کد خبر : 160
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با اعضای انجمن صنفی کشاورزان استان قم تاکید کرد:

تغییر الگوی کشت؛ ضرورت کشاورزی نوین در کشور

تغییر الگوی کشت؛ ضرورت کشاورزی نوین در کشور

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به معضل کمبود آب در کشور گفت: یکی از مهمترین مسائل حوزه کشاورزی الگوی کشت است، به طوری که باید نحوه کشت براساس نوع و ظرفیت های مناطق صورت بگیرد.

دکتر علی لاریجانی پیش از ظهر امروز (دوشنبه 25 بهمن) در دیدار با اعضای انجمن صنفی کشاورزان استان قم با اشاره به جایگاه حوزه کشاورزی در توسعه اقتصادی کشور و استان قم گفت: حوزه کشاورزی استان دارای ظرفیت های بسیاری است که باید به آن پرداخته شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم توسعه و اجرای طرح های آبیاری نوین در حوزه کشاورزی تاکید کرد و افزود: قطعاً باید از ظرفیت های موجود برای توسعه این حوزه استفاده شود، زیرا در شرایط کنونی کشور با معضل کمبود آب روبرو است که توسعه این تجهیزات می تواند در بهبود وضعیت کشاورزی موثر باشد؛ و ما نیز از به کارگیری تکنولوژی آبیاری تحت فشار حمایت می کنیم.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین مسائل حوزه کشاورزی الگوی کشت است، به طوری که باید نحوه کشت براساس نوع و ظرفیت های مناطق صورت بگیرد، از این رو با توجه به ظرفیت استان قم بهتر است که محصولاتی مانند پسته و زیتون که مصرف آب کمتری دارند، کشت شوند و امروز شاهدیم استان هایی مانند سمنان و کرمان نیز الگوی کشت خود را تغییر داده و در قم نیز اگر به دنبال پایدار ماندن فعالیت ها در این حوزه هستیم باید الگوی کشت را تغییر دهیم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش رسانه ملی در معرفی، ترویج و نحوه به کارگیری الگوهای جدید کشت در استان قم گفت: به طور حتم رسانه ملی باید مباحث کارآفرینی در حوزه کشاورزی را ترویج کند و در این مسیر صداوسیمای استان قم نقش مهمی دارد تا ظرفیت های این حوزه را به کشاورزان نشان دهد.

در ابتدای این دیدار پیمان عالمی رئیس انجمن صنفی کشاورزان استان قم گفت: وظیفه اصلی این انجمن حمایت اجتماعی، اقتصادی از کشاورزان و احقاق حقوق آنهاست.

وی تصریح کرد: در شرایط کنونی حدود 60 هزار هکتار اراضی زراعی و باغ در استان قم وجود دارد که از این میزان زمین کشاورزی، تنها حدود 30 درصد به روش های نوین و تحت فشار آبیاری می شوند.

عالمی افزود: بزرگترین تهدید در شرایط کنونی بحران آب است و ضروری است روش های آبیاری در حوزه کشاورزی بهینه سازی شوند تا از مشکلات کم آبی کاسته شود./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی