کد خبر : 1521
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دیدار دکتر لاریجانی با رؤسای مجالس و ایرانیان مقیم ایرلند/روند کلی مذاکرات مثبت است

دیدار دکتر لاریجانی با رؤسای مجالس و ایرانیان مقیم ایرلند/روند کلی مذاکرات مثبت است

دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که در راس هیأتی پارلمانی به ایرلند سفر کرده، در روز نخست با رؤسای مجالس این کشور و ایرانیان مقیم ایرلند دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که در رأس هیأتی پارلمانی به ایرلند، سفر کرده است در بدو ورود به فرودگاه شهر دوبلین مورد استقبال «شان بارت» رئیس مجلس نمایندگان ایرلند قرار گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی که در صدر هیات پارلمانی در ایرلند به سر می برد در بدو ورود به دوبلین در دیدار با رئیس مجلس نمایندگان ایرلند، ادامه گفت‌وگو برای گسترش همکاری های دوجانبه را مهمترین هدف این سفر اعلام کرد.

وی با اشاره به همکاری‌های پارلمانی ، سیاسی و اقتصادی ایران و ایرلند از گذشته گفت: در سفری که هیات پارلمانی ایرلند به ایران داشتند برای توسعه روابط دوجانبه و همکاری های پارلمانی ، گفتگوهای سودمندی انجام شد که در این سفر ادامه خواهد یافت.

 

دیدار دکتر لاریجانی با رئیس سنای ایرلند/لزوم گسترش روابط پارلمانی

رئیس مجلس همچنین در این سفر با «پبی بورک»رئیس سنای ایرلند دیدار و بر ضرورت همکاری دو کشور تأکید و اظهار امیدواری کرد با گسترش مراودات پارلمانی دو کشور از همه ظرفیت های موجود استفاده شود.

 

حضور رئیس مجلس در نشست صمیمانه با ایرانیان مقیم ایرلند

دکتر لاریجانی همچنین با شماری از استادان دانشگاه ، پزشکان ، بازرگانان ، دانشجویان و خانواده دیپلمات های ایرانی مقیم ایرلند دیدار کرد.

تبادل استاد و دانشجو میان دو کشور و استفاده از ظرفیت ها و تجارب شرکت های بزرگ و پیشرفته جهانی مستقر در ایرلند به ویژه در حوزه مسایل فنی و فناوری های پیشرفته و نیز مسایل پزشکی و سرمایه گذاری های مشترک از جمله مهمترین پیشنهادهای ارائه شده در این دیدار بود.

دکتر علی لاریجانی نیز در این دیدار با بیان اینکه در گفتگو با مسوولان ایرلندی برای حل مشکلات ایرانیان و نیز راه های گسترش همکاری های دو کشور و استفاده بهینه از ظرفیت های موجود ، تبادل نظر خواهد شد ، گفت: برخی مقامات ایرلندی هم در ملاقات های قبلی بر ضرورت گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور تاکید داشتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسشی درباره روند مذاکرات هسته ای گفت: روند مذاکرات پیش می رود و نکات مثبت آن بیشتر از برخی نقاط منفی است البته سنگ اندازی هایی صورت می گیرد اما روند کلی مذاکرات به سوی مثبت هدایت می شود.

همچنبن استادان دانشگاه و فعالان اقتصادی نیز دیدگاه های خود را درباره استفاده از ظرفیت های علمی ، فنی ، آموزشی ، اقتصادی و بازرگانی ایرلند بیان کردند.

یکی از پزشکان ایرانی مقیم ایرلند به تجارب این کشور در کاهش هزینه های پزشکی با استفاده از طرح پزشک خانواده اشاره کرد و گفت: مردم در بسیاری از نقاط دور از مرکز این کشور اروپای غربی ، از کمبود پزشک رنج می برند و با توجه به درآمد سالانه حدود چهل تا پنجاه هزار یورویی پزشکان در این کشور می تواند ظرفیت خوبی برای حضور پزشکان کشورمان در ایرلند باشد.

در این دیدار امام جمعه حسینیه اهل بیت(ع) شهر دوبلین نیز توضیحاتی درباره جایگاه و ظرفیت مسلمانان در ایرلند ارائه کرد.(بر اساس آمارهای موجود حدود 65 هزار مسلمان در ایرلند زندگی می کنند که 10 درصد آنها شیعه هستند.)

 

بازدید دکتر لاریجانی از کتابخانه و مرکز اسناد تاریخی چستر بیتی

همچنین دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و هیأت همراه در جریان این سفر از کتابخانه و مرکز اسناد تاریخی« چستر بیتی» بازدید کردند.

در ابتدای این بازدید خانم «فیونلا کراک» (Fionnuala Croke) مدیر کتابخانه چستر بیتی (Chester Beatty)، با ابراز خرسندی از حضور دکتر علی لاریجانی در ایرلند گفت: در این مرکز 270 قرآن خطی نفیس نگهداری می شود.

وی افزود: در این کتابخانه ، نسخ خطی از جمله 250 اثر تاریخی مربوط به فرهنگ و تمدن اسلامی نگهداری می شود که برخی از آن ها از جمله مثنوی مولوی به زبان فارسی است.

خانم کراک گفت: قدیمی ترین اثر این مرکز اسناد ، لوح هایی به خط میخی ، مربوط به پیش از میلاد مسیح و کهن ترین کتاب اسلامی ، مربوط به قرن نهم هجری است.

وی گفت: با سفر به کشورهای اسلامی این آثار را به تدریج گرد آورده است.

مدیر کتابخانه چستر بیتی همچنین افزود: قرآن بسیار نفیسی که برآورد می شود مربوط به قرن هشتم هجری است در این مرکز نگهداری می شود. این قرآن طلاکوب در بالاترین جایگاه این کتابخانه نگهداری می شود در حالی که اطراف آن را پنج ستون به عنوان اصول دین اسلام احاطه کرده است.

چستر بیتی بازرگان ایرلندی علاقه مند به گردآوری آثار تاریخی ، در اوایل قرن نوزدهم با سفر به کشورهای اسلامی ، از جمله مصر، به تدریج آثار قدیمی را گرد آورد و پس از تفاهم با دولت ایرلند ، این آثار را به مردم ایرلند هدیه کرد تا در اختیار علاقمندان قرار گیرد.

کتابخانه و مرکز اسناد تاریخی چستر بیتی اکنون یکی از مراکز مشهور گردشگری در مرکز دوبلین محسوب می شود.

 

نشست مشترک دکتر لاریجانی با رؤسای مجالس ایرلند

همچنین دکتر لاریجانی رئیس قوه مقننه پس از این بازدید در کنفرانس خبری سه جانبه با حضور رؤسای مجالس ملی و سنای ایرلند شرکت و به سؤالات اصحاب رسانه درباره آخرین تحولات منطقه ای ، مذاکرات هسته ای و مناسبات تهران - دوبلین پاسخ داد.

 

حضور رئیس مجلس در ضیافت شام رییس مجلس نمایندگان ایرلند

حضور در مراسم ضیافت شام آقای «شان بارت» رییس مجلس نمایندگان ایرلند، پایان بخش برنامه روز نخست سفر رییس مجلس شورای اسلامی ایران بود.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی