کد خبر : 1588
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با رئیس گروه دوستی پارلمانی ایرلند و ایران :

اگر در مذاکرات عقلایی رفتار کنند توافق حاصله می‌تواند به نفع طرفین باشد

اگر در مذاکرات عقلایی رفتار کنند توافق حاصله می‌تواند به نفع طرفین باشد

رئیس پارلمان ایرلند از دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی برای سفر به دوبلین جهت تبادل دیدگاه‌ها و نظرات مقامات عالیرتبه دو کشور دعوت کرد.

لیم تومی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایرلند، ایران عصر امروز دوشنبه (21 اردیبهشت‌ماه) با رئیس مجلس شورای اسلامی دکتر علی لاریجانی دیدار و گفت‌وگو کرد.

دکتر لاریجانی در ابتدای این دیدار با اشاره به پیشینه روابط خوب ایران و ایرلند گفت: ایرلند کشوری است که در حافظه تاریخی مردم ایران با نگاه مثبت به آن نگریسته می‌شود و این ظرفیت مناسبی برای ارتقای روابط دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و ایرلند در زمینه های مختلفت است.

وی با اشاره به نقش همکاری های پارلمانی در تسهیل و توسعه روابط کشورها ادامه داد: همکاری‌های پارلمانی از جمله روابط گروه‌های دوستی پارلمانی می‌تواند زمینه‌ساز توسعه و گسترش مناسبات دو کشور در زمینه‌های مورد علاقه دو طرف شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: تبادل هیات‌های مختلف پارلمانی در سطوح عالی میان دو کشور در سال‌های اخیر موجب آشنایی بیشتر طرفین با دیدگاه‌ها و ظرفیت‌های یکدیگر شده است.

وی با اشاره به فرآیند نگارش متن توافق نهایی مذاکرات هسته‌ای کشورمان با گروه 1+5 گفت: در همان چارچوبی که مذاکرات به نتیجه رسیده متن توافق نامه نهایی در حال نگارش است و اگر طرف‌های مقابل در این مذاکرات عقلایی رفتار کنند توافق حاصله می‌تواند به نفع طرفین باشد.

در ادامه این دیدار لیم تومی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایرلند و ایران نیز با ابراز خرسندی از سفر به ایران و سفر اخیر رئیس پارلمان ایرلند به تهران گفت: در طول این سفر و سفر رئیس پارلمان ایرلند به ایران ملاقات‌های خوبی با مقامات جمهوری اسلامی ایران انجام شده است و تداوم و استمرار این گفت‌وگوها کمک شایانی به ارتقای روابط دو کشور خواهد کرد.

وی ادامه داد: همکاری‌های تجاری و اقتصادی و ملاقات و گفت‌وگوی مقامات متصدی این حوزه‌ها در مسیر ارتقای روابط دوستانه دو کشور حائز اهمیت بسیار است و باید اهتمام ویژه‌ای به آن داشت.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایرلند با اشاره به روند مذاکرات هسته‌ای کشورمان با گروه 1+5 گفت: به طور یقین توافق نهایی در مذاکرات هسته‌ای علاوه بر تاثیر مثبت در روابط دو کشور به تسهیل و ارتقای سطح روابط جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورهای جهان خواهد انجامید.

وی به عضویت حدود 3 هزار تن از اتباع کشورهای اروپایی در گروه‌های تروریستی به ویژه داعش گفت: یکی از نگرانی‌های بزرگ اروپا کنترل و مدیریت این افراد است که بعد از پایان بحران‌های منطقه یک خطر بالقوه برای آرامش و ثبات کشورهای متبوع خود هستند.

لیم تومی افزود: باید پذیرفت که کشورهای غربی در قبال این گروه‌های تروریستی مرتکب اشتباهاتی شدند.

وی در پایان این دیدار ضمن تاکید بر دعوت رئیس پارلمان ایرلند از دکتر لاریجانی برای سفر به دوبلین گفت: سفر مذکور تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر تسهیل و تسریع روند همکاری‌های فیمابین خواهد داشت و فرصت مغتنمی جهت تبادل دیدگاه‌ها و نظرات مقامات عالیرتبه دو کشور خواهد بود.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی