کد خبر : 1395
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

صداوسیما/ دکتر لاريجاني: سند حقوق بشر اسلامي هم در صحنه سياسي اثري نداشته است(3)

صداوسیما/ دکتر لاريجاني: سند حقوق بشر اسلامي هم در صحنه سياسي اثري نداشته است(3)

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بحث عدالت در دهه 50، 60 و 70 در غرب وجود نداشت.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما‌، دکتر علی لاریجانی در ادامه سخنان خود در همایش بزرگداشت حقوق بشر اسلامی افزود: غربی ها بحث عدالت را به عنوان دروغ بزرگ تعریف می کردند و برخی فیلسوفان معتقد بودند اساسا بحث عدالت ،‌ هجو است .

 
وی گفت: البته دریکی دو دهه اخیر بحث عدالت در غرب مطرح شده و در حوزه اجتماعی بحث لذت بیشتر مد نظر قرار گرفته است.
 
دکتر لاریجانی افزود: در حوزه سیاست هم که واویلاست و چیزی که رعایت نمی شود حقوق انسانهاست و اصل بر قدرت است.
 
رئیس مجلس ادامه داد: در همه نظاماتی که آنها طراحی کردند می گویند واقعیت این است که قدرت حرف اول را می زند .
 
دکتر لاریجانی گفت:‌ در همین بحث هسته ای که 12 سال مایه مشاجراتی میان جمهوری اسلامی ایران و چند کشور زورگو شد باید دید آیا ایران واقعا حق نداشت به حقوق خودش در زمینه فناوری صلح آمیز هسته ای دست یابد؟
 
وی گفت:‌ما وقتی که عضو آژانس بودیم و ان پی تی را پذیرفتیم بنابراین همه حقوق باید برای ما در نظر گرفته می شد و ما باید می توانستیم غنی سازی داشته باشیم .
 
رئیس مجلس افزود: هیچکدام از این حقوق مخالف معاهده مربوطه نیست اما بیهوده مشاجره ای را به وجود آوردند و از آن روزی که آمدند در سعد آباد، 12 سال این کشمکش را داشتیم و ایران را تحریم کردند.
 
دکتر لاریجانی ادامه داد : آنها می گفتند وقتی ما نگرانیم شما نباید غنی سازی کنید و اساس برهان آنها نگرانی از ایران بود.
 
وی گفت: از آنجایی که ایران تبعیت نمی کرد به زور ما را تحریم کردند و به ما فشار می آوردند.
‌کجای این رفتار با سند حقوق بشر سازگار است ؟
 
وی ادامه داد:‌همچنین در زمینه حمله ای که به عراق کردند ادعایی کردند مبنی بر اینکه در عراق سلاح کشتار جمعی تولید می شود و ما به مناطقی در عراق مظنون هستیم .
 
رئیس مجلس افزود: آقای پاول وزیر خارجه وقت آمریکا گزارش مفتضحانه ای به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد که بر اساس آن تصمیم گرفتند به عراق حمله کنند و وی در این گزارش از مناطقی در عراق نام برد که در این نقاط سلاح هسته ای در حال تولید است.
 
دکتر لاریجانی افزود: آمریکایی ها به همین بهانه بدون آنکه مرجعی موضوع را بررسی کند و بدون تصویب شورای امنیت ، به عراق حمله کردند.
 
وی ادامه داد : پس از حمله ، دو سه کشور فریادی زدند اما وقتی دیدند آمریکا 20 روزه عراق را به اشغال درآورد ساکت شدند .
 
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: هیچ کس دفاعی از عراق نکرد و در این میان فقط جمهوری اسلامی ایران بود که از مردم مظلوم عراق دفاع کرد.
 
دکتر لاریجانی با بیان اینکه نه شرقی ها و نه غربی ها کمکی به مردم عراق نکردند گفت:‌ بعدها در دیداری که با آقای طالبانی رئیس جمهور وقت عراق داشتیم سوال کردم که آیا نقاط ادعایی مقامات آمریکایی را بررسی کردید و ایشان در پاسخ گفت: بله بررسی کردیم که یکی از آن نقاط که در کردستان عراق بود طویله ای در یک منطقه بود که هیچ فعالیتی در آن صورت نمی گرفت.
 
وی افزود: بر این اساس تفسیری از حقوق بشر در ساحت سیاست وجود ندارد و در چنین فضایی مشکلی به وجود آمد و آن هم این است که سند حقوق بشر در ساحت های دیگر زندگی بشر سایه ای نیفکنده بنابراین ناموفق است البته نمی خواهم بگویم صد درصد ناموفق است.
 
رئیس مجلس افزود: هنگامی که سند حقوق بشر به عنوان ادبیات در دنیا مطرح شد تاثیراتی داشته اما در اکثر موارد ناموفق بوده است .
 
دکتر لاریجانی با بیان اینکه ‌در سند حقوق بشر اسلامی هم ممکند است این سرنوشت را داشته باشیم گفت : ظلم هایی که بر ملل اسلامی می بینیم در بحرین ، یمن و جاهای دیگر احساس می کنیم که این سند هم تحرکی به وجود نیاورده است البته نمی خواهیم نا امید کنیم باید واقع بین بود اما در صحنه سیاسی نمی بینیم که این سند مهم مخصوصا سند حقوق بشر اسلامی که بر اساس فطرت انسان تنظیم شده است اثری داشته باشد.
 
کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,حقوق بشر اسلامی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی