کد خبر : 134
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی:

ایران قدرت بزرگ منطقه است/ حقایقی از خدمات انقلاب به دلیل اختلاف نظرهای سیاسی نادیده گرفته می شود

ایران قدرت بزرگ منطقه است/ حقایقی از خدمات انقلاب به دلیل اختلاف نظرهای سیاسی نادیده گرفته می شود

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: در فضای غبارآلودی که گاه به دلیل اختلاف نظرهای سیاسی ایجاد می شود، حقایقی از خدمات انقلاب اسلامی نادیده گرفته می شود، این ظلم به انقلاب بزرگی است که جهان اسلام را تکان داد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی لاریجانی در ابتدای جلسه علنی امروز - سه شنبه - مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک دهه فجر انقلاب اسلامی به ملت و نمایندگان مجلس اظهارداشت: سال 57 در چنین روزی امام خمینی (ره) با ورود خود به ایران تحولی ایجاد کرد که بزرگ ترین تحول قرن بود.

وی افزود: با حضور امام راحل در کشور، حکومت دیکتاتوری وابسته شاه از هم پاشیده شد، حکومتی که بزرگ ترین امتیاز خود را نمایندگی ژاندارمی آمریکا در منطقه می دانست، حکومت شاه به میزانی که در مقابل قدرت های بزرگ خاضع بود در مقابل ملت گستاخ و دیکتاتور ظاهر می شد، فساد از هر نوع سرتاپای حکومت شاه را فراگرفته بود جز شهری که به آبادی آن می پرداخت بقیه کشور را رها کرده بود. 

وی با تاکید بر این که طراحی امام خمینی (ره) واژگونی همه این مناسبات بود، تصریح کرد: در تئوری امام اساس کار حکومت بر تفکر اسلامی و حکمرانی مردم قرار داشت، لذا در ساماندهی شکل حکومت آن را جمهوری اسلامی نامید تا این دو رکن همیشه در نظر گرفته شود. 

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در نظریه امام خمینی (ره)، مردم در همه شئون کشور محور قرار داشتند چه در سیاست چه اقتصاد و چه در فرهنگ، همه نهادهای حکومتی مستقیم یا با واسطه با رای مردم مستقر شدند، مجلس که عصاره اراده ملت است در راس امور قرار گرفت، قوه مجریه بخشی مستقیم و بخشی با واسطه مجلس با اراده انتخاب می شود، رهبری که بالاترین مقام حکومت است با رای مجلس خبرگان انتخاب می شود که اعضای آن توسط مردم مشخص می شود. 

وی تاکید کرد: در نگاه امام راحل، استقلال در همه وجوه آن عامل عزت ملی معرفی شد، چه استقلال فرهنگی، چه اقتصادی و چه سیاسی، به همین جهت در مقابل شرق و غرب ایستاد و شعار نه شرقی و نه غربی محور دیپلماسی نظام قرار داد، گرچه این سیاست به مزاق هیچ کدام از قدرت های جهانی خوش نیامد و دست به دست هم دادند تا جنگ صدام را بر ما تحمیل کردند، اما با سرافکندگی قدرت ها مجبور شدند جنگ را خاتمه دهند چون فهمیدند ملت ایران با راهنمایی های امام ملتی عزتمند است و دست از مبارزه بر نمی دارند.

لاریجانی اظهار داشت: امروز در فضای غبارآلودی که گاه به خاطر اختلاف نظرهای سیاسی ایجاد می شود، حقایقی از خدمات انقلاب نادیده می شود که ظلم به انقلاب بزرگی است که جهان اسلام را تکان داد.

وی درادامه این سوال را مطرح کرد که آیا در استقامت امام راحل در استقلال سیاسی ملت ایران ضرر کرد یا امروز سرافراز شد؟ آیا تردیدی وجود دارد که ایرانی که تا قبل از انقلاب به خاطر حمایت از اسراییل در نزد کشورهای اسلامی سرافکنده بود امروز محور مقاومت و تحولات غیرتمندانه در منطقه است؟آیا به رغم همه فشارهای بین المللی قدرت های بزرگ ایران موفق به دانش پیشرفته هسته ای نشده است؟

وی تاکید کرد: برخی از کشورهای بزرگ برای این که خود را موفق نشان دهند زیاد سخن می گویند اما آیا حفظ دانش هسته ای در پس توافق هسته ای امر کم ارزشی بود؟ آیا امروز ایران قدرت اصلی در مبارزه با تروریسم در منطقه نیست؟.

رییس مجلس ادامه داد: کشورهای بزرگ که در این زمینه فقط بیانیه صادر کردند؛ 60 کشور متحد شدند با تروریسم به صورت کاغذی بجنگند. 

لاریجانی اضافه کرد: امام (ره) در زمینه استقلال اقتصادی، روحیه ای به جوانان زمان خویش القا کرد که در مقابل فناوری های نو مستقل شوند لذا در دوره جنگ که همه تحریم علیه ایران ایجاد کردند، این کشور صاحب فناوری موشکی شد و امروز از این جهت قدرت بزرگ منطقه است. 

وی افزود:به رغم تحمیل هزار میلیارد دلار خسارت جنگ و رشد جمعیت ایران که بیش از 2 برابر سال 57 شده سهم بخش صنعت و معدن در تولید ناخالص داخلی از 15.8 دهم درصد در سال 57 به 26 درصد در سال 94 رسید. 

وی همچنین گفت: سهم بخش معدن در تولید ناخالص ملی از 25 صدم درصد در سال 57 به 1.14 دهم درصد در سال 94 رسید. فولاد از 36 صدم میلیون تن در سال 57 به 17.7 دهم میلیون تن در سال 94 رسید. 

رییس مجلس با یادآوری این که در آلومینیوم هزار و 927 درصد رشد داشتیم ،گفت: در کاشی سرامیک هزار و 83 درصد رشد، در خودرو 829 درصد رشد، در سیمان 885 درصد رشد، در سنگ آهن 7 هزار و 364 درصد رشد، در مس 66 هزار و 566 درصد رشد داشتیم یعنی 300 تن تولید در سال 57 بود که به 200 هزار تن رسید. 

وی افزود: در سرب 6 هزار و 828 درصد رشد در سنگ تزئینی 7 هزار و 400 درصد رشد داشتیم، در بخش کشاورزی هم رشد محصولات زراعی 484 درصد است.

رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در محصولات باغی 478 درصد رشد در شیلات 2 هزار و 471 درصد رشد. در گوشت مرغ هزار و 184 درصد رشد. در شیر 258 درصد رشد به طوری که در تولید گندم امسال به خودکفایی رسیدیم، حال هم با همه مشکلات کم‌آبی و خشکسالی افزایش جمعیت به این مقدار رسیدیم. 

لاریجانی تاکید کرد: در سال 57 در بخش تامین اجتماعی افراد تحت پوشش 5.8 دهم میلیون نفر بود که در سال 94 این مقدار به 41.7 دهم میلیون نفر تحت پوشش تامین اجتماعی افزایش یافت و در سال‌های اخیر با پوشش بیمه سلامت قریب به همه افراد زیر پوشش قرار گرفتند. 

وی ادامه داد:‌ در سال 57 آب آشامیدنی روستاها 25 درصد بود که امروز به بالای 90 درصد رسیده است. نرخ مرگ و میر کودکان 111 مورد در هزار در سال 57 بود و امروز به 14 مورد در هزار رسیده است، در سال 57 امید به زندگی 55 سال بود که در سال 94 به 75 سال رسیده است. در بخش آموزش نیز نرخ باسوادی در سال 57 به 49 درصد بود که امروز به 91.5 رسیده است. 

وی همچنین گفت: تعداد دانشجویان 16 هزار و 38 نفر در سال 57 بود که به 4 میلیون و 800 نفر در سال 94 رسید . تعداد هیأت علمی از 8 هزار و 249 نفر در سال 57 به 72 هزار و 61 نفر در سال گذشته رسید در بخش ارتباطات تعداد مشترکین تلفن ثابت 347 درصد رشد داشتیم. 

لاریجانی ادامه داد: تلفن عمومی 2 هزار و 190 درصد رشد ضریب نفوذ تلفن ثابت 875 درصد رشد، در سال 57 تلفن روستاها 17 هزار و 374 درصد رشد داشتیم در 12 روستا تلفن داشتند و امروز به 54 هزار و 520 روستا افزایش یافته است. 

وی افزود: تلفن همراه که قبلا نبود امروز حدود 75 میلیون تلفن همراه در دست مردم است، در زمینه مسکن از هر 126 خانوار در سال 57 صد واحد مسکونی وجود داشت، امروز از هر 106 خانوار صد واحد مسکونی وجود دارد. 

رییس مجلس با تاکید بر این که در زمینه حمل و نقل آزادراه‌ها 795 درصد رشد داشته است گفت: بزرگراه‌ها 2 هزار و 768 درصد رشد، راه‌های روستایی 653 درصد رشد در حمل و نقل دریایی جابجایی کانترها 33 هزار و 457 درصد رشد داشتیم، ظرفیت بنادر تجاری هزار و 900 درصد رشد و در ترانزیت دریایی 21 هزار و 300 درصد رشد داشتیم، یعنی 5 صدم میلیون تن ترانزیت دریایی از سال 57 وجود داشت که امروز به 10 میلیون و 7 دهم میلیون تن رسیده است. ترانزیت ریلی 6 هزار و 933 درصد رشد داشتیم که 95 هزار تن ترانزیت ریلی بود که به 6 هزار و 682 میلیون تن رسیده است. 

لاریجانی تاکید کرد: جابجایی مسافر در پروازهای داخلی 521درصد رشد در پروازهای بین‌المللی 664 درصد رشد در انرژی ارزی سرانه 270 درصد رشد تولید گاز هزار و 845 درصد رشد پالایش گاز 444 درصد رشد و در زمینه‌های فناوری های نوین در دهه‌های اخیر می‌دانید که گام‌های بسیار ارزشمندی برداشته شده است. 

وی اضافه کرد: از آنجایی که زمان صحبت بنده طبق آئین‌نامه محدود است نمی‌توانم به تفصیل در این باره سخن بگویم، اما اعداد و ارقام ارائه شده تنها گوشه خدماتی است که پس از انقلاب در زمینه‌هایی که اجمالا برشمردم، انجام پذیرفته است. 

رییس مجلس یادآور شد: این نتایج ثمره تفکر امام خمینی (ره) بود که مردم باید در همه عرصه‌ها حضور داشته باشند و محور قرار گیرند، باید به ملت ایران تبریک گفت که با حضور خود در این قلمروها عزت ایران را تضمین کردند و همچنین به مدیریت نظام جمهوری اسلامی ایران و مدیران انقلابی که ساماندهی این امر را صورت دادند. 

وی ادامه داد:‌ متاسفانه در دوره‌هایی تلاش می‌شد که بر مدیریت انقلاب خط بطلان بکشند و امروز هم در فضای رقابت‌های سیاسی مدیریت کشور ذبح می‌شود. هر روز ماجرایی تمام ذهنیت جامعه را به جای تمرکز بر توسعه اقتصادی به سوی ابهام‌آفرینی سوق می‌دهد، این افتخار نیست که مرتب مدیرانی را از قطار انقلاب پیاده کنند. هنر در این است که قلمرو انقلابیون را افزایش دهند. 

رییس مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: در بین واژه‌هایی که امام (ره) تکرار می‌فرمودند کمتر واژه‌ای به میزان وحدت می‌توان سراغ گرفت، اشتراکات زیادی بین آراء‌ سیاسیون و مدیران وجود دارد، عقل حکم می‌کند در اشتراکات سرمایه‌گذاری کنیم نه در اختلافات. وی گفت: مشکلات کلان اقتصاد کشور نظیر تورم و بیکاری که خود دلایل متنوعی دارد در پناه یک عزم ملی قابل رفع شدن است نه پراکنده شدن و پراکندگی اذهان عمومی جامعه به امور فرعی. 

لاریجانی افزود: ظرفیت مدیریت کشور با تجربه گرانقدر گذشته سرمایه‌ای ملی برای ایران محسوب می‌شود که باید در جهت حل مشکلات کشور به خصوص در زمینه اقتصادی از آن بهره جست و این امر در پناه متانت همراه با عقلانیت در مدیریت کلان کشور محقق می‌شود، نه کشمکش‌های فرسایشی سیاسی که علی‌القاعده در هنگامه انتخابات فزونی می‌یابد. 

وی گفت: باید با همه وجود قدر این انقلاب را بدانیم که قدرشناسی آن در گرو خدمت به مردم شرافتمند ایران است. 

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

،

نطق پیش از دستور

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی