کد خبر : 1393
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در مراسم بزرگداشت روز جهانی حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی:

مردم در حقوق بشر اسلامی نقش اصلی را در سرنوشت خود دارند

مردم در حقوق بشر اسلامی نقش اصلی را در سرنوشت خود دارند

دکتر علی لاریجانی در مراسم بزرگداشت روز جهانی حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی و اعطای دومین جایزه حقوق بشر اسلامی که صبح امروز چهارشنبه (14 مردادماه) در دفتر مطالعات وزارت امور خارجه برگزار شد، گفت: یکی از ارکان تمدن امروز جامعه جهانی حقوق بشر است، از زحمات صورت گرفته برای تشکیل ستاد حقوق بشر اسلامی در قوه قضائیه به عنوان یک مهم تقدیر و تشکر می‌نمایم.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: این روز که با نام حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی نامیده شده و تلاش‌هایی که برای تهیه اعلامیه حقوق بشر اسلامی صورت گرفته که در نهایت تبدیل به یک سند شد؛ اگرچه نفاذ جدی ندارد ولی موضوع مهمی است که مفاد مهمی در آن وجود دارد درباره سندی که تنظیم شده این گونه محافل و جلسات تحرک بیشتر برای تحقق این سند را ایجاد می‌کند.
 
وی در ادامه گفت: حدود 70 سال از اعلام سند حقوق بشر می‌گذرد. به ویژه پس از جنگ جهانی دوم این ضرورت احساس شد که اصولی در صحنه بین المللی مورد تفاهم قرار گیرد تا از جنگ‌ها و خونریزی‌ها یا خشونت‌ها علیه انسان ها جلوگیری کند. مخصوصا در جهان غرب مشکلات دیگری به غیر از جنگ و خشونت به معنی متعارف امروزی وجود داشت. مسئله بردگی تا همین چند دهه قبل در غرب وجود داشت و علاوه بر این بسیاری از طوایف از جمله زنان از حق رأی محروم بودند. در چند سال اخیر است که وضع زنان اندکی بهبود یافته است بنابراین انواع و اقسام مشکلات حقوق انسانی در شرق و غرب هر کدام به یک شکل وجود داشت.
 
دکتر لاریجانی گفت: در شرایط دشوار انسانی این ضرورت احساس شد که بحث حقوق بشر به عنوان یک سند که همه کشورها در آن ملتزم هستند تصویب شود. نقایصی در کنوانسیون حقوق بشر وجود دارد که درباره آن بسیار بحث شده است. از بعد نظری ندیدن سایر فرهنگ‌ها نقایصی وجود دارد ولی همان مقدار که نکات قوی در آن وجود دارد چقدر تاکنون محقق شده است. باید ارزیابی کرد چه مقدار از این تلاش‌ها منجر شد به اینکه مسلمانان در قاهره سند حقوق بشر اسلامی را تصویب کنند. به نظر می‌رسد در این سند نکات عمیقی وجود دارد، البته نقایصی نیز وجود دارد.
 
وی در ادامه افزود: مهم‌ترین نقص سند حقوق بشر اسلامی این است که مشارکت مردم در سرنوشت خودشان نادیده گرفته شده است. اگر ما مردم سالاری را به عنوان یک موضوع مهم در نظر بگیریم و حق مردم بدانیم که بر سرنوشت خود حاکم باشند در این سند موضع روشنی در این رابطه نمی‌بینیم. نقایص دیگری نیز در سند حقوق بشر اسلامی وجود دارد ولی نکات مثبت زیادی وجود دارد که به عنوان یک حرکت رو به جلو در بعد نظری و عملی حوزه حقوق بشر طرح شده است.
 
رئیس مجلس با بیان اینکه پیشرفت‌هایی در حوزه حقوق بشر اسلامی صورت گرفته، گفت: بعد از 60 سال از تصویب کنوانسیون حقوق بشر فرصت برای فهم بهتر از موضوع ایجاد شده است. متاسفانه امروز نمی‌توان گفت که خشونت کمتر از گذشته شده است؛ به ویژه در یک دهه اخیر جنگ‌های بسیار زیادی در خاورمیانه رخ داده است، کشورهای عراق، سوریه، افغانستان،‌ لیبی و یمن شاهد جنگ‌های خونینی بودند. لشگرکشی‌های زیادی هم صورت گرفته است، همین نظامی که در حقوق بشر وجود دارد در بسیاری از این جنگ‌ها که رخ داده است، رعایت نشده است.
 
وی با اشاره به ماده 3 اعلامیه حقوق بشر اسلامی گفت: براساس اعلامیه حقوق بشر اسلامی اگر جنگی رخ بدهد زنان، کودکان و افراد پیر که در جنگ دخالتی ندارند باید جان آنها در جریان منازعات نظامی حفظ شود. در جریان جنگ یمن که یک کشور اسلامی به نام عربستان سعودی حمله کرده است حقوق بشر اسلامی رعایت نمی‌شود و کشتارهای وسیعی رخ داده است. زنان، کودکان و افراد غیر نظامی از دم تیغ ستم این جنگ گذرانده شده‌اند، شنیدم چند روز پیش تر هواپیمای سعودی در 400 حمله مناطق غیرنظامی یمن را بمباران کرده‌اند و غیرنظامیان بی‌شماری توسط عربستان کشته شدند. سند حقوق بشر اسلامی در مکه مکرمه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در نهایت در قاهره مورد تصویب قرار گرفت. تا چه حد سند حقوق بشر اسلامی توسط کسانی که در تدوین و تصویب آن نقش داشتند تاکنون اجرایی شده است؟
 
وی با اظهار تاسف از وضعیت حقوق بشر در عرصه بین المللی گفت: فجایعی که در فلسطین رخ می‌دهد،‌ فجایع ساده ای نیست. آخرین جنایت رژیم صهیونیستی، همین کشتار جانسوزی بود که در آن یک نوزاد شیرخوار فلسطینی را در آتش سوزاندند. در فلسطین فجایع عجیب و غریبی رخ می‌دهد. در این شرایط دردناک آمریکایی‌ها افتخار می‌کنند که از رژیم آدمکش صهیونیستی حمایت می‌کنند و با صدای بلند می‌گویند که امنیت اسرائیل، امنیت ما است و بیشتر به آنها اسلحه خواهیم داد. آمریکایی‌ها می‌گویند که رژیم صهیونیستی را در دامن خود پرورش دادند و باید از آن در مقابل تهدیدات حمایت کنند. آیا الزامات حقوق بشری توسط رژیم صهیونیستی رعایت می‌شود؟ رژیم صهیونیستی تاکنون مرتکب تعداد بیشماری ترور شده است و انسان‌های غیر نظامی بی‌شماری توسط آنها کشته شده‌اند. بنای رژیم صهیونیستی براساس ضدیت با حقوق بشر است. آمریکایی‌ها که مدعی مدیریت جهان هستند چگونه از این سند حقوق بشر استفاده می‌کنند. ما با مصیبت‌های بزرگی در زمینه حقوق بشر مواجه هستیم.
 
دکتر لاریجانی در ادامه گفت: بدتر از همه این شنودی است که در اروپا شاهد وقوع آن هستیم. وقتی که آمریکایی‌ها از صدر اعظم یک کشور یا رئیس جمهوری کشوری دیگر شنود می‌کنند چگونه می‌توان انتظار داشت که آنها به مردم کشورهای مختلف رحم کنند. بنابراین می‌بینیم که جنگ و خشونت افزایش پیدا کرده است. خشونت از شکل تک و محدود به گسترده و نامحدود تبدیل شده است که نمونه آن را در قضیه داعش و کشتار مردم عراق و سوریه مشاهده می‌کنیم. اقدامات تروریست‌های تکفیری جنایت‌های وحشیانه‌ای است که در دنیای جدید در حال وقوع است.
 
وی گفت: در پوشش امنیت نیز جنایت‌ها و رفتارهایی مشاهده شده است که به ساختار معیوب کنوانسیون حقوق بشر در دنیای مدرن باز می‌گردد. شکلی که در موضوع حقوق بشر ایجاد شد به مسائل دیگر تسری پیدا نکرد؛ ساحت اجتماع، ساحت اقتصاد، ساحت سیاست با برداشتی که از موضوع حقوق بشر مورد نیاز است دیده نمی‌شود. بحث حقوق بشر که اساس آن حقوق طبیعی انسان است که فیلسوفان در قرن 18 و 19 میلادی به آن پرداختند و انصافا حرف مهمی است اما اسلام نیز به طور ویژه به این موضوع پرداخته است و اساس آن را فطرت انسانی قرار داده است. فطرت انسانی تعبیری از همین حقوق انسانی است.
 
رئیس مجلس گفت: در کنوانسیون بین الملی حقوق بشر همه موازین مورد نیاز لحاظ نشده است اگرچه قسمتی از موازین مورد نیاز بیان شده است. فرض کنید حق معنوی و تکمیل اخلاقی و انسانی را به عنوان یک حق مشاهده نمی‌کنیم. انسان‌ها حق آزادی فکر دارند و حق عملی به فکر دارند ولی موضوع را مشاهده نمی‌کنیم. مهم‌تر این است که همین موضوع ناقص که بر مبنای حق طبیعی انسانی است با سایر ساحت‌ها مورد توجه واقع نشده است. در حوزه اقتصاد و بحث سرمایه‌داری سود بیشتر را مبنای مهمی می‌دانید چطور این سود بیشتر می‌تواند حقوق یکسان انسان را تامین کند. مشکل در همین عدم تامین حقوق یکسان انسان‌ها است که منجر به وقوع خشونت‌ها و درگیری‌ها می‌شود.
 
دکتر لاریجانی با انتقاد از استانداردهای دوگانه حقوق بشری گفت: دلیل وقوع جنگ‌های یک دهه اخیر بیشتر آن است که بحث حقوق بشر فقط با رقابت بیشتر و سرمایه تامین می‌شود. بحث عدالت از موضوع حقوق بشر به نوعی حذف شده است.
 
وی ادامه داد:تئوری عدالت می‌توانست حقوق اولیه انسان را در مساله اقتصاد تامین کند. در دهه‌های 50 و 60 هرگز بحث عدالت را مشاهده نمی‌کنیم، به ویژه در زمانی که نگاه پوزیتیویستی بر غرب حاکم بود، بحث عدالت به‌عنوان یک دروغ و تحریف بزرگ یاد می‌کردند. حتی برخی از فیلسوفان معتقد بودند که این موضوع یک سخن هجو است که برخی دولت‌های توتالیته برای آن‌که حکومت خود را تثبیت کنند، از بحث عدالت سوءاستفاده می‌کنند.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به رویکرد غرب نمی‌توان تصور کرد که حقوق انسانی که یک امر اصیل است،زیرا سایه سنگین اقتصاد بتواند ابراز وجود کند. البته دریک دهه اخیر در موضوع عدالت مباحثی مطرح شده است. در حوزه اجتماعی متاسفانه لذت بیشتر مبنا قرار گرفته که نمی‌تواند حقوق طبیعی انسان‌ها را تامین کند،در حوزه سیاست که اوضاع فاجعه‌بارتر است، تنها چیزی که رعایت نمی‌شود همین حقوق انسانی است و قدرت حرف اول را می‌زند.
 
وی در ادامه تصریح کرد: نظاماتی  که ایجاد شده،  بر مبنای قدرت است و گفته می‌شود که این قدرت است که در صحنه بین‌الملل حرف اول را می‌‍زند. حقوق اولیه انسانی در این عرصه جایگاهی برای آنها ندارد. در موضوع هسته‌ای ایران که 12 سال مایه مشاجراتی بین ایران و برخی کشورهای زورگو شد، موضوع این بود که آیا ایران حق نداشت از حقوق صلح‌آمیز هسته‌ای استفاده کند؟ مسلماً زمانی که عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ان‌پی‌تی شدیم و آن را پذیرفتیم، حقوقی که امروز و در جریان مذاکرات به آن دست یافتیم، از ابتدا نیز این حقانیت را داشتیم. ایران حق  غنی‌سازی و انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای را داشت. و فعالیت‌های خود را در چارچوب ان‌پی‌تی انجام دهد، هیچکدام از این موارد مخالف معاهده بین‌المللی انرژی اتمی نبوده است.
 
دکتر لاریجانی گفت: دلیل بحران ایجاد شده این بود که آنها از روزی که به سعدآباد آمدند تا به امروز، که این کشمکش 12 سال طول کشید، آنها ایران را تحریم کردند و برای مردم مشکلاتی ایجاد کردند، این بود که قدرت این حق را به آنها می‌دهد که علی ایران موضع‌گیری کنند، آنه می‌گفتند چون نگران هستیم، شما حق ندارید فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای داشته باشید. ایران به دلیل آنکه از این زورگویی تبعیت نمی‌کرد، فشار و تحریم علیه ایران وضع شد، کجای این رفتار غربی‌ها با سند حقوق بشر سازگار است؟
 
وی با اشاره به تهاجم آمریکا علیه عراق گفت: حمله‌ای که به عراق صورت گرفت در سایه داستان‌سرایی بود که آنها انجام دادند. آنها گفتند که مشاهده شده در مناطقی در عراق فعالیت‌هایی در زمینه هسته‌ای صورت گرفته است. "پاول" که در آن زمان وزیر امور خارجه آمریکا بود، در شورای امنیت با فضاحت مدعی شد که در مناطقی از عراق فعالیت هسته‌ای صورت گرفته است. حتی وی نام مناطقی را برد که به‌عنوان مراکز تولید سلاح هسته‌ای مورد استفاده قرار می‌گرفته است. به همین بهانه بدون رسیدگی مرجعی به عراق حمله کردند. آمریکایی‌ها چون می‌گفتند ما قدرت داریم و نگران هستیم، حمله کردند و عراق را گرفتند.
 
رئیس قوه مقننه افزود:تنها جمهوری اسلامی ایران بود که درجریان تجاوز ایالات متحده آمریکا به عراق از مردم این کشور دفاع کرد؛ نه شرقی‌ها و نه غربی‌ها هیچکدام از حقوق ملت عراق دفاع نکردند. بنده به یاد دارم در دیداری که با آقای طالبانی داشتم،ازوی پیگیر آدرس‌هایی شد  که "پاول" در شورای امنیت ارائه داده بود. رئیس جمهور عراق در پاسخ به من گفت؛ما اتفاقاً ادعای آمریکایی‌ها را در مورد مراکز تولید سلاح هسته‌ای توسط صدام، بررسی کردیم، که یکی از این مناطق بررسی شده، یک طویله بود!
 
دکترلاریجانی تصریح کرد:تفسیری از حقوق بشر درساحت سیاست نمی‌بینیم که انجام گرفته باشد و قدرت حرف اول را می‌زند،با این فضا مشکلی به وجود آمده و سندی براساس حقوق طبیعی انسان ایجاد شد در ساحت‌های دیگر زندگی امروز اجرایی نشده است. نمی‌توان صددرصد این موضوع را رد کرد اما تاثیراتی بر زندگی بشری گذاشته و در اکثر مواقع نیز ناموفق بوده است.
 
وی گفت: درسند اسلامی حقوق بشر ممکن است سرنوشت کنوانسیون حقوق بشر به وجود آید، با وضع حال دنیای اسلام در کشورهایی نظیر بحرین یا یمن، احساس می‌شود که سند اسلامی حقوق بشر تحرکی ایجاد نکرده ، نباید در این موضوع ناامید بود، ولی واقعیت این است که در صحنه سیاسی که براساس فطرت انسانی سامان گرفته، باید این مفاد مهم رعایت شود.
 
 
حقوق بشر اسلامی باید به یک خواسته فراگیر در کشورهای مسلمان تبدیل شود
 
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجموعه اقداماتی که درتدوین و تصویب سند اسلامی حقوق بشر صورت گرفته، اقدام کمی نبوده است. نکته دیگر اینکه در ضعف‌های موجود مشاهده می‌شود این است که یک وفاق در بین ملل اسلامی دراین زمینه باید ایجاد شود که موضوع حقوق بشراسلامی به‌عنوان یک خواسته مطرح شود،ما هنوز متاسفانه به این درجه نرسیده‌ایم.
 
دکتر لاریجانی افزود:سطح تحصیلات درکشورهای مسلمان بالارفته است و روش‌های اطلاع‌رسانی در دسترس قرار گرفته است. انقلاب‌هایی که در کشورهای اسلامی به وقوع پیوسته  با بالارفتن فکر و اطلاعات سیاسی جوانان کشورهای مسلمان موثر بوده است. دراین زمینه باید حقوق بشر اسلامی به یک خواسته فراگیر در کشورهای مسلمان تبدیل شود که دولت‌ها بپذیرند اقدامات مناسبی انجام دهند.
 
وی با بیان این که متاسفانه رویکرد مناسبی در رابطه با حقوق بشر اسلامی مشاهده نمی‌شود،ادامه داد: توجه دولت‌ها می‌تواند موضوع حقوق بشراسلامی را ریشه‌ دارکند. شرایط امروز دنیا به هیچ عنوان امیدوارکننده نیست. حکومت‌های بزرگ در رفتارهای خود در زندان‌هایی نظیر ابوغریب نشان دادند موجب فضاحت‌های بزرگی شده است. برخی کشورهای اسلامی در زمینه حقوق بشر حرکت درستی ندارند ولی با بیداری‌ای که در ملل اسلامی ایجاد شده، اگر روی موضوع حقوق بشر اسلامی کار کنیم، می‌توانیم تاثیرگذار باشیم.
 
رئیس نهاد قانونگذاری گفت: تا مطالبه حقوق بشر اسلامی ایجاد نشود، هیچ اتفاقی دراین زمینه حادث نخواهد شد، مردم احساس کنند که در موضوع مشارکت دارند. ما درسند حقوق بشر اسلامی مشارکت مردم را مشاهده می‌کنیم، اینکه مردم احساس کنند در سرنوشت سیاسی خود موثر هستند، می‌تواند در اجرای حقوق بشر اسلامی مفید باشند.
 
 
مسیر بیداری در بین جوانان کشورهای مسلمان روشن است
 
 
وی گفت:‌وقتی که یک رئیس جمهور کشوری چند دهه حکمرانی کند،مساله حاکمیت مردم بر سرنوشت خود دیگر طبیعی نیست. ما در ایران وقتی شخصی  دو دوره رئیس جمهور شود،دعا می‌کنیم که زودتر دوران ریاست جمهوری وی پایان یابد و شخص جدیدی در مسند کار قرار گیرد. چگونه شخصی می‌تواند 30 سال رئیس جمهور باشد و ساختارهای امنیتی اجازه دهد مردم بر سرنوشت خود حاکم باشند یا انگیزه برای تغییر در کشور داشته باشند؟ حالت خفقان موجود دراین کشورها باید نابود شده و احساس امیدواری در بین مردم ایجاد شود و آنها در سرنوشت خود حاکم باشند.
 
دکتر لاریجانی تصریح کرد: مسیر بیداری در بین جوانان کشورهای مسلمان روشن شده است. کسانی که فهم و درک بهتری نسبت به دنیا پیدا کرده‌اند، در عالم اسلامی مشهود است. این موضوع نکته مهمی است که سند حقوق بشر اسلامی بتواند روزی جایگاه درخوری میان حکومت‌ها پیدا کند. دولت‌ها باید احساس نیاز کنند که به این موضوع بپیوندند و از آن صیانت کنند.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان سخنان خود گفت: امیدواریم تلاش‌هایی که عزیزان در راستای تدوین سند حقوق بشر اسلامی انجام داده‌اند، با عملکرد خوب سایر حکومت‌های مسلمان همراه شود.
ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی