کد خبر : 1381
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در آیین گرامیداشت روز خبرنگار:

فهم انتخاب راه درست از سوی رسانه به معنای سانسور نیست

فهم انتخاب راه درست از سوی رسانه به معنای سانسور نیست

 
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه بابیان اینکه شما خبرنگاران همواره در همه حرکت‌ها پیشرو بوده و جایگاه تأثیرگذاری دارید، عنوان کرد: در عصر جدید، حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و غیره به پیشخوان رسانه‌ای نیاز دارد تا بتواند اطلاعات را به‌درستی به جامعه منتقل کرده و مؤثر واقع شود.
وی در ادامه با تأکید بر اینکه حکومت نیز نیاز به رسانه‌ها دارد تا با حقیقت با مردم روبرو شود، تصریح کرد: لسان تقنین، خاص است و تبیین آن برای افکار عمومی سخت به نظر می‌رسد علیرغم این نمی‌توان قانون را با زبان عامیانه نوشت و این همان‌گونه است که ادبیات، عرفان و فلسفه زبان خاص خود را دارد لذا حقوق هم‌زبان خاص خود را دارد.
دکتر لاریجانی همچنین با اشاره به اینکه رسانه باید الفاظ ثقیل قانونی را برای مردم تسهیل کند، گفت: رسانه وظیفه دارد تقنین را برای جامعه تشریح کند که البته در این زمینه مشکلات اساسی داریم چراکه قوانین گفته می‌شود اما دلایل تبیین آن مطرح نمی‌شود این در حالی است که مردم باید با قوانین رابطه ملموس داشته باشند تا با این آشنایی بتوانند از حقوق خود دفاع کنند.
رئیس قوه مقننه با تأکید بر وقوف کامل خبرنگار به حوزه کاری خود، اظهار کرد: قاعدتاً شما خبرنگاران پارلمانی پیش‌ازاین آموزش‌های لازم را دیده‌اید اما اگر نیاز به دوره‌های ضمن خدمت باشد مجلس آمادگی همکاری در این زمینه را دارد از طرفی برای صیانت از جایگاه خبرنگاران، طرحی در کمیسیون فرهنگی در حال بررسی است که اگر بار مالی داشته باشد لازم است به‌صورت لایحه به مجلس بیاید.
وی ادامه داد: مجلس می‌تواند در حوزه‌ای که جنبه صیانتی از حقوق خبرنگاران را دارد، طرح ارائه کند اما در حوزه‌ای که نیاز به منابع مالی باشد لازم است از سوی دولت لایحه‌ای ارائه شود.
وی قول مساعد داد در خصوص محل جدید رفت‌وآمد خبرنگاران به مجلس تسهیلاتی صورت گیرد.
جنجال جدید «پارچین» برای تغییر نظر جامعه بین‌المللی در قبال توافق صورت گرفته است
دکتر لاریجانی در ادامه صحبت‌های خود در جمع خبرنگاران پارلمانی به وظیفه آن‌ها در شرایط کنونی جامعه اشاره و خاطرنشان کرد: همه ما یک مأموریت داریم و آن‌ها سوق دادن افکار جامعه به سمت نقاط مهم است و اینکه ذهن جامعه از مسأله اصلی دور نشود که در حال حاضر مسأله هسته‌ای از مسائل مهمی است که در تاریخ ایران از جنس آن را کمتر داشته‌ایم.
رئیس نهاد قانون‌گذاری کشورمان در ادامه یادآور شد: بعد از وقوع انقلاب اسلامی بحران زیاد داشته‌ایم که همواره بازندگی ما ایرانیان عجین بوده است اما توافق هسته‌ای صورت گرفته را می‌توان بازمان پذیرفتن قطعنامه 598 مقایسه کرد که در مقابل بی‌رحمی‌های جامعه بین‌المللی وارد عرصه جدیدی شدیم لذا اکنون بعد از 12 سال چالش سنگین در عرصه مذاکرات هسته‌ای مجدداً وارد مسیر جدیدی شدیم که می‌تواند درباره آن تحلیل‌های مختلفی داشت.
وی افزود: نگاه درزمینهٔ مذاکرات هسته‌ای برای رسیدن به این توافق نگاه تاکتیکی نبود بلکه چارچوب‌هایی برای اینکه چرا باید مذاکره کرد و چه چارچوب‌هایی داشته باشد و چگونه مسیر مذاکره را طی کرد از قبل مشخص‌شده بود و تصمیم یک نفر نبود، ازاین‌رو مذاکرات آغاز شد و فراز و نشیب‌های خاص خود را داشت که درنهایت در این دوره به سطح متفاوتی رسید که بعد از انقلاب سخت‌ترین مذاکره به‌حساب می‌آید لذا نباید روند مذاکرات را یک‌طرفه دانست.
دکتر لاریجانی در ادامه بابیان اینکه توافق صورت گرفته خاتمه یک دوره و آغاز یک دوره جدید است، گفت: اکنون در برابر مذاکرات هسته‌ای راه شوسه قرار ندارد چراکه این موجودات موذی که در برابر ما قرار دارند هرروز جنجالی جدید به وجود می‌آورند چنانچه در چند روز گذشته، یک جنجال تصنعی در مورد «پارچین» ایجاد کردند و آن را به ظن خود مسیری برای تغییر نظر جامعه بین‌المللی در قبال توافق می‌دانند که بر همین اساس رفت‌وآمدهای این منطقه را به پادگان نظامی ارتباط می‌دهند و داستان جدیدی می‌سازند.
بر اساس سند توافقنامه وین، در بحث هسته‌ای به سمت صنعتی شدن پیش خواهیم رفت
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه بابیان اینکه آمریکا برای جلب نظر رژیم صهیونیستی ولخرجی می‌کند، گفت: لازم است در مسیر جدیدی که وارد آن شده‌ایم به چالش‌های جدید آن نیز وقوف داشته باشیم و بافهم دقیق از سند موجود در تبیین آن باصداقت عمل کنیم چراکه قبلاً دادوستدها برای وقوع توافقنامه رخ‌داده و تیزهوشی تیم مذاکره‌کننده در این زمینه حفظ جایگاه ایران بوده است.
وی همچنین ادامه غنی‌سازی و برداشته شدن تحریم‌ها را دو موضوع اساسی درروند توافق هسته‌ای دانست و عنوان کرد: توافق صورت گرفته قطعاً با حواشی همراه خواهد بود لذا سؤال اساسی این است که آیا غنی‌سازی در متن سند برای ایران لحاظ شده است یا خیر که باید گفت بله و حتی اگر سطح آن محدود باشد، غربی‌ها وجود آن را در کشور پذیرفته‌اند لذا این گام بزرگی است و محدودیت‌های موجود برای ایران تبعات ضرر آمیز ندارد.
دکتر لاریجانی در ادامه با تأکید بر اینکه توافق هسته‌ای دستاورد بزرگی برای کشور بوده و پایه‌ای برای آن محسوب می‌شود، اذعان کرد: باید توجه داشت که همواره در شرایط موجود توقف نمی‌کنیم و در سند نیز آمده که در بحث هسته‌ای به سمت صنعتی شدن پیش خواهیم رفت.
رئیس قوه مقننه در ادامه در خصوص چگونگی رفع تحریم‌های اقتصادی در سند توافقنامه، عنوان کرد: به موضوع رفع تحریم‌های اقتصادی هم در سند و هم در قطعنامه اشاره‌شده است که البته در قسمت‌هایی با عنوان «لغو» و در قسمت‌هایی با عنوان «توقف» آمده است که قابل‌درک بوده اما به‌هرحال تحقق آن مورد اهمیت است لذا باید دقت کنیم که موارد عنوان‌شده در مسیر درستی اجرا شود.
وی در ادامه تأکید کرد: اکنون باید مسیرهای اقتصادی به وجود بیاوریم که زمینه توسعه و سرمایه‌گذاری فناورانه ایجاد شود که در این زمینه هم دولت و هم مجلس تأکید دارد و اگر در آینده این مسیر هموارشده و سمت‌گیری‌های اقتصادی مشخص شود، سرمایه‌گذاری برای ایجاد فناوری‌های جدید نیز شکل می‌گیرد که با نیروی انسانی موجود قابل تحقق است.
دکتر لاریجانی در ادامه بابیان اینکه مدیران اقتصادی نباید صرفاً اهداف نزدیک را دیده بلکه باید به اهداف دوردست بنگرند، گفت: بیماری مهمی که در سیستم دیوانی کشور به آن دچار هستیم حجیم بودن آن است که اگر همچنان این حجم بماند به سرمایه‌گذاری نمی‌توان امید داشت لذا باید چابک سازی سرلوحه قرار گیرد که البته بسیار سخت بوده و مثل عمل جراحی و نوعی پوست‌اندازی است؛ ضمن آنکه در این مسیر، کارمندان باید از رفتاری به رفتار دیگر تغییر رویه دهند.
رئیس نهاد قانون‌گذاری کشورمان در ادامه با اشاره به این مطلب که 90 درصد بودجه کشور صرف امور جاری می‌شود، یادآور شد: متأسفانه بودجه عمرانی تکان نخورده چراکه بودجه‌ای در کار نیست لذا تحرکی در تولید صورت نمی‌گیرد ازاین‌رو با فراز و نشیبی که در آینده خواهیم داشت؛ لذا باید به فهم مشترکی در این خصوص برسیم؛ برای مثال باید ببینیم استخدام جدید در مجلس به نفع ماست یا خیر چراکه نباید بار کشتی را به نحوی زیاد کرد که حرکت آن سخت‌تر شود.
ناشی گری غرب همواره منجر به خلق جریان تروریستی جدید شده است
وی در ادامه با تأکید بر اینکه سرمایه‌گذاری باید به سمت سرمایه‌گذاری فناورانه سوق داده شود، به مسائل منطقه‌ای اشاره کرد و گفت: منطقه خاورمیانه در سال‌های بعد از انقلاب تاکنون به این اندازه پرتنش نبوده است و این به دلیل این است که گرفتار پدیده ناشی گری غربی‌ها در منطقه شده‌ایم چنانچه در مسأله سوریه، حلقه انقلاب‌ها نشان‌دهنده تیزهوشی برای حل مشکلات این کشور نیست.
دکتر لاریجانی ادامه داد: از طرفی غرب مدعی شده با داعش و جبهه النصره درگیر است و از طرف دیگر ائتلاف می‌سازد و به‌گونه‌ای عمل می‌کند که در 300 پرواز صورت گرفته در منطقه سوریه، فقط 3 حمله به داعش اصابت می‌کند و باقی آن‌ها به مناطق کردنشین می‌خورد لذا مسأله آن‌ها مبارزه با داعش نیست و آن‌ها به دنبال سناریوی دیگری هستند اما باید بدانند که سوریه را نمی‌توان به لیبی تبدیل کرد و این مسأله به نفع خود غرب نیز نیست چراکه نابودی سوریه، آسیب جدی برای منطقه و خود غرب به دنبال دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به وضعیت یمن اشاره کرد و یادآور شد: در یمن از رئیس‌جمهور ورشکسته و از جنبش القاعده حمایت می‌کنند؛ لذا در تجربه‌ای که در افغانستان، سوریه و عراق داریم، ناشی گری غربی‌ها همواره منجر به خلق جریان تروریستی جدید شده است که در حال حاضر نیز شاهد بروز یک گروه جدید در یمن هستیم این در حالی است که ایران کشور مسئولیت‌پذیری بوده و درک ملموسی از مسائل دارد و نسبت به امنیت ملی کشور خود و سرنوشت مسلمانان دغدغه مند است.
کارآفرینان باید به جامعه معرفی شوند تا تکرار شوند
وی در ادامه با اشاره به مسائل داخلی کشور، بر ایجاد وفاق میان گروه‌های مختلف تأکید کرد و ادامه داد: لازم است در رسانه‌ها مسائل کوچک بزرگ نشود و مهم‌ترین مسائل، مسائل اقتصادی، بین‌المللی و منطقه‌ای باشد و ذهن جامعه به سمت شناسایی این موارد پیش برود ازاین‌رو رسانه باید جامعه را ترغیب کند که روی این مسائل تأکید شود.
دکتر لاریجانی افزود: هر رسانه ممکن است یک صبغه یا رنگ سیاسی داشته باشد که اشکالی ندارد فقط باید در حوزه مسائل ملی ورای رنگ‌ها عمل کرد که اگر موضوعات ملی هم مورد شناسایی رسانه‌ها قرار نگیرند دچار آسیب خواهیم شد. این شناسایی و جدا شدن از جاذبه رنگ‌ها سخت است اما همین امر نوعی بلوغ محسوب می‌شود؛ چنانچه امروز 90 درصد موضوعات ورای رنگ‌های سیاسی بوده و 10 درصد آن رقابت بین جناح‌هاست.
رئیس قوه مقننه در ادامه ایجاد رقابت در ابتکارات اقتصادی را مهم تلقی کرد و گفت: اگر مردم کارآفرین نشوند، افزایش پول کمکی به توسعه نمی‌کند چنانچه در جلسه‌ای که با رئیس سازمان صداوسیما داشتیم به وی گفتم باید جوانان خلاق و کارآفرین به جامعه نشان داده‌شده و معرفی شوند تا تکرار شوند و اگر دست آن‌ها گرفته نشود خفه می‌شوند.
وی در ادامه با تأکید مجدد بر تفکیک قائل شدن رسانه‌ها میان مسائل ملی و سایر مسائل، عنوان کرد: برخی رسانه‌ها و سیاستمداران نسبت به بعضی اتفاقات ایجاد ظن و گمان می‌کنند تا سناریویی درست کنند تا از قبل آن نان درست ‌کنند و تفت دهند و در تنور دیگری بزنند که این درست نیست و باید دانست که گرفتاری کشور زیاد است لذا لازم نیست نسبت به رفتار هم ظنین باشیم.
دکتر لاریجانی در ادامه تأکید کرد: تلقی‌های غلطی که به جامعه منتقل می‌شود روح جامعه را  منقبض می‌کند و توانایی حرکت را از آن می‌گیرد البته من که در کابینه‌های مختلف چپ و راست حضور داشتم تاکنون بی‌صداقتی در سطح کلان جامعه ندیدم لذا اینکه افراد دائماً از سوی دیگران تخریب شوند، باعث تخریب روح جامعه می‌شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان بابیان اینکه فهم انتخاب راه درست از سوی رسانه به معنای سانسور نیست، خاطرنشان کرد: باید راه درست را شناخت و نگاه طبیبانه به مسائل داشت لذا امیدواریم رسانه‌ها این نقش اساسی را در دوره حاضر به نام خود ثبت کنند./
پایان پیام
 
 
کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,روز خبرنگار ,انرژی هسته‌ای ,پارچین ,

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی