کد خبر : 155
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در مراسم افتتاح کارخانه نورد ۵۰۰ هزار تنی بردسیر؛

فضای بین المللی تائیدکننده حرکت رو به رشد ایران است/امور دیوانی برای حمایت از تولید باید تسهیل شود

فضای بین المللی تائیدکننده حرکت رو به رشد ایران است/امور دیوانی برای حمایت از تولید باید تسهیل شود

رئیس مجل شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از مشکلات کنونی حوزه تولید، پیچیدگی امور دیوانی است، گفت: قطعا برای توسعه اقتصادی و حمایت از تولید، امور دیوانی کشور باید اصلاح و این امور تسهیل شوند.

دکتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر دو روزه به استان کرمان، عصر امروز (جمعه، 22 بهمن ماه) در مراسم بهره برداری از کارخانه نورد 500 هزار تنی بردسیر با اشاره به اهمیت حوزه صنعت به ویژه صنایع زیربنایی مانند فولاد و مس گفت: خوشبختانه حرکت خوبی در حوزه صنایع زیربنایی و صنایع پایین دست آغاز شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ایران دارای معادن بسیار ارزشمندی است و در این حوزه عقل حکم می کند که به جای خام فروشی، محصولات و فرآورده های آن به فروش برسد، حال یکی از بخش های امیدوارکننده کشور اینگونه صنایع زیربنایی است.

دکتر لاریجانی افزود: در شرایط کنونی اولویت و هدف اصلی کشور، حمایت از صنایع و تولید باید باشد و در این حوزه کاهش بگومگوهای سیاسی و پرداختن به متن اصلی توسعه کشور دارای اهمیت است و قطعا اینگونه اقدامات ماندگار خواهد بود البته خوشبختانه استان کرمان دارای نمایندگان فعال و پرتلاشی است که قطعا آن ها پشتیبان آبادانی استان خواهند بود.

وی ادامه داد: آمارها نشان می دهد که امروز ما در شرایط و مسیر خوبی گام برمی داریم این در حالی است که در سال های 90، 91 و 92 کشور در شرایط سخت قرار داشت و نرخ رشد در آن زمان منفی شده بود حال این مسائل برای کشوری که دارای منابع بسیار و نیروی متخصص است بسیار آزاردهنده بود اما خوشبختانه مسیر تغییر کرده و امروز رشد صنعتی کشور حدود 3.5 درصد است.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: در کل رشد کشور در تمام ابعاد خوب و مثبت بوده هر چند بخشی از این آمارها به خاطر اقدامات صورت گرفته در حوزه نفت و گاز است اما روند کار مثبت بوده و امیدوارکننده است و در این عرصه باید تلاش بیشتری کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: فضای بین المللی تائید کننده این است که ما در مسیر مثبت و خوبی در حال حرکت هستیم و مسیر جمعی بین المللی به سمتی است که رفتار معقول و سنجیده ایران در گفت وگوها را پشتیبانی می کند و قطعا باید از این مسیر حداکثر استفاده را کرد.

وی ادامه داد: براساس آمارها در شرایط کنونی حدود 9 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در کشور صورت گرفته که براساس آمار وزیر صنعت 5 میلیارد دلار آن مربوط به بخش صنعت است حال استاندار کرمان نیز اعلام کرد که حدود 3 میلیارد دلار از این اعتبارات در استان کرمان جذب شده است از این رو با توجه به این آمارها، استان ها و مقامات آن ها باید تمام تلاش خود را برای توسعه و آبادانی مناطق انجام دهند.

دکتر لاریجانی گفت: رویکرد تمام مقامات کشور باید در جهت توسعه اقتصادی ایران باشد و حتی در برنامه ششم توسعه مجلس سفرای ایران در کشورهای دیگر را موظف کرده که در جهت دیپلماسی اقتصادی عمل کنند از این رو امروز مسئله مهم برای کشور، بهبود شرایط اقتصادی و حمایت از تولید است و بقیه امور در درجات پایین تری قرار دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خوشبختانه استاندار کرمان از یک تیزهوشی خوبی برخوردار است و طرح های خوبی را برای آبادانی استان تدوین کرده به طور مثال استان کرمان را به چند بخش تقسیم کرده و شرکت های بزرگ را مسئول آبادانی این مناطق کرده که این اقدامات ابتکار خوب و مثبتی است و فکر می کنم که این رویکرد تلقی خوبی باشد که از موسسات بزرگ برای تحقق اقتصاد مقاومتی در استان ها استفاده شود.

وی با اشاره به حمایت از بخش تولید کشور به ویژه در حوزه صنعت و کشاورزی در برنامه ششم توسعه گفت: مجلس در این برنامه، ظرفیت های جدیدی را ایجاد کرده تا حرکت سازنده ای در این عرصه صورت گیرد البته شرایط هنوز کمی سخت است و باید برخی گره ها را از جلوی تولید و کارآفرینان برداشت.

دکتر لاریجانی با اشاره به تنزل رتبه ایران در حوزه رقابت پذیری و بهبود فضای کسب و کار تصریح کرد: کاهش رتبه ایران با وجود تمام ظرفیت های کشور به ویژه وجود نیروی متخصص و نخبه و ظرفیت های موجود در معادن و حوزه نفت و گاز نشان می دهد که مشکلی در این عرصه وجود دارد از این رو به نظر من یکی از مشکلات این حوزه در شرایط کنونی پیچیده بودن امور دیوانی است.

وی افزود: متاسفانه به علت وجود دستورالعمل ها، قوانین گوناگون و پیچیده، جوانان کارآفرین برای پیشبرد طرح های خود در سازمان های دولتی باید کفش آهنین به پا کنند از این رو یکی از مهم ترین کارها در شرایط کنونی این است که قوانین مزاحم را از جلوی پای تولید برداریم و در این عرصه باید بخش های دولتی کوچک و چابک شده و فرصت به تولید داده شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به همه افرادی که ظرفیت های لازم و مناسب را برای توسعه تولید در خود می بینند، توصیه می کنم که زمان را در استخدام خود قرار دهند و جهشی تازه را آغاز کنند و قطعا مجلس و دولت از این اقدامات حمایت می کند./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی