کد خبر : 140
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با همتای بلاروس خود:

حل مسئله تروریسم نیاز به عزم عمومی کشورها دارد / اهمیت همکاری‌های علمی و فنی ایران و بلاروس

حل مسئله تروریسم نیاز به عزم عمومی کشورها دارد / اهمیت همکاری‌های علمی و فنی ایران و بلاروس

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: گروه های دوستی – پارلمانی دو کشور باید در جهت تقویت همکاری های علمی، فنی و دانشگاهی تلاش کنند.

دکتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (دوشنبه 18 بهمن) با میخاییل میاسنیکوویچ رئیس شورای جمهوری مجلس ملی بلاروس دیدار و گفت و گو کرد.

رئیس مجلس بااشاره به روابط صمیمانه و مثبت میان دو کشور ایران و بلاروس گفت: خوشبختانه از نظر اقتصادی و همکاری های پارلمانی، نزدیکی میان دو کشور ایجاد شده و در مسائل بین المللی نیز رایزنی هایی صورت گرفته و نظرات دو کشور به هم نزدیک است.

وی ادامه داد: خوشبختانه در ایران برای گسترش روابط با کشور بلاروس اشتراک نظر و همدلی وجود دارد و ما کشور بلاروس را دوست خوب خود می دانیم و این کشور در شرایط مختلف عملکرد مثبتی را بر جا گذاشته، از طرفی دیگر با توجه به رویکرد دو کشور ایران و بلاروس باید بر روی گسترش روابط تجاری تمرکز کنیم.

دکتر لاریجانی با اشاره به تشکیل کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی و فنی میان ایران و بلاروس گفت: وزارت صنعت برای گسترش همکاری های تجاری میان دو کشور تلاش بیشتری خواهد کرد زیرا در شرایط کنونی ظرفیت های خوبی در این حیطه به ویژه حوزه صنعت و فناوری های نوین وجود دارد که باید آنها فعال شوند.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: البته برخی مشکلات برای همکاری های بانکی وجود داشت که باید این مسائل رفع شود البته بسیاری از این موانع حل شده است و امروز همکاری های خوبی میان جمهوری اسلامی ایران با کشورهای اروپایی برقرار شده و این حوزه در حال گسترش است.

دکتر لاریجانی گفت: در شرایط کنونی توافق نامه هایی در حوزه کشاورزی، صنعت، فرهنگ، علوم و ورزش میان دو کشور منعقد شده و برخی از این توافق نامه ها در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و قطعا با سفر رئیس جمهور بلاروس به ایران توافق نامه های دیگری نیز امضا می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تمایل پارلمان ایران به گسترش همکاری ها با کشور بلاروس است، گفت: قطعا باید با همکاری پارلمان های دو کشور روند گسترش روابط افزایش یابد.

وی با اشاره به همکاری های نفتی میان دو کشور ایران و بلاروس گفت: قطعاً ایران برای فروش نفت به کشور بلاروس آمادگی دارد و ما روی گسترش روابط تجاری با این کشور مصرّ هستیم.

دکتر لاریجانی ادامه داد: قطعا تقویت همکاری های علمی، فنی و دانشگاهی میان دو کشور ایران و بلاروس مثبت و دارای اهمیت است و گروه های دوستی – پارلمانی دو کشور باید در جهت تقویت این حوزه ها تلاش کنند. البته در جمهوری اسلامی پیشرفت های خوبی در حیطه فناوری های نو مانند نانو صورت گرفته که یقیناً دو کشور باید نگاه ویژه ای به گسترش همکاری ها در این حوزه داشته باشند.

رئیس مجلس افزود: در شرایط کنونی همکاری های امنیتی میان ایران و بلاروس به ویژه در مورد بحران های منطقه ای از جمله مبارزه با تروریسم دارای اهمیت است، زیرا هم اکنون مسئله تروریسم به یک موضوع حاد منطقه ای تبدیل شده و حل آن نیاز به عزم عمومی دارد، از این رو اگر با این مسئله برخورد جدی صورت نگیرد، قطعاً به مناطق دیگر نیز تسری می یابد.

همچنین در این دیدار میخاییل میاسنیکوویچ رئیس شورای جمهوری مجلس ملی بلاروس با اشاره به روابط گسترده و مثبت میان دو کشور ایران و بلاروس گفت: قطعاً شرایط کنونی همکاری های دو کشور راه را برای گسترش روابط پارلمانی ایران و بلاروس باز می کند.

این مقام بلندپایه کشور بلاروس تصریح کرد: خوشبختانه سطح روابط سیاسی ایران و بلاروس در وضعیت مطلوبی قرار دارد، اما ظرفیت های دو کشور به ویژه در حوزه اقتصادی و تجاری برای تقویت همکاری ها بسیار بالا است که باید به این نکته توجه جدی شود.

رئیس شورای جمهوری مجلس ملی بلاروس با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران یک شریک کلیدی برای کشور بلاروس محسوب می شود، افزود: با توجه به سطح تعاملات باید تلاش های سیاسی و پارلمانی برای گسترش روابط انجام شود.

میخاییل میاسنیکوویچ گفت: خوشبختانه مواضع ایران و بلاروس در سطح بین الملل در رابطه با مسائل کلیدی همسو است، در این حوزه باید از ظرفیت های بین المللی از جمله اتحادیه بین المجالس استفاده درست صورت گیرد.

وی تصریح کرد: بلاروس از لحاظ جایگاه تکنولوژیکی در رتبه 45 جهان است و در تکنولوژی های های تک نیز موقعیت خوبی دارد، از این رو پیشنهاد می کنم مجالس دو کشور در جهت همکاری های گسترده در حوزه علوم و فنون اقدام کنند.

رئیس شورای جمهوری مجلس ملی بلاروس با اشاره به ضرورت گسترش روابط ایران و بلاروس در حوزه نفت گفت: خوشبختانه جمهوری اسلامی پیشرفت ها و رشد خوبی در سال های گذشته داشته است و زیرساخت های این کشور در مسائل گوناگون بسیار مطلوب است. از طرف دیگر در رابطه با همکاری های بانکی میان دو کشور اقدامات خوبی صورت گرفته است تا این روند تسهیل شود.

میخاییل میاسنیکوویچ با بیان اینکه قطعاً همکاری های امنیتی میان کشورها از جمله ایران و بلاروس در حوزه مبارزه با تروریسم بسیار مهم است، بیان کرد: روابط دو کشور به ویژه در حوزه مذکور باید در پارلمان ها مورد پیگیری قرار گیرد. 

در پایان این دیدار رئیس شورای جمهوری مجلس ملی بلاروس با تقدیم لوحی رسمی از سوی پارلمان کشورش، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را به دکتر لاریجانی و مردم ایران تبریک گفت./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی