کد خبر : 145
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در نشست شورای اداری و ستاد فرهاندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان؛

همگرایی فکری و سیاسی به توسعه کشور سرعت می بخشد/ ایران در چاه ترامپیسم نمی افتد

همگرایی فکری و سیاسی به توسعه کشور سرعت می بخشد/ ایران در چاه ترامپیسم نمی افتد

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همگرایی فکری و سیاسی حرکت توسعه کشور را تسریع می بخشد، گفت: انتخابات باید به ظرفیتی برای همبستگی ملی تبدیل شود.

دکتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در سفری دو روزه به استان کرمان ، امشب (پنج شنبه، 21 بهمن ماه) در نشست شورای اداری در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان شرکت کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این نشست با اشاره به مسائل داخلی و منطقه ای کشور گفت: در شرایط کنونی رویکرد و رفتار ایران در مسائل منطقه ای شایسته و با خرد است و ما با سبک و سنگین کردن و بررسی مسائل راهبردهای درست را دنبال می کنیم و قطعا نتایج این رویکردها موجب می شود تا اقتصاد کشور پویا شود.

دکتر لاریجانی ادامه داد: خوشبختانه در 4 دهه اخیر خدمات خوب و ارزشمندی از سوی نظام جمهوری اسلامی صورت گرفته و امروز در تصمیمات کشور پختگی و رویکرد شایسته ای دیده می شود.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه تلاش کرده تا فضای بازی را برای توسعه اقتصادی در کشور به وجود آورد به ویژه در حوزه سرمایه گذاری، کشاورزی، صنعت، مصوبات خوبی در برنامه ششم دیده شده که این مصوبات رویکرد حمایتی دارد.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: با توجه به اینکه در 2 سال اخیر بودجه عمرانی به صورت ضعیف اختصاص و تزریق شده، در برنامه ششم توسعه مصوبه ای را به تصویب رساندیم که براساس آن 30 درصد از بودجه عمرانی برای استان ها در نظر گرفته شود تا زمینه کار و فعالیت های عمرانی در کشور افزایش یابد البته این مصوبه در نقش یک کاتالیزور است و نقطه قابل تامل و توجه این است که باید ما حضور کارآفرینان را در این عرصه بیشتر فراهم کنیم اما در کل نگاه من به آینده کشور مثبت است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه همگرایی فکری و سیاسی حرکت توسعه کشور را تسریع می بخشد، گفت: ما در آستانه برگزاری انتخابات جدید هستیم از این رو این  عرصه باید با دقت سپری شود تا عایده کشور از انتخابات این باشد که ظرفیت های جدیدی برای همبستگی ملی ایجاد شود از این رو انتخابات یک امر مبارک است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این عرصه باید تلاش کنیم که ضمن ایجاد رقابت جدی و خوب، فعالیت ها و اقدامات تبدیل به کشمکش های سیاسی بلاوجه نشود بلکه به رقابت های طبیبانه تبدیل شده و این مسیر با کمال دوستی و رویکرد عقلانی طی شود.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با رویکرد رئیس جمهور جدید آمریکا و مسائل بین المللی در این حوزه گفت: بعید است که جمهوری اسلامی در چاه ترامپیسم بیفتد از این رو عقلانیت در کشور بالاتر از این مسائل و موضوعات است البته شرایط کنونی دارای پیچیدگی هایی است ولی تردید نداشته باشید که زوایای مختلف این حوزه مورد توجه قرار گرفته و این موضوعات تحلیل و همچنین در سطح شوراهای تصمیم گیر، مواضع موردنیاز اتخاذ می شود.   

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در رابطه با رویکرد مجلس شورای اسلامی درباره موضوعات زیست محیطی در کشور افزود: مسئله محیط زیست موضوع مهمی است و این حوزه در برنامه ششم توسعه یکی از مسائل راهبردی بوده از این رو در مجلس در زمان بررسی برنامه بندها و مصوبات مهمی در این رابطه به تصویب رسید به ویژه در موضوع استفاده از جنگل ها، نمایندگان بهره برداری از این مناطق را محدود کردند همچنین در مورد ریزگردها نیز، مصوبات خوبی در این حوزه به تصویب رسید.

دکتر لاریجانی با اشاره به اهمیت ایجاد کمربندهای سبز در اطراف شهرها گفت: قطعا باید به مسئله محیط زیست توجه ویژه ای شود و در این عرصه باید از ظرفیت های مردمی استفاده کرد البته در صحنه بین الملل نیز رویکرد کشورها به مسئله محیط زیست متفاوت است به طوری که کشوری مانند آمریکا نسبت به این حوزه بی توجه است اما برخی کشورها رویکرد کلان و توجه خاصی به این حوزه دارند و در این رابطه اعتبارات کلانی را اختصاص می دهند.

وی با تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام فاطمیه افزود: جای خرسندی است که در ایام سالگرد انقلاب پرشکوه اسلامی فرصت پیدا کنم در استانی حاضر شوم که یکی از ارکان مهم پیروزی انقلاب یعنی آیت الله هاشمی رفسنجانی را در خود پرورانده است، از طرفی دیگر یکی از نکات برجسته استان کرمان در شرایط کنونی برخورداری این استان از فضای وحدت آمیز است که قطعا نقش آفرینی استاندار و آیت الله جعفری نماینده ولی فقیه در استان در این امر موثر بوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در شرایط کنونی زمان، زمان کار است و قطعا هرچه فضای کشور به سمت تلاش های مجاهدانه در راه آبادانی برود این مسئله به نفع مردم است زیرا در شرایط کنونی هزینه هنگفتی برای امور دیوانی کشور صرف می شود از این رو توسعه کشور زمینه را برای ارائه خدمات بهتر به مردم فراهم می کند حال ایجاد فضای وحدت موجب تسهیل و روان تر شدن این مسیر می شود بنابراین قطعا باید وقت و زمان مسئولان به جای سایش های سیاسی، صرف هم افزایی شود.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: خوشبختانه نمایندگان استان کرمان در مجلس بسیار پرتلاش بوده و از استوانه های پارلمان محسوب می شوند بنابراین باید از تمام ظرفیت ها برای آبادانی کل کشور و استان استفاده شود.

وی با اشاره به ایجاد زیر ساخت های گسترده و بسیار در کشور پس از انقلاب اسلامی گفت: در دهه های گذشته سرمایه گذاری موثری برای توسعه زیرساخت های مناطق محروم به ویژه روستاها صورت گرفته و در این عرصه امروز روستاها دارای امکاناتی مانند آب، برق، زیرساخت های ارتباطاتی و راه شده اند و براساس آمارها این اقدامات در 90 درصد روستاها صورت گرفته است از طرفی دیگر در بحث سرمایه گذاری در امور زیربنایی مانند حوزه تولید فولاد، سیمان و مس نیز اقدامات چشمگیری انجام شده است.

وی افزود: در بحث تحصیل دانشگاهیان، جمعیت دانشجو از حدود 150 هزار نفر به 4 میلیون و 800 هزار نفر و همچنین جمعیت اساتید از 8 هزار نفر در ابتدای انقلاب به 70 هزار نفر رسیده است، همچنین میزان تولید فولاد در کشور 4 هزار و 816 درصد افزایش، میزان تولید آلومینیوم یک هزار و 927 درصد، میزان تولید سیمان حدود 875 درصد، میزان تولید مس 66 هزار و 566 درصد و میزان تولید سرب 6 هزار و 828 درصد افزایش پیدا کرده است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: در بحث امور زیربنایی نیز در حوزه توسعه و ایجاد آزادراه ها با 797 درصد و توسعه و ایجاد بزرگراه ها با 2 هزار و 768 درصد رشد روبه رو هستیم، از طرفی دیگر در بحث حوزه بهداشت نیز گام های خوبی برداشته شده و امروز طرح بیمه سلامت در کل کشور فراگیر شده است.

دکتر لاریجانی گفت: از طرفی دیگر خوشبختانه تلاش های خوبی در جهت تولید گوشت و مرغ صورت گرفته و امروز ما در تولید این محصولات تقریبا به خودکفایی رسیدیم، همچنین براساس آمارها میزان تولید محصولات باغی حدود 478 درصد و میزان تولید محصولات زراعی حدود 444 درصد افزایش یافته است البته امروز ما دچار نقایص و مشکلاتی هستیم به طوری که در شرایط کنونی معضل تورم و بیکاری برای کشور آزاردهنده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عدم رقابت پذیری یکی از مهم ترین مشکلات کشور در حوزه اقتصاد است، گفت: متاسفانه در چند سال اخیر ایران در حوزه رقابت پذیری با 2 درجه تنزل به رتبه 76 رسیده است، که قطعا یکی از دلایل آن عدم اجرای درست قانون اصل 44 است به طوری که این قانون در دولت قبل به درستی اجرایی نشد و در دولت یازدهم نیز مسئولان برای اجرای آن هم نظر هستند اما امور دیوانی نمی گذارد که رقابت به درستی صورت گیرد و به طور حتم یکی از دلایل تنزل رتبه ما، وجود این سیستم دیوانی مزاحم است.

وی بر لزوم واگذاری اقتصاد کشور به مردم تاکید کرد و گفت: در بحث ارکان دوازده گانه رقابت پذیری، به 3 محور توجه ویژه ای نشده که کارآیی بازار نیروی کار، پیشرفت بازار مالی و کارایی بازار کالا این 3 محور را تشکیل می دهند، از طرفی دیگر در بحث سهولت انجام کسب و کار نیز براساس گزارش بانک جهانی رتبه ایران با 2 درجه تنزل از رتبه 118 به جایگاه 120 جهان رسیده این در حالی است که ما در سال های اخیر قوانین مناسبی را از جمله قانون تسهیل فضای کسب و کار را به تصویب رساندیم همچنین دریچه واحدی را برای سرمایه گذاری در کشور تعیین کردیم حالا با وجود تمام این اقدامات، قطعا یک اشکال اساسی در سیستم وجود دارد که رتبه ما تنزل کرده است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: خوشبختانه در مرکز کشور و نهادهای تصمیم گیر، همه بر مسئله سهولت فضای کسب و کار هم نظر هستند اما قطعا عامل اصلی مزاحم در توسعه این حوزه، بزرگ شدن بدنه دولت است به طوری که امروز 90 درصد از اعتبارات کل کشور صرف بودجه جاری و 10 درصد صرف بودجه عمرانی می شود، از طرفی دیگر ایران در بحث شاخص محیط کسب و کار رتبه ششم را به خود اختصاص داده، همچنین رشد اقتصادی کشور در 6 ماهه امسال با افزایش و بهبود، به 7.4 درصد رسیده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: از طرفی دیگر رشد ارزش افزوده بخش نفت در شرایط کنونی حدود 51.9 درصد است، همچنین رشد بخش صنعت در سال های 91 و 92 منفی بود اما در شش ماهه نخست سال جاری، رشد صنعت به 3.7 درصد رسیده که باید در این عرصه بیشتر تلاش کنیم.

وی با اشاره به رکود در بخش ساختمان گفت: در شرایط کنونی وضعیت حوزه ساختمان خوب و مطلوب نیست که یکی از دلایل آن اختصاص ضعیف بودجه های عمرانی است، از طرفی براساس پیش بینی های صورت گرفته در بخش خدمات، 3.74 درصد تا پایان سال رشد خواهیم داشت.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه در شرایط کنونی خوشبختانه موتور کار و تولید در کشور به غلطک افتاده است، تصریح کرد: خوشبختانه مسیر حرکت ما، مسیری روشن است البته در مورد نرخ تورم پیش بینی می شود که امسال، این نرخ تک رقمی شده و به 9 درصد برسد به شرط آنکه نقدینگی را در کشور افزایش ندهیم، همچنین براساس آمارها میزان بیکاری حداقل 11 درصد و میزان ضریب جینی 39 صدم درصد است از این رو براساس آمارها، مسیر حرکت نسبت به حالت قبل اصلاح شده و به سمت بهبود می رود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی حلال تمام مسائل و مشکلات کشور است، گفت: قطعا در این عرصه باید دولت چابک شده و امکان فعالیت های اقتصادی را به مردم واگذار کنیم از این رو وقتی زیرساخت ها و مواد اولیه خوبی داشته باشیم و پوشش اقتصادی، مردمی شود آن وقت با جهش اقتصادی رو به رو خواهیم بود./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

،

اقتصاد مقاومتی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی