کد خبر : 1397
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

صداوسیما/ دکتر لاريجاني: نبود مشارکت مردمي، مهمترين نقص سند حقوق بشر اسلامي (1)

صداوسیما/ دکتر لاريجاني: نبود مشارکت مردمي، مهمترين نقص سند حقوق بشر اسلامي (1)

رئیس مجلس شورای اسلامی وجود نداشتن مبحث مشارکت مردم در سرنوشت سیاسی را از مهمترین نقصهای سند حقوق بشر اسلامی دانست.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر علی لاریجانی در همایش بزرگداشت روز حقوق بشر اسلامی گفت: تلاشهایی که در تهیه اعلامیه حقوق بشر اسلامی و سپس تبدیل آن به روزی به همین نام شد در خور قدردانی است هر چند این موضوع نفاذ جدی ندارد اما موضوع مهمی تلقی می شود و مواد خوبی هم در آن تنظیم شده است. 

وی با بیان اینکه اینگونه جلسات انگیزه های بیشتری را برای تحقق این سند فراهم میکند افزود: شاید بیش از هفتاد سال است که از تنظیم اعلامیه حقوق بشر می گذارد بویژه پس از جنگ جهانی ضرورت ایجاب می کرد که بر اصولی در صحنه بین الملل تفاهم کنیم که از جنگها، خونریزیها و خشونتها جلوگیری شود تا انسانها از حقوق برابر برخوردار شوند. 
 
دکتر لاریجانی اضافه کرد: بویژه آنکه در جهان غرب، مشکلاتی غیر از جنگ و خشونت به معنای متعارف کنونی وجود داشت و حتی تا چند دهه پیش مسئله بردگی از جمله این مشکلات بود و علاوه بر این بسیاری از طوایف مانند زنان از حق رأی محروم بودند و در دهه های اخیر وضعشان قدری منطبق شد. 
رئیس مجلس گفت: بنا بر این انواع مشکلات از نظر حقوق انسانی در جهان وجود داشت که در شرق به نحوی و در غرب به نحو دیگری بود و با احساس این ضرورت موضوع حقوق بشر به عنوان سندی که کشورها به آن ملتزم هستند مصوب شد. 
دکتر لاریجانی افزود: البته نقایصی از نظر مبانی نظری و ندیدن دیگر فرهنگها در آن هست که خیلی در این باره بحث شده است اما همان مقدار که قوتها در آن وجود دارد باید ارزیابی کرد که چقدر محقق شده است. 
 
وی گفت: این تلاشها منجر شد به اینکه مسلمانان تحرک یابند و در قاهره سند حقوق بشر اسلامی مصوب شد که نکات عمیقی در آن وجود دارد که البته نقایصی نیز در آن هست که مهمترین نقصش نوع مشارکت مردم در سرنوشت خودشان است که چیزی در این باره در این سند وجود ندارد. 
 
دکتر لاریجانی افزود: اگر مردمسالاری را بعنوان موضوع مهمی برای حکومت ها قبول داریم و حق مردم می دانیم که بر سرنوشت خودشان حاکم باشند در این سند چیز روشنی در این باره نمی بینیم. 
 
رئیس مجلس اضافه کرد: با این حال نکات مثبت زیادی در این سند وجود دارد که می تواند به عنوان حرکتی رو به جلو در تأملات نظری و عملی در حوزه حقوق بشر تلقی شود.
 
وی گفت : با همه پیشرفتهایی که در این زمینه در صحنه بین الملل وجود دارد پس از 60 ـ 70 سال علی القاعده فرصت برای ارزیابی در زمینه حقوق بشر و ضعفها و قوتهای آن باید وجود داشته باشد.
 
ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی