندکی دارند، مشارکت کنند.

دکتر علی لاریجانی عصر امروز (پنجشنبه 3 اردیبهشت) در ادامه سفر یک‌روزه خود به شهرستان شاهرود، با حضور در تالار هلال‌احمر این شهرستان در دومین جلسه شورای اداری استان سمنان حضور یافت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در سخنرانی خود در این جلسه با ابراز خرسندی از سفر به استان سمنان گفت: نکات مطرح شده در جلسه قابل قبول است و آنقدر در این زمینه‌ها صحبت شده که برای همگان مبرهن است که وجود نگاه همدلانه ضروری است.

وی در ادامه به مسائل مهم و کلان کشور و همچنین استان سمنان اشاره و عنوان کرد: مسیر آینده کشور امیدوارکننده است؛ اخیراً چالش‌هایی در منطقه و بین‌الملل داشته‌ایم که وارد مرحله‌ای از  ثبات شده است. همچنین در جریان مسائل هسته‌ای مسیر مناسبی را طی کرده‌ایم و بعضی رقابت‌های کودکانه در منطقه داشته‌ایم که باعث ایجاد چالش‌هایی برای کشور شد که البته هنوز کاملا رفع نشده است، اما دورنمای معقول و سنجیده‌ای دارد.

دکتر لاریجانی در ادامه، ایران را دارای امنیت پایدار در شرایط پرتلاطم و داغ منطقه دانست و تصریح کرد: نعمت وجود رهبری و هدایت‌های ایشان در طول سالیان سال ارزشمند بود، از این‌رو از جهات مختلف مسیر آینده کشور امیدوارکننده است.

وی در ادامه به فرازوفرودهای موجود در حوزه اقتصادی اشاره کرد و یادآور شد: گام‌هایی که دولت فعلی در حوزه اقتصاد برمی‌دارد حاکی از فهم درست از موضوع اقتصاد است و وزرای کابینه رئیس‌جمهور نیز از عقلانیت خوبی برخوردارند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان تصریح کرد: در حال حاضر مشکلات بیکاری و رکود در کشور وجود دارد اما در حال حرکت برای حل مشکلات هستیم و فضای پرسرعتی برای حل مسائل پیش آمده است.

دکتر لاریجانی در ادامه با تاکید بر اینکه در هر حوزه‌ای باید دور حوزه اقتصاد را چند خط قرمز کشید تا توجه ویژه‌ای به آن شود، گفت: مهمترین مسئله کشور پیشرفت اقتصادی است که اگر نگاه منطقه‌ای داریم باید به اقتصاد توجه کنیم.

وی بیان کرد: به دلایل مختلفی که برخی ریشه در دولت‌های قبل دارد، از منابع موجود به خوبی استفاده نشد که این موضوع به روحیه نفتی کشور بازمی‌گردد.

 

ادغام دو عنصر برنامه و بودجه تحت عنوان یک سازمان، اشتباه بود

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به سیاست‌های نفتی پیش از انقلاب اشاره و خاطرنشان کرد: در گذشته تصور می‌شد اگر از نفت در روند بودجه‌ریزی استفاده کنیم رونق آنی به وجود می‌آید، لذا از این سرمایه به درستی استفاده نشد.

دکتر لاریجانی افزود: در گذشته سازمان برنامه در کنار بودجه نبود و فقط سازمان برنامه داشتیم و مسائل مربوط به بودجه را دولت بررسی می‌کرد؛ برنامه یعنی منابع نفتی برای پیگیری پروژه‌های عظیم استفاده شود که به مرور برنامه و بودجه را با هم ادغام کردند و از نفت نیز برای تعیین بودجه استفاده شد و رفته رفته نفت بر توسعه اقتصادی غلبه پیدا کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه 150 هزار میلیارد صرف بودجه جاری و 30 هزار میلیارد صرف بودجه عمرانی شد، بیان کرد: حجم اصلی درآمد کشور صرف بودجه جاری می‌شد که روش غلطی بود؛ بعد از انقلاب نیز تصور بر این بود که فعالیت‌های دولتی بهتر جواب می‌دهد.

 

مجاهدان امروز جامعه، کارآفرینان اقتصادی هستند

رئیس قوه مقننه به فرمایشات مقام معظم رهبری در ابتدای سال در جمع مردم مشهد اشاره کرد و گفت: ایشان فرمودند باید مردم را در حوزه اقتصاد وارد کرد و بسترها را به گونه‌ای فراهم کرد که آنها وارد حرکت‌های اقتصادی شوند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه مقام معظم رهبری، مجاهدان امروز جامعه را کارآفرینان اقتصادی می‌دانند، تصریح کرد: مسئولان باید بدانند که اولویت نخست در مسائل اقتصادی است و اگر می‌خواهیم مردم با کرامت زندگی کنند، باید متوجه نقاط آسیب‌پذیر اقتصادی باشیم.

وی همچنین با تاکید بر پرهیز از دعواهای خرد عنوان کرد: طبیعتاً در کشوری که دارای دموکراسی است، اختلاف‌نظر وجود دارد اما باید از حواشی دوری کرد، چنانکه رهبر معظم انقلاب امسال را سال همدلی و همزبانی نامیدند که بینش عمیقی در آن نهفته است.

 

چابک‌سازی دولت در شرایط امروز ضروری است

رئیس مجلس شورای اسلامی، چابک‌سازی و کاهش بار دولت را از نکات بسیار مهم در توسعه اقتصادی کشور دانست و اظهار کرد: بسیاری از کارها را می‌توان به مردم واگذار کرد و کسانی که امروز دارای صدارت، وزارت و وکالت هستند، باید بدانند در کشوری که دارای دموکراسی است، مدیریت‌ها موقتی بوده و اگر می‌خواهیم در سند چشم‌انداز 1404 حیثیت پیدا کنیم، باید چابک‌سازی در دولت داشته باشیم.

وی افزود: تاکنون پروژه‌های عمرانی با اعتباری بالغ بر 400 هزار میلیارد تومان کلنگ‌زنی شده است، این در حالی است که بودجه عمرانی سالیانه تنها 30 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که با این حساب تا 40 سال آینده این پروژه‌ها به اتمام نخواهند رسید، از این‌رو باید پروژه‌های دولتی کلنگ‌زده شده نیز به بخش خصوصی واگذار شوند.

دکتر لاریجانی در ادامه با اشاره به 600 هزار میلیارد تومان نقدینگی کشور در دست مردم است، گفت: این بودجه باید به سمت تولید و کارهای عمرانی که از ورود تورم جلوگیری می‌کند، هدایت شود، اما وقتی بسترها مهیا نباشد، به سمت تورم‌زایی مثل دلالی‌ها می‌رود، پس باید مردم را تشویق کرد که حتی در پروژه‌هایی که سوددهی اندکی دارند، مشارکت کنند.

 

روند سرمایه‌گذاری در پروژه‌های کشور بیش از 250 روز است

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید بر اینکه بخش‌های دولتی نباید خود را رقیب بخش‌های خصوصی بدانند، گفت: بخش دولتی باید به بخش خصوصی کمک کند.

وی در ادامه با بیان اینکه در ایران روند سرمایه‌گذاری بسیار طولانی است، عنوان کرد: در برخی از کشورها سرمایه‌گذار از زمان تصمیم‌گیری تا اجرا برای یک پروژه تنها 48 ساعت زمان نیاز دارد، در حالی که در کشور ما این روند به بالای 250 روز می‌رسد که باید تسهیل شود.

 

واگذاری پروژه‌های کشور به شرکت‌های غیردولتی با ماهیت حکومتی، خصوصی‌سازی محسوب نمی‌شود

دکتر لاریجانی در ادامه به عملکرد مجلس در روند تسهیل واگذاری‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: قانون تسهیل فضای کسب و کار، قانون رفع موانع تولید و قانون تنظیم مقررات مالی دولت، تسهیل‌کننده واگذاری‌ها بوده که دولت می‌تواند بر همین اساس به سمت کوچک‌سازی پیش برود. همچنین اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی که از سوی مقام معظم رهبری به تصویب رسید و پس از آن قانونی بر همین اساس در مجلس مصوب شد، باید مورد توجه دولت قرار گیرد.

رئیس قوه مقننه افزود: متاسفانه برخی واگذاری‌ها به شرکت‌های غیردولتی با ماهیت حکومتی صورت می‌گیرد که اسم آن خصوصی‌سازی نیست؛ برای مثال قرارگاه سپاه، برخی پروژه‌های عظیم کشوری را راه‌اندازی می‌کند اما بخش خصوصی محسوب نمی‌شود.

وی  در ادامه با بیان اینکه سمنان مزیت نسبی خوبی به علت نزدیکی به پایتخت دارد، گفت: این استان ظرفیت توریستی خوبی دارد و این از آنجاست که در مسیر زائران مشهدالرضا(ع) واقع شده است.

دکتر لاریجانی با اشاره به ایده استاندار سمنان مبنی بر اعطای اختیار جهت کسب درآمد استانی اذعان داشت: این ایده خوبی است که در این رابطه با دولت صحبت می‌کنیم، همچنین اگر نیاز به کمک مجلس باشد، همکاری‌های لازم را جهت درآمدزایی در استان‌ها صورت می‌دهیم که این مسئله گامی به سمت همگرایی خواهد بود./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی