کد خبر : 1401
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در همایش روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی

میزان/ دکتر لاریجانی: دولت های اسلامی برای تحقق مبانی حقوق بشر اسلامی با هم متحد شوند

میزان/ دکتر لاریجانی: دولت های اسلامی برای تحقق مبانی حقوق بشر اسلامی با هم متحد شوند

رئیس مجلس با یادآوری وجود نقایصی در سند حقوق بشر از دولت اسلامی خواست که برای تحقق مبانی حقوق بشر اسلامی به عنوان خواسته مشترک با هم متحد شوند.

 به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، دکتر علی لاریجانی صبح امروز چهارشنبه در همایش روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی با بیان اینکه امروز در یکی از محافل مهم ارکان تمدن  حضور یافته ام، اظهار کرد: امیدوارم که روز بشر اسلامی و کرامت انسانی در تلاشهایی که در زمینه اطلاعیه و اعلامیه حقوق بشر صورت گرفته تبدیل به سند شود.

 
وی افزود: این جلسات انگیزه بیشتری برای تحقق این سند ایجاد می کند ضمن اینکه بعد از گذشت هفتاد سال از اعلامیه حقوق بشر و بعد از جنگ جهانی برای جلوگیری از جنگ وخونریزی این ضرورت احساس شد که باید برای یک اصولی با هم به تفاهم برسیم که در پی آن انسانها از حقوق برابر برخوردار شوند.
 
رئیس نهاد قانونگذاری کشور با اشاره به اینکه ضرورت ایجاد این سند زمانی ایجاد شد که هنوز در جهان غرب بردگی وجود داشت و زنان در بسیاری از طوایف از حقوق خود محروم بودند، تأکید کرد: در دهه های اخیر با توجه به مشکلات بسیاری که در جهان اسلام چه در شرق و چه در غرب به انواع مختلف وجود داشت ضرورت تصویب سند حقوق بشر اسلامی احساس شد و با اینکه از نظر مبانی نظری و دیده نشدن سایر فرهنگ ها در این سند نواقصی وجود دارد اما همان مقدار مواردی که در این سند لحاظ شده موجب تحرک بین مسلمانان شد منجر به این شد که در قاهره این سند تحت عنوان حقوق بشر اسلامی مصوب شود.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود برخی نقایص در این سند یادآور شد: مهمترین نقصی که در این سند وجود دارد این است که در مورد موضوع مردم سالاری و اینکه در حکومت ها مردم این حق را داشته باشند که به سرنوشت خود حاکم باشند بند روشنی وجود ندارد البته در کل نکات مثبت بسیاری هم وجود دارد که به عنوان حرکت رو به جلوی نظری و عملی در حوزه  حقوق بشر می توان از آن یاد کرد.
 
وی خاطر نشان کرد: اینکه بعد از 70سال پیشرفت در صحنه بین المللی و فرصت برای ارزیابی حقوق بشر و فهم نقاظ ضعف و قوت وجود داشته باشد امروز نمی توان گفت خشونت و جنگ کمتر شده کما اینکه با وجود جنگ های بسیاری که اخیراَ در عراق، افغانستان، سوریه ، لیبی و مصر بوجود آمده و لشکر کشیهای بسیاری صورت گرفته نشان می دهد که آن اصولی که باید در نظام حقوق بشر در زمینه جنگها رعایت نشده است.
 
دکتر لاریجانی تصریح کرد: در ماده 3 سند حقوق بشر بر این مهم تأکید شده که در جنگها، زنها، کودکان و افراد مسن باید از امنیت جانی برخوردار باشند و این درحالی است که هم اکنون در جنگ یمن عدم رعایت این ماده را مشاهده می کنیم کما اینکه هواپیماهای عربستان سعودی به تازگی 400 بار مناطق نظامی، مساجد و خانه های مردم را مورد حمله هوای قرار داده اند با وجود اینکه عربستان سعودی یکی از نگارش کنندگان اصلی این سند در طائف بود که بعد از آن این سند در قاهره اجرا شد و جای تعجب دارد که نگارش کننده ی این سند امروز روابط حقوق بشر را رعایت نمی کند.
 
وی افزود: هم اکنون در عرصه بین المللی برخلاف سند حقوق بشر فجایع بسیاری صورت می گیرد کما اینکه در فلسطین آخرین کشتار جانسوز همچون سوزاندن یک کودک توسط رژیم شرور صهیونیستی که آمریکا افتخار حمایت از آن داشته و امنیت او را امنیت خود می داند و به دلیل اینکه مدعی پرورش این رژیم در دامان خود است صورت گرفته است.
 
کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,حقوق بشر اسلامی

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  رئیس مجلس درگذشت ابوی احمد عابدی را تسلیت گفت

  دیجیتالی شدن کتاب‌ها دسترسی به منابع علمی را آسان می‌کند/ توصیه‌های رییس مجلس برای حذف کنکور

  توزیع امکانات اولیه به زلزله‌زده‌گان نظم بهتری گرفته است/بانک‌ها برای اعطای وام به مردم زلزله‌زده سخت‌گیری نکنند

  توزیع امکانات اولیه به زلزله‌زده‌گان نظم بهتری گرفته است/بانک‌ها برای اعطای وام به مردم زلزله‌زده سخت‌گیری نکنند

  توزیع امکانات اولیه به زلزله‌زده‌گان نظم بهتری گرفته است/بانک‌ها برای اعطای وام به مردم زلزله‌زده سخت‌گیری نکنند

  حضور دکتر لاریجانی در مراسم هفتمین روز درگذشت کشته شدگان زلزله کرمانشاه

  امکانات بهداشتی برای مردم زلزله‌زده باید هر چه سریعتر تأمین شود/ اسکان مردم با توجه به فصل سرما باید ساماندهی شود

  بازدید دکتر لاریجانی از شهرستان سرپل‌ذهاب و مسکن‌مهر این منطقه

  بازدید دکتر لاریجانی از منطقه زلزله زده ازگله

  امکانات اولیه در سطح روستا و شهر باید به زلزله‌زدگان اختصاص یابد/ مجلس حمایت‌ بیشتری از مردم زلزله زده خواهد داشت

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی