کد خبر : 1430
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار"موگرینی":

تسنیم/ مجلس با حساسیت بر نحوه اجرای جمع‌بندی مذاکرات وین نظارت خواهد کرد

تسنیم/ مجلس با حساسیت بر نحوه اجرای جمع‌بندی مذاکرات وین نظارت خواهد کرد

رئیس مجلس با بیان اینکه در صورت تأیید جمع‌بندی مذاکرات وین ایران پایبند به مفاد مورد توافق خواهد بود، گفت:مجلس با حساسیت بر نحوه اجرای جمع‌بندی مذاکرات وین نظارت خواهد کرد.

 به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار "فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به پیشینه همکاری‌های ایران و اروپا چشم‌انداز روابط فیمابین در زمینه مسائل دو جانبه و منطقه‌ای را مثبت دانست و گفت: ایران و اتحادیه اروپا منافع مشترکی برای توسعه همکاری‌های فیمابین دارند که می‌تواند به بهبود اوضاع منطقه و رفع مخاطرات کنونی برای ایجاد ثبات و آرامش در خاورمیانه کمک کند.

 
وی در ادامه با اشاره به توافق‌نامه هسته‌ای ایران و 1+5 افزود: مجلس شورای اسلامی کار بررسی این توافق‌نامه را از جهت انطباق با قانون اساسی در چارجوب‌های قانونی و مصالح کشور در زمینه پیشرفت و توسعه دانش هسته‌ای آغاز خواهد کرد.
 
رئیس مجلس تصریح کرد: مسئله مهم‌تر نحوه اجرای این توافق‌نامه است که مجلس شورای اسلامی با حساسیت بر نحوه اجرای آن نظارت خواهد کرد.
 
دکتر لاریجانی عدم پایبندی سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان در اجرای توافق هسته‌ای سال 2003 با تهران را یادآور شد و افزود: در صورت تأیید جمع‌بندی مذاکرات وین ایران پایبند به مفاد مورد توافق خواهد بود و آن را به دقت اجرا خواهد کرد، اما اگر ملت ایران احساس بد عهدی از سوی 1+5 در اجرای توافق نماید، شرایط تغییر خواهد کرد و مجلس شورای اسلامی مراقب چگونگی اجرای توافق توسط 1+5 است.
 
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در حوزه همکاری‌های اقتصادی با اتحادیه اروپا خواستار توجه به سرمایه‌گذاری‌های مشترک، به‌ویژه در زمینه انرژی و انتقال تکنولوژی است، گفت: توسعه همکاری‌های اقتصادی میان ایران و اتحادیه اروپا می‌تواند به تقویت و تحکیم روابط در سایر عرصه‌ها کمک کند.
 
رئیس مجلس همچنین از مقابله با تروریسم، تثبیت صلح و آرامش در منطقه و مبارزه با تولید و قاچاق موادمخدر به عنوان سه محور مهم همکاری‌های آتی تهران و اتحادیه اروپا یاد کرد.
 
همچنین در ادامه این دیدار "فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سفرش به تهران را بسیار مهم خواند و گفت: اتحادیه اروپا همواره به ایران به عنوان یک شریک مهم و قدرتمند نگریسته است و در صدد احیای مناسبات قوی گذشته در تمامی زمینه‌ها با جمهوری اسلامی ایران است.
 
وی بررسی توافق‌نامه وین در مجلس شورای اسلامی را مهم دانست و افزود: پس از تصویب مجلس، تمرکز در زمینه اجرای توافق‌نامه بسیار مهم است و امیدواریم بتوانیم قدم‌های بعدی در زمینه اجرای توافق‌نامه را برداریم.
 
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تصریح کرد: کشورهای اروپایی از مدتی قبل اجرای اقدامات ضروری برای اجرای توافق‌نامه وین را آغاز کرده‌اند.
 
"موگرینی" با تأکید بر شرایط حساس کنونی در منطقه، گفت: اتحادیه اروپا به شدت نسبت به تثبیت امنیت و ثبات پایدار در منطقه خاورمیانه به‌ویژه در سوریه، ترکیه و لبنان حساس است و در این زمینه منافع مشترکی میان تهران و اروپا وجود دارد.
 
وی ابراز اطمینان کرد که همکاری تهران و اروپا در مسائل منطقه‌ای می‌تواند نتایج مثبتی در منطقه داشته باشد.
 
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در همین زمینه، خاطر نشان کرد: تهران و اتحادیه اروپا می‌توانند همزمان سه فرآیند موازی در زمینه اجرای توافق، توسعه و گسترش ارتباطات مشترک اقتصادی و تجاری و همکاری در زمینه مسائل منطقه‌ای را به پیش ببرند.
 
موگرینی مبارزه با تروریسم و قاچاق موادمخدر را مشکل جهانی و چالش بزرگ دانست که می‌تواند از محورهای مهم همکاری‌های تهران و اتحادیه اروپا باشد.
 
انتهای پیام/
 
کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,موگرینی

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی