کد خبر : 1375
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی:

روزنامه امین: مجموعه نظام با بررسی تمام ابعاد پیشنهاد مذاکره هسته ای راپذیرفت

روزنامه امین: مجموعه نظام با بررسی تمام ابعاد پیشنهاد مذاکره هسته ای راپذیرفت

تهران - ایرنا - رییس مجلس شورای اسلامی، مذاکرات هسته ای را « سخت ترین مذاکره» در طول تاریخ پس از انقلاب اسلامی توصیف کرد و گفت: 12 سال پیش مجموعه نظام با بررسی تمام ابعاد پیشنهاد مذاکره را پذیرفت.

 به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا دکتر علی لاریجانی روز شنبه در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار که با حضور خبرنگاران پارلمانی برگزار شد با بیان اینکه فهم مسائل هسته ای و اینکه ما در چه شرایطی قرار داریم بسیار مهم است افزود: از جنس مسائلی مانند مساله هسته ای در تاریخ ایران کمتر رخ می دهد.

وی ادامه داد: پس از انقلاب اسلامی ما فراز و فرودهای زیادی داشتیم و بحران های داخلی و درگیری با گروهک و جنگ داشتیم ولی همیشه برای این موضوعات تدبیر می شده و زندگی ما با این مسائل و مشکلات عجین بوده است.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر بخواهیم مسئله هسته ای را مقایسه کنیم باید این مسئله را با آخر جنگ یعنی قطعنامه 598 مقایسه کنیم که در آن شرایط حساس جامعه از یک شرایط به شرایط دیگر عبور می کرد.

لاریجانی افزود: در مسئله هسته ای و توافقی که امروز بحث آن در جامعه ما مطرح است در یک شرایط گذار قرار داریم که جامعه ما از 12 سال چالش وارد صحنه دیگری می شود؛ ممکن است گفته شود که این یک چالش ناحقی بوده که باید گفت بله این چالشی ناحقی است.

وی ادامه داد: در صحنه بین المللی بی رحمی زیاد است؛ مگر جنگ، جنگی حق بود؟ جنگ علیه ایران ناحق بود و قطعنامه 598 بعد از همه شرایط مختلف فراز دیگری برای ملت ایران تعریف کرد.

رییس مجلس گفت: در قضیه هسته ای نیز بعد از 12 سال چالش سنگین ما به یک مقطع جدید رسیدیم که باید این مقطع جدید را درک کرد.

لاریجانی اظهار داشت: سوال این است که آیا این مسیر را درست طی کرده ایم؟ همیشه می توان تحلیل کرد اما باید بدانیم که این 12 سال با دقت حرکت ها زیر ذره بین بود و دیده می شد و اینطور نبود که در مقاطعی که ما با غرب تعاملاتی داشتیم برای حل این مسئله و یا زمانی که ایستادگی می کردیم یک کار سرسری صورت گرفته باشد بلکه پشت این مدت ها فکر بود که چرا ما باید در این مقطع تصمیم بگیریم.

وی ادامه داد: این مقطع که ایران مذاکرات را جدی تر دنبال کرد از یک نگاه تاکتیکی صورت گرفت . در جلسات مختلف بحث شد که چرا پیشنهاد مذاکرات جدید را بپذیریم، البته مذاکرات بود اما این مذاکرات جنس جدیدی داشت و اینها هم بحث شد . چیزی نبود که یک نفر تصمیم بگیرد، مجموعا در نظام تمام ابعاد آن مورد توجه قرار گرفت و این مذاکرات را پسندیدیم که از این مسیر ادامه دهیم.

رییس قوه مقننه گفت: مذاکرات آغاز شد و خیلی فراز و فرود داشت؛ اینطور نبود که این مذاکرات با یک پیشنهادات سطحی و یک گفت و شنود راحت انجام شود.

لاریجانی افزود: مذاکرات هسته ای یک مذاکرات سخت و پرتنش بود و بارها در خصوص آن در جلسات مختلف بحث شد. از طریق مختلف پیگیری شد و اینطور نبود که یک جاده یک طرفه باشد؛ گفت و گوی پرچالشی بود. آنچه الان شما روی کاغد می بینید وجهی از آن بود.

وی ادامه داد: سوال این است که آیا این خاتمه کار است؟ خاتمه دوره است اما آغاز یک دوره پر مسئله است . اینطور نیست که اگر این مذاکرات حتی اگر در ایران تصویب شود راهی شسته و هموار داشته باشیم بلکه یک مسیر پرمسئله را پیش رو خواهیم داشت چون موجودات موذی که 12 سال چالش ایجاد کرده اند در مقابل این سند نیز رفتاری خواهند داشت که در همین روز ها مشاهده کردیم، و یک جنجال تصنعی بوجود می آورند.

 

** پارچین و ناراحتی رژیم صهیونیستی

 

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که پارچین منطقه مهمی است گفت: این که در پارچین رفت و آمدهایی وجود دارد و آن را به داخل پادگان و سر و صداهایی درست می کنند کاری طبیعی نیست و داستانی است که می خواهند تاثیر بگذارند.

وی افزود: در این تردیدی نیست که رژیم صهیونیستی از این مذاکرات بسیار ناراحت است و بنا دارد در این راستا پول هایی را نیز خرج کند.

وی تاکید کرد: ما باید به این مساله واقف باشیم که مسیر پس از مذاکرات مسیر جدید، با چالش هایی نو است که باید ابعاد آن مورد توجه قرار گیرد.

لاریجانی با تاکید بر این که باید سند برجام را به خوبی بفهمیم گفت: یکی از مسایل مهم این است که سند را به خوبی درک کنیم . طبعا در این سند داد و ستد رخ داده و کسی نمی گوید ما به حداکثر موضوعات مور نظر خود دست یافته ایم.

رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این تیزهوشی در تدوین سند بود که نکات اصلی مورد نظر ایران حفظ شد. در این راستا نکته اصلی حفظ غنی سازی و دوم برداشته شدن تحریم ها بود که طبعا حواشی دارد.

لاریجانی در ادامه این سوال را مطرح کرد که آیا می توان پس از توافق به غنی سازی ادامه داد و افزود: این اولین باری است که کشورهای گردن کلفت در جهان پذیرفته اند که ایران غنی سازی داشته باشد البته یک مقدار سطح غنی سازی محدود شده است که این موضوع نیز پیچیدگی هایی دارد که آیا امروز با مجموع مختصات فنی که در اختیار داریم این حد از غنی سازی برای ما فشاری جهت ایجاد محدودیت است یا خیر؟

وی اضافه کرد: نمی خواهم بحث را باز کنم اما می دانم برای ایران این موضوع تبعات ضررآمیزی ندارد ما غنی سازی را در ایران تثبیت کردیم.

رییس مجلس گفت: همان کشورهایی که می خواهند پیچ و مهره های غنی سازی را بردارند همان ها می گویند ما نتوانستیم از دستیابی ایران به فناوری هسته ای جلوگیری کنیم.

 

**توافق دستاوردی مهم برای ایران است

لاریجانی توافق را دستاوردی مهم برای ایران دانست و گفت: ما باید قدر کاری که کرده ایم را بدانیم زیرا همیشه در این شرایط نمی مانیم.

رییس مجلس افزود: در همین سند آمده که پس از یک مدت ایران به سمت صنعتی شدن می رود و این که چرا این مدت زمان محدودیت را پذیرفته ایم دقت نظر فنی در آن وجود دارد فکر می کنم ایران در این موضوع قوی وارد شده است.

وی با تاکید بر این که برداشته شدن تحریم های اقتصادی در سند و قطعنامه آمده است گفت: البته در برخی موارد لغو می شود اما در برخی موضوعات کشورها توان لغو نداشتند و گفته اند که متوقف می شود که این موضوع قابل درک است.

عضو شورای عالی امنیت ملی در ادامه این سوال را مطرح کرد که آیا لغو تحریم ها محقق خواهد شد؟ و در پاسخ به سوال گفت: بسیاری از سندها روی کاغذ می آید اما در عمل به درستی جلو نمی رود.

لاریجانی تاکید کرد: باید هم بسترهای لازم را برای اجرا فراهم کنیم و هم تلاش کنیم که به درستی اجرا شود. همچنین برای آینده باید مسیرهای مناسبی برای ورود به سرمایه گذاری فناورانه فراهم شود.

رییس مجلس اضافه کرد: در مذاکرات مختلفی که دولت و مجلس داشته و در مورد مذاکرات بحث کرده ایم که در آینده مسیری را هموار کنیم که مذاکرات سمت و سوی اقتصادی داشته باشد به خصوص از ظرفیت نیروی انسانی استفاده بهینه ای داشته باشیم.

منبع:  روزنامه امین

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی