کد خبر : 1520
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در دیدار دکتر لاریجانی با نخست وزیر ایرلند تاکید شد:

آمادگی‌دوبلین‌برای‌گسترش‌همکاری‌با‌تهران/ توافق‌هسته‌ای با ایران برای کل‌جهان سودمند‌است

آمادگی‌دوبلین‌برای‌گسترش‌همکاری‌با‌تهران/ توافق‌هسته‌ای با ایران برای کل‌جهان سودمند‌است

نخست وزیر ایرلند، جمهوری اسلامی ایران را کشوری بزرگ و تاثیر گذار در منطقه دانست و بر آمادگی دوبلین برای گسترش همکاری با تهران تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت نخست وزیر ایرلند، جمهوری اسلامی ایران را کشوری بزرگ و تاثیر گذار در منطقه دانست و بر آمادگی دوبلین برای گسترش همکاری با تهران تاکید کرد.

 

اندا کنی در آغاز دیدار  با لاریجانی و پیش از شروع گفتگوها که پشت درهای بسته انجام شد، با ابراز خرسندی از حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و هیئت همراه در ایرلند گفت: همه مقامات ایرلندی در بازگشت از سفر به ایران ، آنرا کشوری بزرگ با ظرفیت های فراوان توصیف کردند.

در این دیدار دو طرف ضمن بیان دیدگاههای خود درباره مسائل مهم منطقه ای و بین المللی ، درباره راههای گسترش صلح و ثبات منطقه و نیز چگونگی توسعه روابط اقتصادی و بازرگانی و استفاده بهینه از ظرفیت های دو کشور گفتگو و تبادل نظر کردند.

از گفتگو ها برای حل مسئله هسته ای ایران حمایت میکنیم  


دراین دیدارها ، وزیر امور خارجه و تجارت ایرلند نیز با ابراز خرسندی از حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و هیئت همراه در کشورش گفت : من هم با شما موافقم که اوضاع منطقه خطرناک و پیچیده است و  فقط با تلاش های دیپلماتیک ،  گفتگو و همکاری حل و فصل خواهد شد .

آقای چارلز فلانگن با بیان اینکه داعش دشمن مشترک همگی است افزود : ایران کشوری مهم و موثر در مبارزه با داعش است و ما می  توانیم با مشورت و تبادل نظر راههای مبارزه با گروههای تروریستی  را تقویت کنیم .

وزیر امورخارجه و تجارت ایرلند با تاکید بر اینکه دوبلین از گفتگوهای ژنو برای حل مسئله هسته ای ایران به شدت حمایت می کند افزود : ما برای گسترش همکاری با تهران در زمینه های مختلف آماده هستیم .

بهره گیری از ظرفیت های پارلمانی

همچنین رئیس کمیسیون سیاست خارجی و تجارت پارلمان ایرلند در دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی در  دوبلین گفت : از همه ظرفیت های پارلمانی  برای گسترش همکاری با ایران استفاده خواهیم  کرد .

 پت برین،  جمهوری اسلامی ایران را کشوری  بزرگ و تاثیر گذار در منطقه مهم و حساس خاورمیانه توصیف کرد و گفت : پارلمانهای دو کشور می توانند با تسهیل روابط ، فرصت های خوبی را برای گسترش  همکاریهای دو جانبه فراهم کنند .

در این دیدارها، وزیر دفاع و کشاورزی ایرلند بر امادگی کشورش برای همکاری با ایران به منظور برقراری  صلح وامنیت در خاورمیانه  تاکید کرد .

سایمون کاونی با اشاره به روند مذاکرات هسته ای ایران گفت : اگر مذاکرات در پایان ماه ژوئن به نتیجه برسد کار بزرگی انجام شده است که نه تنها برای ایران بلکه برای منطقه و کشورهای جهان سودمند خواهد بود .

وزیر دفاع ایرلند با بیان اینکه کشورش سربازان زیادی  در قالب نیروهای حافظ صلح به مناطق بحران خیز خاورمیانه از جمله بلندی های جولان، سوریه، لبنان و بیت المقدس اعزام کرده است، بر ضرورت ایجاد صلح و ثبات در منطقه تاکید کرد .

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی