کد خبر : 1492
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در دیدار رئیس دانشگاه علمی و کاربردی با دکتر لاریجانی مطرح شد؛

پیوند قابل قبولی میان آموزش و بازار وجود ندارد/ تاکید رئیس مجلس بر پیگیری مشکلات دانشگاه علمی و کاربردی

پیوند قابل قبولی میان آموزش و بازار وجود ندارد/ تاکید رئیس مجلس بر پیگیری مشکلات دانشگاه علمی و کاربردی

در دیدار رئیس دانشگاه علمی و کاربردی با رئیس مجلس شورای اسلامی، دکتر لاریجانی با تاکید بر پیگیری مشکلات این دانشگاه گفت: یکی از مهم ترین مشکلات کشور نبود پیوند قابل قبول میان آموزش و بازار کار است.

رئیس دانشگاه جامع علمی- کاربردی و جمعی از مسئولان این دانشگاه صبح امروز سه شنبه ( 16 تیر) با حضور در پارلمان با دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت وگو کردند.

ضرورت کاهش مواد قانونی مرتبط با دانشگاه علمی- کاربردی

رئیس مجلس شورای اسلامی در این دیدار در پاسخ به برخی موضوعات مطرح شده ازسوی رئیس دانشگاه علمی و کاربردی مبنی بر وجود برخی مشکلات در این دانشگاه، گفت: استراتژی مجلس شورای اسلامی در قانون برنامه ششم توسعه، کاهش تعداد موادقانونی مربوط به چنین مراکزی است؛ اما برخی ازمسائل مربوط به این دانشگاه را می توان در قوانین عادی گنجاند، هرچند که قانون برنامه به این نکته تاکید دارد که برخی از امور کشور در بازه زمانی 5 ساله به چشم انداز خاصی برسد و فراتر از آن نیز قانونگذاری صورت نخواهد گرفت.

وی تاکید کرد: ضرورت بازنگری در برخی مواد و قوانین دانشگاه علمی و کاربردی ازسوی مسئولان این دانشگاه وجود دارد، از این رو باید قوانین این دانشگاه به طور دقیق بررسی شود، زیرا ممکن است که وجود برخی قوانین به شکل موجود برای این دانشگاه ضرورت نداشته باشد؛ اما باید به این نکته اشاره کرد که یکی ازمهم ترین اشکالات بخش های آموزشی در کشور این است که پیوند قابل قبولی میان آموزش و بازار وجود ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد:  به طور حتم پیشنهاد مسئولان این دانشگاه همراه با طرح موجود در مجلس مورد مطالعه قرار می گیرد.

اخباری: دانشگاه علمی و کاربردی، بزرگترین دانشگاه نظام مهارتی در کشور

محمد اخباری رئیس دانشگاه علمی و کاربردی درخصوص هدف این جلسه با رئیس مجلس شورای اسلامی به خانه ملت، گفت: هدف ازاین جلسه ارائه گزارش درخصوص عملکرد و فعالیت‌های دانشگاه علمی و کاربردی به رئیس مجلس بود، زیرا این دانشگاه به دلیل اینکه بزرگترین دانشگاه نظام مهارتی در کشور بوده و به علت تقاضا محور بودن یکی از جذاب ترین مراکز آموزشی برای مشاغل مختلف است، ضرورت ارائه گزارشی ازروند پیشرفت کار به مجلس شورای اسلامی وجود داشت.

اخباری افزود: البته امیدوار هستیم که در برنامه ششم توسعه بتوان نگاه قابل قبولی را برای بحث شغل ومهارت محوری و کارآفرینی این دانشگاه در نظر گرفت، همچنین در این جلسه درباره طرح مجلس شورای اسلامی درخصوص دانشگاه علمی و کاربردی موضوعاتی مطرح شد، تا بتوان در جهت هرچه بیشترکاربردی و عملیاتی کردن رشته های این دانشگاه براساس نیاز بازار کسب و کار گام برداشت.

وی تاکید کرد: دانشگاه علمی و کاربردی تنها دانشگاه بخش خصوصی در وزارت آموزش عالی بوده که بخش خصوصی در امر مهارت سرمایه گذاری کرده است، بنابراین این دانشگاه می تواند در روند توسعه آینده کشور نقش مهمی را ایفا کند، ازاین رو می توان با ارائه پیشنهادات وهمچنین راهنمایی های رئیس مجلس در جهت تعیین سهم دانشگاه علمی و کاربردی در نظام آموزش عالی کشور استفاده کرد، بنابراین امیدوار هستیم که این دانشگاه بتواند به ماموریت اصلی خود که همانا مهارت، کارآفرینی و دانش بنیان کردن اقتصاد است تحقق بخشد.

رئیس دانشگاه علمی و کاربردی، گفت: طرح مورد نظر در مجلس به این نکته اشاره می کند که شورای عالی باید برای بخش فنی و حرفه ای و مهارتی این دانشگاه به وجود آید که باید در همه این طرح ها از 3 بخش اساسی حوزه آموزش مهارتی استفاده کرد، اما در حال حاضر تنها به نظام آموزش مهارتی توجه می شود، این درحالی است که در کنار این موضوع باید صلاحیت حرفه ای و اطلاعات بازار کار نیز مشخص شود، بنابراین با در نظرگفتن اطلاعات بازار کار باید  نیروهای مهارتی در دانشگاه علمی و کاربردی را آموزش داد، همچنین یک مرجع برای صلاحیت حرفه ای مهارت دیدگان باید به وجود آید.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تبریک آغاز دهه فجر/ تسلیت درگذشت والده محمود بهمنى

  محبی نیا: لزوم جلوگیری از نفوذ نگاه ارباب رعیتی به داخل مجلس/ دکتر لاریجانی: روند رسیدگی به لایحه بودجه بدون ایراد قانونی است

  توضیحات دکتر لاریجانی درباره نحوه رسیدگی به لایحه بودجه 97

  اشکال آیین‌نامه‌ای به روند بررسی کلیات لایحه بودجه 97 وجود ندارد

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

  افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان مجلس صددرصد کذب است/نمایندگان اجازه تعدی به حقوق مردم را نمی دهند

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی