کد خبر : 1559
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

گزارش عملکرد مجلس به رهبر انقلاب ؛

رفع موانع تولید و نیازهای اقتصادی موضوع اکثر مصوبات مجلس

رفع موانع تولید و نیازهای اقتصادی موضوع اکثر مصوبات مجلس

رئیس مجلس صبح امروز در دیدار مقام معظم رهبری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی گزارشی از عملکرد قوه مقننه به رهبر انقلاب ارائه کرد. متن کامل سخنان علی لاریجانی به شرح ذیل می‌باشد.

اعتدال به نقل از خانه ملت نوشت:

 

                                           بسم الله الرحمن الرحیم

سپاس مرخداوندی را که در احدیتش یگانه و در واحدیتش یکتاست و ثنا مر او را که به فضل و رحمت خویش به راه هدایتش راهبرمان گشت و درود بر رسول گرامیش که مهین فرستاده و پسین مبشّر اوست و نیز بر آل او که آل الله و اشرف من فی الارض و انسان العین وجودند به ویژه بر خاتم مطلقه ولایت کلیه، حضرت حجت بن الحسن العسگری عجل الله تعالی فرجه.

توفیق زیارت رهبر معزز انقلاب اسلامی، برای ما، نمایندگان ملت آن هم در ایام فرخنده ماه شعبان، مایه فخر و مباهات است .

یکی از دستاوردهای مهم انقلاب، تشکیل نظام مردم سالاری دینی است که دارای سه قوه مستقل تحت هدایت ولایت فقیه می باشد و مجلس شورای اسلامی به عنوان رکن اصلی مردم سالاری، وظیفه مهم تبیین و تدوین و صیانت از حقوق ملت را بر عهده دارد که از طریق قانونگذاری در چارچوب شرع و قانون اساسی و نظارت بر اقدامات اجرایی قوای دیگر و دفاع از حریم حقوقی ملت بخصوص در مقابل بیگانگان، وظیفه خویش را به انجام می رساند.

در قلمرو قانونگذاری که اهمیت اساسی برای نظام مردم سالار دارد و ملاک اصلی مدینه عادله می باشد، مجلس نهم در این سه سال، حدود 120 قانون را به تصویب رساند که موضوع اکثر قوانین، رفع نیازهای اقتصادی و تولیدی کشور می باشد نظیر

-        قانون رفع موانع تولید که با کار تخصصی کمیسیون ها و کمیسیون ویژه با هدف محقق اقتصاد مقاومتی تدوین گردید.

-        قانون مبارزه با قاچاق ارز و کالا

-        قوانین بودجه سال های 92، 93 و 94

-        قانون تأمین کالاهای اساسی برای اقشار آسیب پذیر

-        قانون اصلاح نظام صنفی کشور

-        قانون استفاده متوازن از امکانات کشور برای ارتقاء سطح مناطق کمتر توسعه یافته

-        قانون مجازات اسلامی و قانون آیین دادرسی کیفری که جزء قوانین ما در کشور می باشد.

-        قانون حمایت از خیران در ایجاد مراکز آموزشی و پرورشی

-        قانون جامع حدنگار (کاداستر) کشور

در تصویب لایحه بودجه در مجلس تلاش شد از ظرفیت قانونگذاری برای تسهیل فضای کسب و کار و اقتصاد مقاومتی استفاده شود و یکی از امکانات مهم در این زمینه، ایجاد بودجه کافی و ساز و کار حمایتی جدی برای سلامت کشور بود که در قانون بودجه سال 93 و 94 در نظر گرفته شد و با این تدبیر، وضعیت نگران کننده ای که در سال 91 برای حوزه سلامت ایجاد شده بود مرتفع گردید.

پیش بینی اعتبار قابل توجه برای تقویت بنیه دفاعی و ایجاد امکان واگذاری طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی و واگذاری 10 هزار میلیارد تومان طرح های عمرانی نیمه تمام به بانک ها از دیگر اقدامات موثر مجلس بود تا بار سنگین پروژه های عمرانی با کمک نقدینگی در دست مردم کاهش یابد و عمر ساخت و ساز طرح های عمرانی منطقی شود.

تامین آب شرب مناطقی که به دلیل خشکسالی دچار بحران شده اند با حمایت و اذن حضرتعالی محقق گردید و ایجاد روش قانونی برای تأمین زمین مسکن برای ایثارگران و تأمین کمک معیشت ماهانه برای جانبازان و آزادگان معسر از دیگر بخش های مورد توجه نمایندگان در تصویب قوانین بودجه بوده است.

در زمینه تنقیح قوانین نیز اقدامات اولیه انجام گرفته و امیدواریم نتایج آن به مرور در مجلس مطرح گردد.

در بعد نظارت، کمیسیون های تخصصی مطابق ماده 49 آیین نامه و ماده 236، گزارش هایی به مجلس ارائه نمودند که بعضی از آنها مطابق ضوابط آیین نامه، به دلیل تخلفات به قوه قضائیه ارسال گردید.

دیوان محاسبات با رویکرد پیشگیری از تخلفات، سامانه بی موثری داشته به طوری که تخلفات واصله به دیوان از 1319 پرونده در سال 91 به 719 پرونده در سال 93 کاهش یافته است.

کمیسیون اصل 90 و هیأت تطبیق مصوبات دولت با قوانین نیز در جهت نظارت و رسیدگی به تخلفات اقدامات سنجیده ای داشته اند به طوری که مصوبات خلاف قانون هیأت وزیران به کمتر از 3 درصد کاهش یافت.

مجلس با حضور 120 نماینده در 72 شورا یا مجمع یا هیأت در سطح ملی و با حضور 186 نماینده در مجامع استانی نظارت بر تقسیمات اجرایی دارد.

از طریق تحقیق و تفحص، نمایندگان محترم چند مورد را به نتیجه رساندند که نتایج آن در مجلس قرائت گردید، گزارش تأمین اجتماعی و دانشگاه آزاد اسلامی، گزارش عملکرد صنایع خودروسازی، گزارش عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص واردات کالا و تنظیم بازار، 4 مورد نیز آماده قرائت در مجلس است، گزارش صنعت بیمه، گزارش عملکرد سازمان چای، گزارش عملکرد بنیاد شهید و عملکرد صنعت فولاد و 36 گزارش در حال رسیدگی است.

در مجلس نهم، تلاش شد با دعوت از مسئولان اجرایی همراه با اظهارنظر نمایندگان موضوعات مهم در صحن مجلس مورد بررسی قرار گیرد. در زمینه اقتصاد مقاومتی و عملکرد دستگاه ها، اصلاح نظام اداری، قاچاق، مدیریت ارز و وضعیت صندوق های بازنشستگی، کاهش قیمت نفت و تأثیر آن در بودجه سال 94 و چندین جلسه موضوع هسته ای مورد بررسی قرار گرفت.

مرکز پژوهش ها به عنوان پشتیبان کارشناسی مجلس، فعالیت های موثری داشته و در سال 93، 386 گزارش پژوهشی درباره طرح ها و لوایح و 505 گزارش در موضوعات مورد نیاز نمایندگان ارائه نمود و این ارتباط با انجمن های علمی و تشکل های تخصصی و دانشگاهی زمینه مناسبی برای بهره جستن از افکار نخبگان فراهم نموده است.

نمایندگان ملت بر مبنای مبانی تفکر اصیلی که امام (ره) برای حرکت انقلاب اسلامی بر جای گذاشت و تجربیاتی که ملت در استقامت ملی خود در مقابل ماجراجویی های گوناگونی که آمریکا و صهیونیست ها علیه ملت ایجاد نمودند، به دست آورد، غلبه در دفاع مقدس که این روزها مصادف است با سالروز فتح خرمشهرکه به حق قله پویایی ابتکارات بومی دفاعی ملت می باشد و براساس رهنمودهای حضرتعالی و پیمانی که با شهدا عظیم القدر بسته ایم، استراتژی خود را دفاع حقوقی همه جانبه از ملت در مقابل بیگانگان قرار داده اند و چه در مسئله هسته ای و چه موضوعات مهم منطقه ای نظیر حمایت از ملت مظلوم در مقابل رژیم ستمکار صهیونیست است.

مشکلاتی که تروریست های وحشی، امروز در سوریه، عراق و یمن، برای امت اسلامی ایجاد نموده اند، با همه ظرفیت از خواست ملت ایران در حمایت از مظلومان در چارچوب سیاست های رهبر فرزانه انقلاب، دفاع خواهیم نمود و این امر را در مقاطع مختلف نشان داده ایم و با حضور در مجامع بین المللی و یا صدور بیانیه ها اراده ملت را بروز داده و معتقدیم وظیفه انقلابی، امروز در این نکته نهفته است که همه همت خود را مصروف توجه و تمرکز بر سه حوزه بهبود وضعیت اقتصادی درونی، برونی هسته ای و مسائل حساس منطقه بنماییم و اطمینان داریم با توکل به خداوند و استقامت انقلابی و تبعیت از رهبری رستگاری ملت در همه صحنه ها تضمین می گردد.  انشاء الله

لازم می دانم از خدمات معاونت های مختلف مجلس، معاونت اجرایی، معاونت نظارت، معاونت قوانین و مدیران، کارکنان شریف مجلس، دیوان محاسبات، کتابخانه و مرکز پژوهش های مجلس و مرکز پژوهش های اسلامی و حفاظت و حراست مجلس سپاسگزاری نمایم.

با تأسی به مولایمان امام علی(ع) از خداوند می خواهیم عاقبتمان را سعادت و شهادت قرار دهد.

والسلام علیکم و رحمت الله

منبع:  خانه ملت

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی