کد خبر : 14
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی: برخی تخلفات به دلیل ندانستن کامل قانون است

لاریجانی: برخی تخلفات به دلیل ندانستن کامل قانون است

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که دیوان محاسبات باید رسیدگی به تفریغ بودجه را به روز انجام دهد، گفت: ایجاد برخی تخلفات به دلیل ندانستن کامل قانون است.

 

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا،علی لاریجانی روز دوشنبه در مراسم تودیع و معارفه رییس قدیم و جدید دیوان محاسبات افزود: ممکن است در فراز و فرودهای دیوان محاسبات در دوره های مختلف اشکالاتی وجود داشته باشد که باید تلاش کنیم تا سیر تکاملی را شاهد باشیم.
 

وی افزود: نکته مهم این است که تا آنجا که ممکن است در رسیدگی به حساب ها به روز شویم. اگر تفریغ بودجه در گذشته با سه یا چهار سال بعد به مجلس تقدیم می شد خیلی فایده نداشت، درست است که به تخلفات رسیدگی می شد.
 

رییس مجلس تصریح کرد: وقوف ما به حساب ها باید به روز شود. تخلفات صاحب منصب هایی که از قبل در پست خود بوده و بعد از این مسئولیت از طریق دیوان محاسبات به مجلس اطلاع رسانی شده است، حساسیت خاصی را ایجاد نمی کند، چرا که لازم است اطلاع رسانی در زمانی انجام شود که صاحب منصب در پست خود باقی است و مجلس بتواند به دلیل تخلف وی را استیضاح کند و یا تذکر دهد.
 

لاریجانی یادآور شد: زمانی که مسئولیت صاحب منصب تمام شد و دیگر در این مسئولیت نباشد تخلفات وی باید به دستگاه قضایی ارجاع داده شده و به پرونده آن رسیدگی شود.
 

وی با بیان این که باید در برخورد با متخلفین سرعت را اولویت کار قرار داد، اظهار داشت: هر چه سرعت در کار بیشتر باشد، کیفیت بهتر می شود. گزارش تفریغ بودجه یکی از موارد خوبی است که به سرعت انجام شد و خیلی به درد مجلس خورد.
 

رییس مجلس با بیان این که باید در دیوان محاسبات سیستم برخط به روز و عملیاتی شود، ادامه داد: در چهار سال پیش هم تذکر داده شد که دیوان محاسبات سیستم بر خط را در تمام بخش ها به وجود آورد تا اطلاعات به موقع جمع آوری شود که سخت افزارهای آن تهیه شده است.
 

لاریجانی یادآور شد که به آقای عادل آذر این موضوع را تاکید کردم و این باید جزو اولویت های کار دیوان محاسبات باشد که سیستم بر خط را عملیاتی کند تا مسلط بر حساب ها باشد، توقع دارم دوستان این کار را پیگیر باشند.
 

رییس مجلس دهم تاکید کرد: سیاست دیوان محاسبات باید پیشگیری از جرم باشد، نه اینکه دنبال مجرم بگردد، سیاستش باید این باشد که تخلف صورت نگیرد. ما به تجربه در این هشت سال ملاحظه کردیم اکثر تخلفاتی که در کشور انجام می شود به دلیل ندانستن قانون است، البته این عیب است در نظام کسی که مدیر می شود باید آموزش برای قوانین مربوطه ببیند.
 

لاریجانی تاکید کرد: در حال حاضر نیاز است مدیران دیوان محاسبات آموزش های ویژه و لازم را در این نهاد نظارتی ببیند و تلاش شود آموزش مدیران بنابر شرایط قانونگذاری کشور اقدام شود.
 

وی خاطرنشان کرد: با تخلفاتی که عاملا و عامدا انجام می شود باید برخورد جدی صورت گیرد و بعضی مواقع گفتن این تخلفات خیلی خوب است که مردم آگاه و مطلع شوند البته مهم برخورد دقیق با متخلفان است.
 

رییس مجلس خطاب به فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات نیز اظهارداشت که امیدوارم با اسم با مسمای خود که شجاعت است در این زمینه عمل کند و آقای عادل آذر هم با نام مسمای خود با عدالت رفتار و زمینه را برای تحقق توسعه کشور ایجاد کند.
 

لاریجانی گفت: ما که نمی خواهیم مانع توسعه کشور شویم لذا دیوان محاسبات نباید سیستم ترمز داشته باشد، البته ندارد.
 

وی با بیان این که با متخلفات شجاعانه برخورد کنید، افزود: شجاعت را از مدیران نگیرید و آنها اختیار داشته باشند، روحیه باید به مدیران داده شود و راهنمایی شوند.
 

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که دیوان محاسبات نقش بسزایی در توسعه کشور دارد، افزود: سرعت توسعه در کشور در حال حاضر بسیار کم است، بنابراین دیوان محاسبات باید در نظارت و حسابرسی ترمز نداشته باشد، البته لازم است با متخلفان حقوق های نجومی بدون اغماض برخورد لازم صورت گیرد.
 

لاریجانی اضافه کرد: حرکت کشور با گام های بلند و انسان های شجاع موفق خواهد بود و با افراد محافظه کار نمی توان در توسعه و پیشرفت کشور گام جدی برداشت.
 

وی همچنین اظهارداشت: دیوان محاسبات در کنار برخورد با مدیران متخلف باید انرژی و آرامش را هم به مدیران پاک دست بدهد و روند توسعه را با شتاب پیش ببرد. حمایت از مدیران لایق کشور نکته ای ضروری است که باید این اطمینان برای مدیران تحقق یابد.
 

لاریجانی در پایان سخنانش از خدمات رحیمی رییس پیشین دیوان محاسبات قدردانی کرد و گفت: وی فردی پرتلاش و امین در دیوان محاسبات بود و امید است که آقای عادل آذر هم این مسیر را با توجه به سوابق خوب و خوشنام خود، پیش ببرد.
 

به گزارش ایرنا، مراسم تودیع و معارفه رییس قدیم و جدید دیوان محاسبات امروز با حضور علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت، اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، کاظم جلالی رییس مرکز پژوهش های مجلس، قاضی سراج رییس سازمان بازرسی و سید تقی نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی برگزار شد.

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

  ضرورت حرکت به‌سمت دریافت سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای تکمیل ناوگان ریلی/ با ارائه تسهیلات به کارخانجات برای حمل‌ونقل ازطریق ریل انگیزه ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی