کد خبر : 1397
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

صداوسیما/ دکتر لاريجاني: نبود مشارکت مردمي، مهمترين نقص سند حقوق بشر اسلامي (1)

صداوسیما/ دکتر لاريجاني: نبود مشارکت مردمي، مهمترين نقص سند حقوق بشر اسلامي (1)

رئیس مجلس شورای اسلامی وجود نداشتن مبحث مشارکت مردم در سرنوشت سیاسی را از مهمترین نقصهای سند حقوق بشر اسلامی دانست.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر علی لاریجانی در همایش بزرگداشت روز حقوق بشر اسلامی گفت: تلاشهایی که در تهیه اعلامیه حقوق بشر اسلامی و سپس تبدیل آن به روزی به همین نام شد در خور قدردانی است هر چند این موضوع نفاذ جدی ندارد اما موضوع مهمی تلقی می شود و مواد خوبی هم در آن تنظیم شده است. 

وی با بیان اینکه اینگونه جلسات انگیزه های بیشتری را برای تحقق این سند فراهم میکند افزود: شاید بیش از هفتاد سال است که از تنظیم اعلامیه حقوق بشر می گذارد بویژه پس از جنگ جهانی ضرورت ایجاب می کرد که بر اصولی در صحنه بین الملل تفاهم کنیم که از جنگها، خونریزیها و خشونتها جلوگیری شود تا انسانها از حقوق برابر برخوردار شوند. 
 
دکتر لاریجانی اضافه کرد: بویژه آنکه در جهان غرب، مشکلاتی غیر از جنگ و خشونت به معنای متعارف کنونی وجود داشت و حتی تا چند دهه پیش مسئله بردگی از جمله این مشکلات بود و علاوه بر این بسیاری از طوایف مانند زنان از حق رأی محروم بودند و در دهه های اخیر وضعشان قدری منطبق شد. 
رئیس مجلس گفت: بنا بر این انواع مشکلات از نظر حقوق انسانی در جهان وجود داشت که در شرق به نحوی و در غرب به نحو دیگری بود و با احساس این ضرورت موضوع حقوق بشر به عنوان سندی که کشورها به آن ملتزم هستند مصوب شد. 
دکتر لاریجانی افزود: البته نقایصی از نظر مبانی نظری و ندیدن دیگر فرهنگها در آن هست که خیلی در این باره بحث شده است اما همان مقدار که قوتها در آن وجود دارد باید ارزیابی کرد که چقدر محقق شده است. 
 
وی گفت: این تلاشها منجر شد به اینکه مسلمانان تحرک یابند و در قاهره سند حقوق بشر اسلامی مصوب شد که نکات عمیقی در آن وجود دارد که البته نقایصی نیز در آن هست که مهمترین نقصش نوع مشارکت مردم در سرنوشت خودشان است که چیزی در این باره در این سند وجود ندارد. 
 
دکتر لاریجانی افزود: اگر مردمسالاری را بعنوان موضوع مهمی برای حکومت ها قبول داریم و حق مردم می دانیم که بر سرنوشت خودشان حاکم باشند در این سند چیز روشنی در این باره نمی بینیم. 
 
رئیس مجلس اضافه کرد: با این حال نکات مثبت زیادی در این سند وجود دارد که می تواند به عنوان حرکتی رو به جلو در تأملات نظری و عملی در حوزه حقوق بشر تلقی شود.
 
وی گفت : با همه پیشرفتهایی که در این زمینه در صحنه بین الملل وجود دارد پس از 60 ـ 70 سال علی القاعده فرصت برای ارزیابی در زمینه حقوق بشر و ضعفها و قوتهای آن باید وجود داشته باشد.
 
ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

  ضرورت حرکت به‌سمت دریافت سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای تکمیل ناوگان ریلی/ با ارائه تسهیلات به کارخانجات برای حمل‌ونقل ازطریق ریل انگیزه ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی