کد خبر : 1450
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در نامه ای به رئیس جمهور صورت گرفت؛

خانه‌ملت/ رئیس مجلس یک مصوبه هیات وزیران را مغایر قانون اساسی اعلام کرد/ تایید 34 مصوبه دولت در هیات تطبیق قوانین

خانه‌ملت/ رئیس مجلس یک مصوبه هیات وزیران را مغایر قانون اساسی اعلام کرد/ تایید 34 مصوبه دولت در هیات تطبیق قوانین

رئیس مجلس شورای اسلامی یک مصوبه دولت را مغایر قانون اساسی اعلام کرد و این موضوع را به رئیس جمهور ابلاغ کرد. از سوی دیگر هیات تطبیق قوانین قوه مقننه عدم مغایر 34 مصوبه دولت را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، دکتر علی لاریجانی در نامه‌ای به حسن روحانی عنوان کرد که مصوبه دولت در زمینه مکلف شدن ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت به تسویه مطالبات انباشته معوق خودروسازان داخلی مغایر با قانون اساسی است.
 
متن نامه رئیس مجلس شورای اسلامی به رئیس قوه مجریه به شرح زیر است:
 
حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر روحانی
 
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
 
سلام علیکم؛
 
بازگشت به رونوشت تصویب نامه هیات محترم وزیران به شماره 152948/ت51634 هـ مورخ 13/12/1393، موضوع: «مکلف شدن ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت به تسویه مطالبات انباشته معوق خودروسازان داخلی»، متعاقب بررسی‌ها و اعلام نظر مقدماتی هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین و مستندا به صدر ماده واحده و تبصره 4 الحاقی به قانون نحوه اجراء اصول هشتاد و پنجم (85) و یکصد و سی و هشتم (138) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصلاحات بعدی و ماده (10) آیین نامه اجرایی آن، مراتب متضمن اعلام نظر قطعی جهت اقدام لازم در مهلت مقرر قانونی و اعلام نتیجه به این جانب ابلاغ می‌گردد. بدیهی است پس از انقضای یک هفته مهلت مقرر در قانون، آن بخش از مصوبه که مورد ایراد قرار گرفته است، ملغی الاثر خواهد بود.
 
«علاوه بر ماده (13) قانون محاسبات عمومی کشور- مصوب 1366- و ماده (10) قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت- مصوب 1386- که مقرر می‌دارد وجوه عمومی ... صرف نظر از نحوه و منشا تحصیل آن منحصرا برای مصارف عمومی به موجب قانون قابل دخل و تصرف می‌باشد»، همچنین براساس تبصره ماده (60) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)- مصوب 1393- «دریافت و پرداخت هرگونه وجهی تحت هر عنوان توسط دستگاه‌های اجرایی باید در چارچوب قوانین موضوعه و پس از متمرکز شدن در حساب‌های خزانه‌داری کل باشد و هرگونه دریافت و پرداخت برخلاف مفاد این ماده در حکم تصرف غیرقانونی در اموال دولتی است». بنابراین، بند (1) مصوبه از این حیث که ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت را بدون هرگونه تصریح به ضرورت رعایت چهارچوب‌های پیش بینی شده در قوانین مذکور به پرداخت دقیقا به میزان ارزش گواهی در زمان انجام عملیات اسقاط موظف می‌نماید، مغایر قانون است.
 
دکترعلی لاریجانی
 
همچنین در جلسه گذشته هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، تعداد (34) مصوبه دولت، بررسی و عدم مغایر شناخته شد و مغایرت (1) مصوبه به شرح پیوست به دولت ابلاغ شد.
 
پایان پیام 
 

 

کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,رئیس مجلس

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی