کد خبر : 1528
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایران‌مشکلی با کشورهای‌عربی ندارد/مزاحمت‌ لابی‌ صهیونیستی‌ برای‌ آمریکا‌ در‌ مذاکرات‌ هسته‌ای

ایران‌مشکلی با کشورهای‌عربی ندارد/مزاحمت‌ لابی‌ صهیونیستی‌ برای‌ آمریکا‌ در‌ مذاکرات‌ هسته‌ای

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص ادامه جنگ عربستان سعودی با یمن گفت: این موضوع ناشی از اشتباه سعودی ها در مسائل منطقه بوده و شاید تصور می کردند با این کار سلطه ای در منطقه برایشان ایجاد خواهد شد که این یک اشتباه بزرگ است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در گفتگوی اختصاصی با روزنامه عربی زبان الوفاق در خصوص ممانعت از ارائه  کمک های جمهوری اسلامی ایران به یمن گفت: مشکل یمن برای مسلمانان دردآور بوده، محاصره مردم یمن عجیب و غریب است که یک کشور مسلمان مانع از کمک به مجروحان در یمن می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در دنیای امروز نمی توان یک کشور پهناور را محاصره کرد اینها توهم بوده به دلیل اینکه مردم راه های آن را پیدا می کنند و می توانند سر پا بایستند و کسانی که محاصره می کنند بعدها نام بدی از خود در تاریخ به جای خواهند گذاشت من تصورم این است این راه در آینده باز خواهد شد.

دکتر لاریجانی در خصوص ادامه جنگ توسط عربستان سعودی گفت: این موضوع ناشی از اشتباه سعودی ها در مسائل منطقه بوده و شاید تصور می کردند با این کار سلطه ای در منطقه برایشان ایجاد خواهد شد که این یک اشتباه بزرگ بوده به دلیل آنکه آمریکایی ها قدرتمند تر از سعودی ها بوده اند اما آیا در حال حاضر بر منطقه سلطه دارند یا فهمیدند که نمی شود اینطور سلطه ایجاد کرد.

پرتاب کفش خبرنگار عراقی به سوی بوش نماد غیرت مردم عراق بود

وی ادامه داد: آمریکایی ها با 140 هزارنیرو عراق را گرفتند و با وجودهزینه در حدود 5 سال با خجالت عراق را ترک کردند و پرتاب کفش خبرنگار عراقی به سوی بوش نماد غیرت مردم عراق بود و سوال این است که آیا کشور دیگری با وجود بمباران قدرتش از آمریکایی ها بیشتر است؟ یا حرف مهمتری دارد؟ حتما به ضرر سعودی ها خواهد بود چون عربستان یک کشور اسلامی هست وشهرهای مقدس مکه مکرمه و مدینه منوره در این کشور است اما خساراتی به سعودی ها وارد می شود به همین دلیل توهم است البته گاهی می گویند به خاطر ایران این کارها انجام می شود که این بهانه بوده.

دکتر لاریجانی افزود: یکی گفته بود هلال شیعی، اما باید توجه داشت منطق انقلاب جمهوری اسلامی ایران برای وحدت امت اسلامی بوده و برای انجام این مهم جانمان را می دهیم و میراث گرانقدر امام خمینی(ره) تاکید بر وحدت امت اسلامی بوده و واقعا معتقدیم که تمامی مذاهب اسلامی برادر همدیگر هستند باید توجه داشت ایران اسلامی درست در مقابل گرایش وهابی است به دلیل آنکه آنها فرقه های اسلامی را کافر می دانند اما ما می گوییم آنها برادر هستند و  پیامبر(ص) فرمود همه مسلمانان مثل دانه های شانه هستند چگونه اینها را کافر بدانیم.

وی ادامه داد: آتش درگیری فرقه های مختلف را دامن زدند اما فکر می کنم سیاستمداران و علمای اسلامی به این نتیجه می رسند که منطق ایران امپراتوری گری نیست و ما مخالفیم به دلیل اینکه انقلاب اسلامی ضد سلطه گری بوده و اگر به عراقی ها کمک می کنیم به دلیل پاسخ به درخواست آنان بوده و قصد سلطه به این کشور را نداریم و کمک به مقاومت به دلیل مبارزه با رژیم صهیونیستی است و ریشه مشکل در منطقه را استکبار و صهیونیست ها می دانیم.

عده ای به جای مبارزه با صهیونیست ها دعوا را به درون کشورهای اسلامی کشاندند/جمهوری اسلامی مشکلی با کشورهای عربی و مسلمان ندارد

دکتر لاریجانی افزود: عده ای به جای مبارزه با صهیونیست ها دعوا را به درون کشورهای اسلامی کشاندند که این خیانت است و نباید فراموش کرد صهیونیست ها و آمریکایی ها پشت این صحنه هستند.

وی در خصوص چشم انداز روابط ایران و جهان عرب گفت: ما با کشورهای عربی و مسلمان مشکلی نداریم گاهی فضاسازی هایی برای ایجاد تأثیر انجام می شود و مراودات اقتصادی با کشورهای همسایه داریم البته در برخی از موضوعات شاید اختلاف نظر داشته باشیم به طور مثال با ترکیه با وجود داشتن روابط اقتصادی بالا اختلاف نظر داریم ولی دلیلی برای کنار گذاشتن دوستی هایمان نمی شود.

دکتر لاریجانی افزود: در کل آینده منطقه به صورتی خواهد بود که کشورهای مستکبر و قدرتمند در آن ضعیف خواهند شد، یک سیالیتی از نظر شرایط منطقه وجود دارد اما این سیالیت به سمت کشورهایی است که آرام آرام به فهم منطقی برای سرنوشت خود می رسند و قدرت گرایی نظامی برای مدتی رنگ می بازد و آنچه می ماند خمیرمایه بیداری است بنابراین آینده منطقه به سمت کاهش سلطه قدرت ها است.

لابی صهیونیست ها مزاحمت هایی برای آمریکا در مذاکرات هسته ای ایجاد کرده است

رئیس مجلس در خصوص زیاده خواهی آمریکایی ها در مذاکرات هسته ای گفت: آنها می خواهند از تبلیغات استفاده کنند، البته آنان مشکلات داخلی نیز دارند یعنی لابی صهیونیست ها مزاحمت هایی برای آنها ایجاد کرده و برای بستن دهان آنان یک حرف هایی می زنند و قصد دارند با تبلیغات و فضاسازی طرف مقابل را به عقب نشینی سوق دهند. اینها شگردهایی بوده که هست، البته مختصر عقلی برای فهم این موضوعات وجود دارد بنابراین خیلی از این طریق کاری پیش نمی برند.

دکتر لاریجانی افزود: کارهای آنان تأثیر منفی در ایجاد فضا دارد اما ما منطق آنان را کاملاً شناخته ایم و در مذاکرات هسته ای غوغاها را کنارمی گذاریم و می گوییم لب مطلب را بگویید چون مطلب برای ما روشن است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امام خمینی(ره) یک موضوع را جدی دنبال می کردند و تاکید داشت فضای تفکر مسلمانان را از نگاه فردگرایانه به سرنوشت مسلمانان توسعه داده شود.

وی افزود: با توجه به قدمت جریانات سلطه گر در منطقه باعث شدند که مسلمانان تجزیه و فرقه فرقه شوند و زندگی را در قلمرو فردی معنی کنند بنابراین قدرت های سلطه گر علاقه داشتند سکولاریزم را حاکم کنند.

دکتر لاریجانی ادامه داد: امام خمینی جرقه ای ایجاد کرد تا مسلمانان ذهنشان را توسعه دهند و سرنوشت مسلمانان برای آنها مهم باشد، من فکر می کنم این فکر تا حد زیادی گسترش پیدا کرد و این امر تأثیرات خود را در منطقه خواهد گذاشت البته ممکن است کشورهایی بخواهند مانع شوند اما موج بیداری مسلمانان به دلایل مختلف به وجود آمده است.

دکتر لاریجانی یادآور شد: تصور امام خمینی(ره) یک چیز بود و آن این بود که مسلمانان به سرنوشت خود حاکم شوند و این نگاه پر قیمتی بوده، البته نه اینکه ایران یا کشور دیگری حاکم شود، یعنی مرم لبنان به سرنوشت خود حاکم شوند و همچینی مردم کشورهای سوریه و یمن، و این سیمای خوشایندی برای مسلمانان ایجاد خواهد کرد و امیدواریم انشاءالله این مسیر ادامه پیدا کند.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی