کد خبر : 1399
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در مراسم بزرگداشت روز جهانی حقوق بشر اسلامی؛

ایرنا/ دکتر لاریجانی: بنای رژیم شرور اسراییل ضدیت با حقوق بشر است

ایرنا/ دکتر لاریجانی: بنای رژیم شرور اسراییل ضدیت با حقوق بشر است

تهران - ایرنا - رییس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از حمایت آمریکا از جنایات رژیم صهیونیستی گفت: بنای رژیم آدمکش و شرور اسراییل بر ضدیت با حقوق بشر است اما آمریکایی ها با ارسال سلاح از این رژیم حمایت می کنند و با صدای بلند می گویند امنیت آنان امنیت ما است.

 

 به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، دکتر علی لاریجانی روز چهارشنبه در مراسم بزرگداشت روز جهانی حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی که در دفتر مطالعات وزارت امور خارجه برگزار شد، افزود: فجایع رخ داده در فلسطین و کشته شدن نوزاد فلسطینی نشان دهنده این موضوع است که رژیم صهیونیستی با حقوق بشر ضدیت دارد. 
 
وی به ترورها و اقدامات غیرانسانی این رژیم اشاره کرد و یادآور شد: چرا آمریکایی ها با وجود این مصیبت ها از رژیم صهیونیستی حمایت می کنند.
 
رییس مجلس ادامه داد: وقتی مکالمات صدراعظم و ریس جمهوری کشوری را شنود می کنند آیا به مردم عادی رحم می کنند؟
 
دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد: جدال ها و جنگ ها در سطح دنیا افزایش یافته است، اگر خشونت ها و جنگ ها در گذشته محدود بود امروز به شکل سازمان یافته شده است که نمونه آن را می توان در اقدامات داعش دید. 
وی افزود: ما شاهد وحشی گری عجیبی در دنیای جدید به نام داعش هستیم این چه رفتاری است که در سوریه و عراق رخ داده است.
 
عضو شورای عالی امنیت ملی یادآور شد: امروز در عراق و سوریه هر گونه رفتاری برای خود تجویز کرده اند. این بدان دلیل است که سایه هایی از ساختار حقوق بشر در موضوعات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نادیده گرفته می شود. 
 
دکتر لاریجانی با تاکید بر این که حقوق طبیعی انسان ها از مبانی حقوق بشر است، گفت: در سند این موضوع مهم تاکید شده است ولی ما امروز شاهدیم که تکامل معنوی و اخلاقی در آن رعایت نمی شود. 
 
وی ادامه داد: برای مثال در موضوع اقتصادی در تفکر سرمایه داری مبنا سود بیشتر است و به تئوری هایی همچون عدالت توجه نمی شود. 
 
وی تصریح کرد: ما شاهدیم در دهه های 50، 60 و 70 عدالت در اروپا بی معنی بود و آنان عدالت را تحریف بزرگ می دانستند ولی در یک دو دهه اخیر بحث هایی مربوط به عدالت در غرب مطرح شده است. 
 
رییس مجلس یادآور شد: در حوزه اجتماعی همواره موضوع لذت بشر مطرح می شود که این موضوع نمی تواند حقوق مردم را تامین کند، همچنین در حوزه سیاست شاهدیم که مبنا قدرت است و حقوق طبیعی و انسانی معنا ندارد. 
 
دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد: ما در حمله به عراق شاهد بودیم که آمریکایی ها اظهارداشتند عراقی ها پایگاه های هسته ای دارد و این موضوع بهانه ای برای حمله آنان شد در حالی که شورای امنیت نیز این موضوع را تصویب نکرد. 
 
وی با یادآوری این که بیش از هفتاد سال از اعلامیه جهانی حقوق بشر می گذرد، گفت: بعد از جنگ جهانی دوم ضرورتی ایجاد شد که دنیا بر روی سندی تفاهم کند تا جلوی جنگ ها و خشونت ها گرفته شود و انسان ها از حقوق برابر برخوردار شوند.
 
رییس مجلس نهم اضافه کرد: علاوه بر این در آن زمان برده داری وجود داشت و زنان از حق رای برخوردار نبودند و انواع و اقسام مشکلات در شرق و غرب وجود داشت.
 
دکتر لاریجانی ادامه داد: از این رو ضرورت ایجاد شدکه حقوق بشر بعنوان سندی که کشورها به آن ملتزم هستند تصویب شود.
 
وی تاکید کرد: تلاش ها باعث شد که مسلمانان نیز در این زمینه تحرک یابند و در قاهره نیز سند حقوق بشر اسلامی مصوب شد هر چند نقایصی در آن وجود داشت.
 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین گفت: برای مثال در این سند نکته ای روشنی در مورد مردم سالاری مشخص نیست البته در کل این سند نقطه مثبت زیادی دارد که می تواند به عنوان حرکت رو به جلو در حوزه حقوق بشر تلقی شود.
 
دکتر لاریجانی ادامه داد: امروز نمی توان گفت خشونت کمتر از گذشته است خصوصا در دهه اخیر که ما شاهد جنگ های زیادی در عراق، سوریه، لیبی و مصر و غیره هستیم و لشگرکشی های زیادی شده است.
 
وی یادآور شد: ما در این جنگ ها شاهدیم بسیاری از اصول حقوق بشر رعایت نمی شود، برای مثال در اعلامیه جهانی حقوق بشر آمده است حقوق و جان زنان و کودکان باید حفظ شود. آیا در یمن این موضوع رعایت شده است و آیا زنان و کودکان در این کشور از تیغ جنگ جدا هستند؟
 
وی همچنین گفت: چند روز پیش هواپیماهای عربستان 400 بار یمن را بمباران کرد که این بمباران در مناطقی که زنان و کودکان و مردم بی گناه حضور داشتند رخ داد.
 
رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کسانی در نگارش اطلاعیه حقوق بشر اسلامی نقش داشتند امروز جنگی را ایجاد کردند که این حقوق را رعایت نمی کند.
 
**در موضوع هسته ای کجای رفتار غربی ها با سند حقوق بشر سازگاری دارد
 
رییس مجلس شورای اسلامی همچنین به موضوع هسته ای ایران اشاره کرد و گفت: این موضوع باعث 12 سال مشاجره بین ایران و کشورهای زورگو شد. 
 
دکتر لاریجانی این سوال را مطرح کرد که پایه این موضوع چه بود، آیا ایران حق نداشت از حقوق خود در زمینه فناوری صلح آمیز هسته ای استفاده کند؟ 
 
وی خاطرنشان کرد: زمانی که ما عضو ان. پی. تی شدیم و این معاهده را پذیرفتیم آن حقوقی که در مذاکرات تعیین شده را پذیرفته بودیم و بر آن تاکید داشتیم و اقدامات ما هیچ کدام مخالف معاهده نبود. 
 
عضو شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: ما از مذاکرات سعد آباد در 12 سال پیش تا امروز کشمکش داشتیم، چون آنان می گفتند ما قدرت داریم و نگرانیم، شما نباید غنی سازی انجام دهید و چون ایران تبعیت نکرد پس با زور به ایران فشار آوردند و این کشور را تحریم کردند.کجای این رفتار با سند حقوق بشر سازگاری دارد؟
 

 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران همیشه پشتیبان فلسطین بوده است/ دشمنان تلاش دارند حماس را گروهی بی‌تأثیر جلوه دهند

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی