کد خبر : 1496
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در نشست مشترک با سفرای کشورهای اسلامی در تهران

چشم انداز مذاکرات هسته ای مثبت است / حامیان تروریسم گذشته شان را اصلاح کنند

چشم انداز مذاکرات هسته ای مثبت است / حامیان تروریسم گذشته شان را اصلاح کنند

رییس مجلس شورای اسلامی شرایط امروز کشورهای اسلامی را داغ و پرمسئله دانست و گفت: امروز بسیاری از کشورهای اسلامی درگیر پدیده شوم تروریسم هستند و نیرو و توانی که امت اسلامی باید در موضوع فلسطین و پشتیبانی از مردم آن صرف کند صرف اختلافات درونی شده است.

دکتر علی لاریجانی در نشست مشترک با سفرای کشورهای اسلامی در تهران، با اشاره به اینکه ایجاد جریان های تروریستی و درگیر کردن کشورهای اسلامی پشت صحنه های خطرناکی دارد افزود:برخی کشورهای قدرتمند در ایجاد گروه های تروریستی نقش دارند و این کشورها در سوریه،عراق و یمن دست به بحران سازی می زنند که این موضوع جای تاسف دارد که در شرایط امروز، گرفتار چنین بلایی در امت اسلامی شدیم که نمی گذارد کشورهای اسلامی نیروی خود را ذخیره کنند تا از آن برای مقابله با رژیم صهیونیستی استفاده شود.

وی اضافه کرد: دست هایی هست که  کشورهای اسلامی را تجزیه کنند و از کشورهای بزرگ بعید نیست چنین هدفی را دنبال کنند که ریشه آن را باید در ضعف درونی کشورهای اسلامی دانست که دشمن با استفاده از این ضعف تلاش می کند به اهداف خود دست پیدا کند.

رییس قوه مقننه،با بیان اینکه تاریخ نشان داده است اختلاف میان امت اسلامی به سود استعمارگران بوده است بر ضرورت حل و فصل اختلافات میان ملل اسلامی تاکید کرد و اظهار داشت:در سال های اخیر هم که شرایط منطقه بغرنج تر شده است شاهد بروز اختلاف و دامن زدن به این مسایل با برجسته سازی اختلافات بوده ایم که بین شیعه و سنی و فرق اهل سنت که باید به این موضوع توجه کرد که امت اسلامی و فرق مختلف آن یک قبله یک پیامبر و یک کتاب دارند که از صدر اسلام تاکنون مشترک بوده است و اختلافی در این زمینه وجود ندارد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران در بدو پیروزی انقلاب اسلامی موضوع وحدت میان امت اسلامی را از اهداف و رویکردهای انقلاب اسلامی عنوان کردند افزود: مسئله اصلی جمهوری اسلامی ایران که بر آن تاکید و توجه دارد وحدت میان امت اسلامی است و ایران در این زمینه همواره از کشورهای پیشرو بوده است.

رییس مجلس شورای اسلامی مبارزه با پدیده تروریسم را موضوعی مهم و سرنوشت ساز خواند و ادامه داد:امیدواریم کشورهایی که مسیر اشتباه را انتخاب کرده بودند و به تروریست ها کمک کردند، با رفتار و عملکرد خود رویه های قبل را اصلاح کنند.

دکتر لاریجانی به نقش کشورها در مبارزه با تروریسم و ریشه کن کردن آن اشاره کرد و گفت:جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم عزم جدی دارد و به هر کشوری که در این راستا فعالیت داشته باشد کمک می کنیم چرا که معتقدیم مبارزه با تروریسم مسئولیت همه کشورهای اسلامی و غیر اسلامی است.

وی در بخش دبگری از سخنان خود به موضوع فلسطین و پشتیبانی از مردم مظلوم فلسطین باید توجهات به این کشور جلب شود افزود: امروز شاهد آن هستیم که در کشورهای اسلامی تمرکز کافی بر مسئله فلسطین و ظلم هایی که به مردم آن می شود ندارند و هر کدام از این کشورها درگیر مسایل خود هستند که این موضوع منافع رژیم صهیونیستی را تامین می کند و باید همه کشورهای اسلامی نسبت به این موضوع توجه بیشتری داشته باشند.

چشم انداز مذاکرات هسته ای مثبت  است

رییس مجلس شورای اسلامی با موضوع مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران و 1+5 اشاره کرد و با بیان اینکه مذاکرات هسته ای پیچیده است گفت:این مذاکرات نسبتا پیچیده است و دارای ابعاد مختلفی است که تلاش می کنیم در نهایت مذاکراتی موفق داشته باشیم که در این مسیر در کشور همه قوا و مسئولان با یکدیگر همدل و هم نظر هستند تا مذاکرات رو به جلو باشد و توسعه پیدا کند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره در مذاکرات تلاش کرده است به نتیجه ای مثبت دست پیدا کند اظهار داشت:چشم انداز مذاکرات هسته ای مثبت است و گام های خوبی برای حل اختلاف ها برداشته شده است و مسیر مسیر مثبتی است.

وی با رد برخی اظهارنظرها در آمریکا مبنی بر روی میز بودن همه گزینه ها در مقابل ملت ایران را دارای جنبه تبلیغی و دارای کارکردی داخلی در این کشور دانست و اضافه کرد:این رفتارها را سازنده نمی دانیم و آمریکایی ها با این اظهارات خود خسارت های زیادی به خودشان و منطقه وارد کرده اند و این حرف ها نسنجبده است و امیدواریم این مذاکرات نتیجه ای مثبت برای منطقه داشته باشد و زمینه را برای حل و فصل اختلافات فراهم کند و این تلاش ها به موفقیت برسد چرا که در صئورت تحقق این موضوع امنیت پایدار را در منطقه تضمین می کند.

در ابتدای این دیدار صلاح زواوی سفیر دولت فلسطین و مقدم السفرای نمایندگی های سیاسی،در سخنانی با اشاره به توطئه های دشمن صهیونیستی بر علیه ملت فلسطین گفت:مردم فلسطین در نقاط مختلف جهان آواره شده اند و شهرک سازی به صورت مستمر از سوی صهیونیست ها در اراضی فلسطینی در حال انجام است.
وی با اشاره به اینکه روزانه به مسجد الاقصی از سوی صهیونیست ها اهانت می شود افزود:اولین قبله مسلمانان و سومین حرم شریف آنان به صحنه هتک حرمت های روزانه دشمن تبدیل شده است و هیچ کسی صدایی از کشورهای اسلامی برای مقابله با آن بلند نمی شود.

سفیر دولت اسلامی فلسطین از آماده شدن هیکل سلیمان برای نصب در مسجد الاقصی خبر داد و اظهار داشت:دشمن صهیونیست در تلاش برای ویران کردن مسجد الاقصیر است تا بر روی خرابه های آن هیکل سلیمان را نصب کند که باید بار اقدامی فوری جلوی این اقدام گرفته شود.

زواوی با اشاره به اقدام امام خمینی(ره) در نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام روز جهانی قدس با قدردانی از حمایت های ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران از مقاومت مردم فلسطین بیان داشت:امام خمینی(ره)با بصیرت و ایمان خود خطراتی را که پیش روی ملت فلسطین و مسیجد الاقصی قرار داشت به خوبی مشاهده و چنین حرکتی را ساماندهی کردند.

وی با انتقاد از عملکرد کشورهای عربی دربی توجهی به ملت فلسطین گفت: اگر هر مسلمانی تنها یک سطل آب به سوی اشغالگران می ریخت آنان اینک غرق شده بودند که برای تحقق آن نیازمند تحقق وحدت میان امت های اسلامی و همزبانی آن ها برای مقابله با دشمن صهیونیستی هستیم.

علاالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تنیز در این نشست با اشاره به درگیری های موجود در جهان اسلام بر ضرورت ایجاد ارامش در میان امت اسلامی تاکید کرد و گفت:امیواریم همه سلاح های کشورهای اسلامی روزی به سوی دشمن صهیونیست نشانه رود.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی