کد خبر : 1557
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر حوزه دین:

توجه به نیازهای جوانان در آثار آیت‌الله امینی و مرحوم آیت‌الله معرفت موج می‌زند

توجه به نیازهای جوانان در آثار آیت‌الله امینی و مرحوم آیت‌الله معرفت موج می‌زند

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه توجه به نیازهای جوانان در آثار آیت‌الله امینی و مرحوم آیت‌الله معرفت موج می‌زند، گفت: رفع نیاز جوانان، نیازمند یک نگاه دینی و دردمندانه است و نیازهای جوانان باید مدنظر قرار گیرد.

  دکتر علی لاریجانی عصر امروز (چهارشنبه 6 خرداد) در آیین تجلیل از آیت‌الله امینی و بزرگداشت مرحوم آیت‌الله معرفت و دهمین آیین تجلیل از پژوهشگران حوزه دین گفت: آثار آیت‌الله امینی در دسترس همگان بوده و به دلیل تنوع این آثار، برداشت‌های مختلفی را می‌توان از آنها داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی به مشترکات آیت‌الله امینی و مرحوم آیت‌الله معرفت اشاره کرد و افزود: آثار این دو بزرگوار شامل جامع‌گری تفکر اسلامی است، هر چند که از نظر سبک کاری متفاوت عمل کرده‌اند، اما اشتراکات فراوانی دارند.

وی تصریح کرد: آثار آیت‌الله امینی نشان می‌دهد که ایشان اضلاع مختلف افکار اسلامی را مورد توجه قرار داده‌اند و این موضوع یک جامعیت می‌خواهد و ایشان نگاه به دین را تک‌ساحتی ندیدند.

دکتر لاریجانی تعشق به کار نویسندگی را ویژگی بارز آیت‌الله امینی عنوان کرد و افزود: ایشان هیچگاه از این کار خسته نمی‌شد و در زندگی‌نامه منتشر شده به قلم خود ایشان آمده که در زمان کتاب‌خواندن، یادداشت برداری می‌کنند.

وی تصریح کرد: شهید مطهری نیز همین گونه بود و هر کتاب را دو تا سه بار می‌خواند؛ بار اول کتاب را به صورت کلی می‌خواند، اما در دفعات بعد به حاشیه‌نویسی و یادداشت‌برداری می‌پرداخت و کتاب‌هایی که هم‌اینک از دکتر مطهری منتشر می‌شود نیز با استفاده از همن یادداشت‌ها است.

به گفته رئیس مجلس شورای اسلامی اگر کتاب‌نویسی از روی عشق باشد به ماندگاری آنها منتهی خواهد شد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی به ساده‌نویسی در تمام کتاب‌های آیت‌الله امینی اشاره کرد و گفت: همین ساده‌نویسی باعث شده که کتاب‌های ایشان برای سنین مختلف قابل درک باشد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: دکتر مطهری نیز آثاری برای سنین پایین دارد و کسانی که اینگونه می‌نویسند به مقام استادی رسیده و آن را کسر شأن نمی‌دانند.

وی بیان کرد: نکته دیگر انصاف دینی است و زمانی که کتاب‌های آیت‌الله امینی را مطالعه می‌کنیم، انصاف در آنها موج می‌زند که البته این موضوع را هر کسی نمی‌تواند تحمل کند.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: آدم منصف گاهی در مقابل افکار مخالف نیز ایستادگی می‌کند و آیت‌الله امینی درباره خودشان نیز با انصاف صحبت می‌کنند.

دکتر لاریجانی یکی از توفیقات آیت‌الله امینی را داشتن اساتید گوناگون و برجسته عنوان کرد و گفت: ایشان شاگرد علمای برجسته‌ای همچون امام خمینی (ره)، آیت‌الله علامه امینی و آیت‌الله مرعشی بودند که این موضع توفیق می‌خواهد.

وی تصریح کرد: آیت‌الله امینی حتی گاهی ایراد خود را می‌نویسدو کمتر کسی حاضر به بیان ایرادات خود است.

نماینده مردم قم در مجلس نهم تصریح کرد: من سال‌های طولانی و در  مجامع مختلف در خدمت ایشان بودم و احساسم این است که ایشان هیچگاه از جاده انصاف خارج نشده‌اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: نکته دیگر در آثار آیت‌الله امینی توجه به نیازهای جوانان است. ایشان درخصوص مسائلی همچون جوانان، آیین همسرداری و ازدواج، کتاب‌هایی را تألیف کرده‌اند که نشان می‌دهد، آیت‌الله امینی نگران جوانان هستند.

به گفته دکتر لاریجانی، توصیه آیت‌الله امینی همواره رفع مشکلات جوانان است و دکتر مطهری نیز همین شیوه نگرش را داشتند.

وی ادامه داد: جامعه ما یک جامعه جوان بوده و یک نگاه دینی و دردمندانه برای این قشر را می‌طلبد.  

رئیس قوه مقننه کشورمان به سابقه حضور آیت‌الله امینی در فعالیت‌های انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: ایشان یک نگاه طبیبانه نسبت به انقلاب دارند و در تمام مسائل انقلاب و پس از آن نیز حضور داشتند.

دکتر لاریجانی ادامه داد: ایشان نه قهر می‌کرد و انه از جاده دردمندی خارج می‌شد، بلکه تنها به فکر رفع مشکلات بود. آثار ایشان نیز همین‌گونه بوده و این خصوصیت بسیار مهم است.

به گفته رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان، مثبت‌اندیشی در عالم اجتماعی و سیاست بسیار مهم بوده و این نکته باید مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه به اخلاق‌گرایی آیت‌الله امینی اشاره کرد و افزود: در همه آثار ایشان یک رایحه اخلاقی موج می‌زند و ایشان از طریق اخلاق، فهم دینی را به جامعه القا می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: طرح مسائل از دریچه اخلاق به دل می‌نشیند و همین باعث دلپذیر و تاثیرگذار بودن آثار آیت‌الله امینی شده است.

دکتر لاریجانی از دست‌اندرکاران برگزاری مراسم تجلیل از این عالم برجسته تقدیر کرد و افزود: چه خوب است که ما از علما و دانشمندان در زمان حیاتشان قدردانی کنیم و این موضوع اثربخش خواهد بود.

وی تصریح کرد: آیت‌الله امینی و مرحوم آیت‌الله معرفت دو روش در مسائل دینی را دنبال می‌کردند اما دغدغه آنها همواره مشابه بود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی درخصوص  فعالیت‌های مرحوم آیت‌الله معرفت نیز عنوان کرد: ایشان نوآوری‌های خوبی در کارهای قرآنی داشت و تنها مقید به گذشته نبود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های مهم مرحوم آیت‌الله معرفت چگونگی استفاده از روایات بود، بیان کرد: ایشان درخصوص چگونگی استفاده از روایات، تمایز خوبی را قایل بودند.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه برای درک بهتر از روایات باید در فضای آن قرار گرفت، عنوان کرد:‌ ما باید بدانیم که آن سال‌ها چه فضایی بوده و اکنون از آن استفاده کنیم، آنگاه درک درست‌تری از روایات خواهیم داشت.

وی گفت: نوآوری در کارهای این دو عالم برجسته بسیار است اما نکته حائز اهمیت اینکه آنها همیشه در حال مطالعه بودند.

نماینده مردم قم در مجلس نهم ادامه داد: 20 سال پیش که بنده در خدمت آیت‌الله امینی بودم، ایشان در حال تالیف کتابی با نام «سیاست در اسلام» بود و همگان با نوشتن کتاب به مطالعه می‌پرداخت.

دکتر لاریجانی به آثار تفسیر قرآن مرحوم آیت‌الله معرفت اشاره کرد و گفت: برخی افراد با تفریط مسائل علمی را در مسائل قرآنی می‌گنجانند و مغرور پیشرفت‌های علمی هستند، اما مرحوم آیت‌الله معرفت علم و دین را به خوبی از یکدیگر جدا می‌کنند.

وی عنوان کرد: ما قرآن را نباید محدود به علوم غیرقطعی کنیم و این نکته باید همواره مورد توجه باشد.

گفتنی است در این مراسم از آیت‌الله امینی و فرزند مرحوم آیت‌الله معرفت به پاس تلاش‌های این دو عالم برجسته قدردانی شد.

در ادامه نیز از تمبر تجلیل از آیت‌الله امینی رونمایی شد.

همچنین در پایان نیز از 10 پژوهشگر برتر و برجسته در حوزه دین تجلیل به‌عمل آمد.

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی عصر امروز (چهارشنبه 6 خرداد) در آیین تجلیل از آیت‌الله امینی و بزرگداشت مرحوم آیت‌الله معرفت و دهمین آیین تجلیل از پژوهشگران حوزه دین

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی