کد خبر : 1379
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر علي لاريجاني:

رونامه رسالت: جنجال آفريني در مورد پارچين تصنعي است

رونامه رسالت: جنجال آفريني در مورد پارچين تصنعي است

رئيس مجلس گفت: جنجال‌آفرینی در مورد پارچين تصنعي است. به گزارش خبرنگار مهر، دکترعلي لاريجاني در مراسم گراميداشت روز خبرنگار و تجليل از خبرنگاران پارلماني گفت: وضعيت فعلي کشور را بايد با دوران پاياني جنگ 8 ساله مقايسه کرد.
 
وي اظهار داشت: مسئله‌ای مانند مذاکرات پس از جنگ در دوران انقلاب کمتر داشته‌ایم.
 
لاريجاني ادامه داد: بعد از انقلاب مسائل و مشکلات زيادي مانند جنگ و تحریم‌ها فراروي ملت ايران وجود داشت و اگر بخواهيم موقف فعلي را با دوره‌ای از انقلاب مقايسه کنيم بايد آن را با دوران اواخر جنگ مقايسه کنيم.
 
وي تأکید کرد: قطعنامه 598 چنين موقفي بود.
 
رئيس مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: پس از انقلاب ما مسائل زيادي داشتيم، اما زندگي ما پس از انقلاب هميشه با اين موضوعات عجين بوده است.
 
وي تأکید کرد: بايد وضعيت فعلي را با اواخر جنگ و صدور قطعنامه 598 مقايسه کنيم. قطعنامه 598 موضوع حساسي بود که جامعه از شرايطي به شرايط ديگر عبور کرد.
 
لاريجاني گفت: در مسئله هسته‌ای توافقي که صورت گرفته در چنين گذري قرار دارد و جامعه ما از 12 سال چالش وارد صحنه ديگري می‌شود.
 
رئيس مجلس با ناحق دانستن اين چالش افزود: درصحنه بين‌المللي بي‌رحمي زيادي است. مگر جنگ 8 ساله عليه ايران جنگ حقي بود، جنگ عليه ايران، جنگ ناحقي بود و قطعنامه 598 بعد از شرايط مختلف در جنگ فراز ديگري را براي انقلاب تعريف کرد.
 
وي اضافه کرد: در مسئله هسته‌ای هم پس از 12 سال چالش سنگين، ما به مقطعي جديد رسيديم. اين را بايد درک کرد که وضعيت فعلي مقطع جديدي است.
 
لاريجاني با طرح اين سؤال که آيا اين مسير درست طي شده است يا خير، گفت: هميشه می‌شود اين موضوع را تحليل کرد، اما بايد بدانيم طي اين 12 سال با دقت حرکت ما زير ذره‌بين بوده است، این‌طور نبوده که مقاطعي که با غرب تعاملاتي داريم و يا زماني که ايستادگي می‌کردیم، يک کار سرسري بوده باشد.
 
رئيس مجلس اظهار داشت: پشت هر مرحله‌ای از مذاکرات مدت‌ها فکر شده است. در اين مقطع، يعني در مقطع فعلي که ايران مذاکرات را جدي‌تر دنبال کرد، اين اقدام از يک نگاه تاکتيکي صورت نگرفت، بلکه در جلسات مختلفي بحث شد که چرا ما بايد پيشنهاد مذاکرات جديد را بپذيريم.
 
لاريجاني تصريح کرد: اينکه مذاکرات با چه چارچوبي پذیرفته‌شده و چگونه هدايت شود، مورد تحليل و بررسي زيادي قرار گرفت. مجموعاً در نظام تمام ابعاد آن موردتوجه قرار گرفت و تصميم گرفتيم مذاکرات را از اين مسير ادامه دهيم.
 
وي با اشاره به فرازوفرودهای مذاکرات هسته‌ای گفت: این‌طور نبود که مذاکرات با پیشنهاد‌های سطحي و گفت‌وشنود راحت انجام شود، به نظر من در طول تاريخ پس از انقلاب مذاکرات هسته‌ای، جزء سخت‌ترین مذاکرات بود.
 
رئيس مجلس مذاکرات هسته‌ای را بسيار پرتنش خواند و ادامه داد: بارها مذاکرات به کشور بازگشت، در مورد آن بحث و بررسي صورت گرفت و دوباره مذاکرات از سنخ ديگري پيگيري شد. این‌طور نبود که جاده یک‌طرفه باشد.
 
لاريجاني افزود: مذاکرات هسته‌ای گفتگوي بسيار پر چالشی بود و آنچه امروز روي کاغذ می‌بینید، وجهي از آن است البته چارچوب‌های اصلي همين است.
 
وي با طرح اين سؤال که آيا توافق خاتمه کارها است، عنوان کرد: اين توافق خاتمه يک دوره است، اما آغاز دوره‌ای پرمسئله است. این‌طور نيست که اين مذاکرات حتي اگر در ايران تصويب شود، راه شوسه‌ای باشد، نه این‌طور نيست، مسير پس از مذاکرات، مسيري پرمسئله خواهد بود.
 
رئيس مجلس افزود: همان موجودات موذي که 12 سال با ايران چالش داشتند، در مقابل اين سند نيز رفتارهاي موذيانه خواهند داشت.
 
لاريجاني اظهار کرد: جنجالي که الآن در مسئله پارچين ايجاد کردند، جنجالي واقعاً تصنعي است و علت ايجاد آن تأثیرگذاری در تصمیم‌گیری صحنه بین‌الملل است و حل دغدغه‌هاي خودشان در آمريکا.
 
وي اضافه کرد: به‌هرحال پارچين منطقه مهمي است. اينکه در پارچين رفت‌وآمدهایی وجود دارد، آن را وصل کنند به داخل پادگان و سروصدا راه بی اندازند، امري طبيعي نيست و داستاني است که می‌خواهند تأثیر بگذارند.
 
رئيس مجلس تصريح کرد: ترديدي وجود ندارد که رژيم صهيونيستي از اين مذاکرات بسيار ناراحت است و بنا دارد در اين راستا پول‌هایی نيز خرج کند.
 
لاريجاني گفت: ما بايد کاملاً وقوف داشته باشيم که مسير پس از مذاکرات، مسيري جديد با چالش‌های نو است که بايد ابعاد آن را موردتوجه قرارداد.
 
وي با تأکید بر اينکه بايد سند برجام را خوب بفهميم، عنوان کرد: بايد در تبيين برجام باصداقت عمل کنيم. طبعاً در اين سند دادوستد رخ‌داده است و کسی نمی‌گوید که به حداکثر موضوعات موردنظر خود در اين سند دست‌یافته‌ایم.
 
رئيس مجلس تصريح کرد: در سند برجام نکات اصلي موردنظر ايران حفظ‌شده است که اول حفظ غنی‌سازی و دوم برداشته شدن تحریم‌ها است که طبعاً حواشي دارد.
 
لاريجاني در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به مسائل منطقه‌اي گفت: در شرايط فعلي با مسائل مختلفي در منطقه مواجه هستيم، گرفتار پديده ناشیگری غربي‌ها در منطقه شده‌ايم؛ نشست‌هايي که غرب براي بحران سوريه برگزار مي‌کند، نشان مي‌دهد که تيزهوشي براي حل مسئله سوريه وجود ندارد؛ از يکسو مي‌گويند با داعش و النصره درگير هستيم، اما از طرف ديگر، ديگران را مي‌کوبند تا گروه‌هاي داعش و النصره را؛ اين چه جور مبارزه‌اي است که غرب پیش‌گرفته است؟
 
رئيس مجلس گفت: اگر آمريکا فکر مي‌کند که مي‌تواند با اين شيوه‌ها سوريه را به ليبي جديد تبديل کند، امکان‌پذير نيست؛ اين امر به نفع آن‌ها هم نخواهد بود چون آسيب جدي به دنبال خواهد داشت.
 
منبع: روزنامه رسالت
کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,مذاکرات هسته‌ای ,پارچین ,روز خبرنگار

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی