کد خبر : 1372
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در دیدار رئیس گروه دوستی پارلمانی گرجستان و ایران با رئیس مجلس شورای اسلامی

خانه ملت: حمایت گرجستان از توافق هسته ای ایران/مجلس ایران از توسعه همکاری‌های پارلمانی دو کشور استقبال می کند

خانه ملت: حمایت گرجستان از توافق هسته ای ایران/مجلس ایران از توسعه همکاری‌های پارلمانی دو کشور استقبال می کند

حمایت گرجستان از توافق هسته ای ایران و تاکید بر لزوم افزایش مراودات پارلمانی دو کشور در دیدار رئیس گروه دوستی پارلمانی گرجستان و ایران با رئیس مجلس شورای اسلامی مورد بحث واقع شد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، گوباز سانیکیدزه رئیس گروه دوستی پارلمانی گرجستان و ایران ظهر امروز یکشنبه - 18 مرداد- با دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.
 
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای این دیدار با اشاره به همکاری‌های دیرینه میان دو کشور گفت: ایران و گرجستان با توجه به عقبه مشترک فرهنگی و نزدیکی مسافت جغرافیایی ظرفیت‌های فراوانی برای افزایش مراودات و مناسبات خود در زمینه‌های مختلف دارند که با رایزنی و گفت‌وگوی میان مقامات دو کشور باید از این ظرفیت‌ها به نفع دو ملت استفاده کرد.
 
 
 
وی افزود: مجلس شورای اسلامی از توسعه همکاری‌های پارلمانی میان دو کشور استقبال می‌کند و گروه‌های دوستی پارلمانی دو کشور می‌توانند در این خصوص نقش مؤثر و ممتازی ایفا نمایند.
 
 
 
دکتر لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن برشمردن زمینه‌های مستعد برای توسعه همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری گرجستان در بخش‌های مختلف گفت: افزایش همکاری‌ها درزمینهٔ انرژی‌های فسیلی و نوین، بسط همکاری‌های علمی میان دو کشور، توسعه همکاری‌های اقتصادی، ترانزیت کالا و تبادل تجربیات درزمینهٔ‌ تصویب و تدوین قوانین مربوط به تسهیل و جذب سرمایه‌گذاری خارجی ازجمله عرصه‌هایی هستند که بسترهای لازم برای همکاری دو کشور در مورد آن‌ها مهیا بوده و با مساعی مشترک می‌توان به‌سرعت آن‌ها را اجرایی کرد.
 
 
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه این دیدار توافق هسته‌ای کشورمان با 1+5 را باب جدیدی برای توسعه همکاری‌های دو کشور توصیف کرد و افزود: در فضای جدید بعد از توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، فضای جدیدی پیش روی دو کشور قرارگرفته است که با توجه به رایزنی‌ها و گفت‌وگوهای رو به رشد میان پارلمان‌ها و دولت‌های دو کشور در سال‌های اخیر، اکنون می‌توان با تسهیل فعالیت‌های تجار، اتاق‌های بازرگانی و بخش‌های خصوصی ایران و گرجستان شاهد روابط تجاری و اقتصادی گسترده‌تری میان دو کشور باشیم.
 
 
 
دکتر لاریجانی در پایان این دیدار بر اهمیت ادامه روند افزایش رایزنی‌های سیاسی میان دو کشور تأکید کرد و گفت: با توجه به شرایط پرالتهاب منطقه، تداوم روند مذاکرات سیاسی میان مقامات دو کشور می‌تواند به‌تقریب بیشتر دیدگاه‌ها و مواضع دو کشور منجر شود.
 
 
 
گوباز سانیکیدزه رئیس گروه دوستی پارلمانی گرجستان و ایران نیز ضمن ابراز خرسندی از سفر به تهران گفت: گرجستان از دیرباز روابط و همکاری‌های دوستانه نزدیکی با ایران داشته است به‌طوری‌که دو کشور در ابعاد مختلف ازجمله در جنبه فرهنگی مناسبات رو به رشدی داشته‌اند.
 
 
 
وی با اشاره به سفر رئیس مجلس گرجستان در سال گذشته به تهران گفت: پارلمان‌های دو کشور در سطح بالایی با یکدیگر همکاری دارند و در این راستا گروه دوستی پارلمانی گرجستان و ایران آمادگی لازم برای تسهیل و تسریع همکاری‌های میان دو کشور را دارد و سفر حاضر نیز با همین هدف انجام‌شده است.
 
 
 
گوباز سانیکیدزه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به توافق هسته‌ای کشورمان با 1+5 گفت: گرجستان از توافق میان ایران و سایر کشورها بر سر مسئله هسته‌ای حمایت کرده و اعتقاد ما بر این است که این توافق علاوه بر تأثیر مثبت بر ارتقای سطح مراودات تجاری و اقتصادی فی‌مابین به افزایش صلح، ثبات و امنیت در منطقه نیز کمک خواهد کرد.
 
 
 
وی در همین راستا گفت: بدون شک جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه، جایگاهی ممتاز است و روند تحولات اخیر نیز ثابت کرده است که بحران‌ها و مشکلات منطقه با همکاری و همفکری جمهوری اسلامی ایران قابل‌حل خواهد بود./
 
 
 
پایان پیام
 
 
 
کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,گرجستان ,

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی