کد خبر : 1501
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با مسئولان سازمان اوقاف استان قم:

اوقاف ساختار مردمی داشته باشد/ کارنامه درخشان اوقاف در زمینه قرآن آموزی

اوقاف ساختار مردمی داشته باشد/ کارنامه درخشان اوقاف در زمینه قرآن آموزی

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سازمان اوقاف باید ساختار مردمی داشته باشد، گفت: قطعا مردمی شدن این سازمان موجب ترویج فرهنگ وقف در کشور می‌شود.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز پنجنشبه (11 تیرماه) با مسئولان سازمان اوقاف استان قم دیدار و گفت‌وگو کرد.

دکتر لاریجانی در این دیدار با اشاره به اهمیت توجه به مسائل قرآنی در کشور گفت: خوشبختانه در کشور سازمان اوقاف در حوزه آموزش قرآن بسیار شاخص است این سازمان یک نیروی پیشرو در بخش آموزش قرآنی بوده و در چند سال اخیر تجربه خوبی در این حوزه به دست آورده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه توسعه برنامه‌های آموزش قرآن باید در دستور کار تمام دستگا‌ه‌های متولی قرار گیرد، تصریح کرد: قطعا برگزاری این گونه برنامه‌ها موجب می‌شود که جوانان انس بیشتری با قرآن پیدا کنند، از طرفی دیگر بهترین کار فرهنگی در کشور آموزش قرآن بوده زیرا این اقدامات موجب تقویت فرهنگی در درون افراد می‌شود همچنین مسائل قرآنی یک ستون و پایه برای افراد است.

وی با اشاره به اینکه سازمان اوقاف در حوزه قرآن آموزی یک آبروی درخشان دارد بر لزوم افزایش سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی در این بخش تاکید کرد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: خوشبختانه در قوانین بودجه سالیانه اعتبارات خوبی برای حوزه آموزش و قرآن اختصاص داده شده است، البته اگر در این زمینه پیشنهاداتی باشد ما از آن استقبال می‌کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: فرهنگ وقف یکی از اقدامات مثبت از سالیان گذشته بوده و در کشور ما نیز به آن توجه بسیاری شده است، البته متاسفانه پس از انقلاب باید این تفکرات از سوی مسئولان ترویج می‌شد اما به علت اینکه سازمان اوقاف به عنوان یک سازمان دولتی معرفی شده بر استقبال مردم از این حوزه تاثیر گذاشته است. از این رو سازمان اوقاف باید ساختار مردمی داشته باشد تا مردم به فرهنگ وقف جذب شوند.

دکتر لاریجانی ادامه داد: البته سازمان اوقاف مانند سایر دستگاه‌های دولتی نیست اما قطعا هرچه وجه این سازمان مردمی تر شود کار وقف رونق بیشتری پیدا می‌کند.

رئیس قوه مقننه با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره لزوم مشوق‌های قانونی برای ترویج فرهنگ وقف در کشور تصریح کرد: این نوع پیشنهادات خوب و مثبت است اما باید روی آن کار کارشناسی و تخصصی صورت گیرد. البته دستگاه‌ها در مورد سه شهر قم، مشهد و شیراز می‌توانند به صورت اختصاصی امور را بررسی و انجام دهند زیرا در این سه شهر جنبه‌های زیارتی، وقفی و امامزادگان بسیاری وجود دارد و زمینه برای توسعه آن فراهم است.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه بقاء امامزادگان باید به مراکزی فرهنگی در کشور تبدیل شوند، افزود: این موضوع موجب جذب جوانان به این مراکز می‌شود و قطعا باید در قوانین به آن توجه شود. البته در بحث اختصاص اعتبارات دولتی نباید خیلی امید داشت از اینرو باید در جهت جذب سرمایه‌های مردمی به وسیله مشوق‌های دولتی و معافیت‌ها تلاش کرد.

در ابتدای این دیدار حسین مقدم مدیر کل اوقاف استان قم با بیان اینکه استان قم در مسائل آموزش قرآنی جزء استان‌های برتر است، گفت: در شرایط کنونی بیش از 6 هزار نفر تحت آموزش‌های قرآنی قرار دارند، همچنین در بحث وقف استان قم در جایگاه بالایی قرار دارد و براساس آمارها بیش از 7 هزار مکان وقفی وجود دارد.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی