کد خبر : 1332
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس در کنگره تجلیل از آزادگان:

تأکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی کلید راه است

تأکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی کلید راه است

 دکتر علی لاریجانی  (یکشنبه 25 مرداد) در نخستین کنگره ملی تجلیل از آزادگان با اشاره به ویژگی های انسان برگزیده در ادبیات اسلامی گفت: در ادبیات اسلامی غالباً انسان را ظلوم و جهول و اهل خسران معرفی می کنند، انسان ها به خاطر زندگی مادی و اشتباهات مختلف دچار نسیان می شوند و این نسیان با هم آنان را ظلوم نشان می دهد، این افراد از جاده اصلی فطرت خارج می شوند لذا به آنها جهول و ظلوم گفته می شود گاهی افرادی هم در قرآن برشمرده می شوند که از دایره اهل خسران و ظلوم و جهول جدا می‌شوند که این افراد برگزیدگان هستند.

 
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: اولین ویژگی افراد برگزیده این است که اهل ایمان باشند چرا که هر تلاشی بدون ایمان منتج به نتیجه نمی شود این در حالی است که خیلی افراد در تاریخ بشر برای عدالت و مسائل مختلف و اصلاحات تلاش کردند اما چون اهل ایمان نبودند به نتیجه ای نرسیدند.
 
دکتر لاریجانی  افزود: برگزیدگان به خداوند متعال متصل هستند و همیشه هم از آنها صیانت می شود، اهل عمل صالح نیز خصوصیات دیگر این افراد است که صرف اعتقاد قلبی کفایت نمی کنند و آن کسی در سنت اسلامی ناجح است که هم طریق را بشناسد و هم طی طریق را؛ لذا در ادبیات قرآنی تأکید شده که هم اهل ایمان باشید و هم عامل به عمل صالح البته برگزیدگان باید در حق پایدار باشند.
 
وی با اشاره به اینکه آزمون های مختلفی بر سر راه انسانها است گفت: کسانی می توانند راه درست را طی کنند که عامل بر حق باشند و بر آن استواری ورزند در آن هنگام است که دریچه بر روی آنها باز می شود.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: اهل صبر و استقامت بودن مهمترین عامل پس از مراحل ذکر شده است در حقیقت صبر انسان را می سازد.
 
دکتر لاریجانی با بیان اینکه دوران اسارت آزمون بزرگی بود یادآور شد: آزادگان حق را شناختند و با ایمان و عمل صالح و مجاهدت در راه حق استواری از خود نشان دادند.
 
 
 
 خاطرات آزادگان اسناد استقامت و پایداری یک ملت است
 
وی با اشاره به خواندن خاطرات آزادگان گفت: نکاتی در خاطرات آزادگان وجود دارد که پس از سال ها زوایایی از تاریخ ملت را روشن می سازد آزادگان باید خاطرات خود را پیاده سازند چرا که آنها اسناد استقامت و پایداری یک ملت است.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خاطرات آزادگان نشان از دوران سازندگی ملت دارد، گفت: فرزندان شما باید بدانند این ملت نتیجه زحمتی است که آزادگان متحمل شده اند، خاطرات آزادگان روح بزرگ یک ملت را نشان می دهد ملتی که سختی های بسیاری را قبل و پس از انقلاب تحمل کرده است.
 
وی افزود: آمریکا و دشمنان منطقه ملت ایران را هیچگاه رها نکردند هر چند در تبلیغات می گویند به دنبال دمکراسی و حقوق بشر هستند اما اینها تنها شعار است آمریکا اگر تابع شعارهایی که سر می دهد بود در زمان براندازی حکومت پهلوی باید از ملت ایران حمایت می کرد اما از روز اول در مقابل ایران ایستادند.
 
دکتر لاریجانی با اشاره به خاطرات رجال ایران گفت: در فصول مختلف این خاطرات نشان داده شده که چگونه آمریکایی ها، فرانسوی ها، شوروی سابق و برخی از کشورهای عربی منطقه صدام را تحریک به مبارزه با ایران می کردند؛ در حقیقت جنگی رخ داد که همه کشورهای منطقه و خارج از منطقه بسیج شدند اما ملت ایران با درآمد اندک فروش نفت تنها با استقامت و صبر بر این جنگ غلبه کردند.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: با توجه به تعریفی که در ادبیات قرآنی شده است ملت ایران سختی ها را به فرصت تبدیل کرده اند و این یک استراتژی بزرگی است که همیشه باید حفظ شود، این راه را برخی از یاران انقلاب در دو دهه اخیر به خوبی در منطقه اجرا کرده اند و نهایتا هم موفق شده اند.
 
وی با اشاره به سالگرد جنگ 33 روزه لبنان و رژیم صهیونیستی گفت: این جنگ منتج به این شد که گروه اندکی که اهل صبر بودند با استقامت توانستند بر رژیم صهیونیستی که بیش از نیم قرن در منطقه استیلای خود را نشان داده بود پیروز شوند؛ از هفته دوم به بعد در جنگ 33 روزه غربی ها به خوبی متوجه شدند که پیروز جنگ نخواهند بود.
 
 
 
ابهت ملت لبنان دل دشمن را لرزاند/استقامت حزب الله سیلی محکمی به رژیم صهیونیستی زد
 
 دکتر لاریجانی با بیان اینکه ابهت ملت لبنان دل دشمن را لرزاند گفت: نمونه حرکت فرزندان این انقلاب و موج پایداری در منطقه جنگ 33 روزه بود، در حقیقت استقامت حزب الله سیلی محکمی به رژیم صهیونیستی زد، ایستادگی مردم عراق در مقابل آمریکایی ها نیز نمونه ای دیگر از پیروزی صبر و استقامت است.
 
 
 
توافق هسته ای نیز نتیجه پایداری و استقامت ملت ایران است
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه توافق هسته ای نیز نتیجه پایداری و استقامت ملت ایران است گفت: ملت ایران با تمام فشارهای غربی ها دانش هسته ای را به نتیجه رساند این در حالی است که قبلا در جلسات خصوصی نیز گفته شده بود که همه کشورها اجازه غنی سازی ندارند اما در مواد NPTآمده است که هر کشوری آن را بپذیرد می تواند غنی سازی داشته باشد ملت ایران نیز با ایستادگی به آن دست یافت.
 
وی در ادامه با بیان اینکه استراتژی تبدیل سختی به فرصت و پایداری در صبر و استقامت را نباید از دست دهیم، گفت: سنت اسلامی این است که آزادگی یک ملت و انسان را در گرو ایستادگی قرار دهد اگر کسی اهل مجاهدت باشد به فرزانگی راه پیدا می کند در واقع صبر و مجاهدت یک سنت است که در ازای آن گشایش و فرزانگی برای ملت ایجاد می شود.
 
دکتر لاریجانی افزود: نفاق مضاعف در منطقه و آتش ایجاد شده هم دلیل بروز بیداری در منطقه است که بهترین راه را ایجاد فتنه و تفرقه در بین ملت‌ها دانستند؛ در واقع آنچه که امروز در سوریه، یمن و عراق دیده می شود آتشی است که در درون جریان نفاق آمیز به وجود آمده که این موضوع بسیار حساس و خطرناکی است.
 
وی تأکید کرد: برخی از کشورهای منطقه مأموریت اصلی شان ایجاد نفاق در بین کشورهایی است که به حکومت دموکراتیک دست یافتند البته برخی از کشورها هم ذهن امپراطورگری دارند که حالت عقب افتاده ذهن سیاسی در آنها متبلور شده است.
 
 
 
ائتلاف بزرگ علیه داعش یک دروغ بزرگ است
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه ائتلاف بزرگ علیه داعش یک دروغ بزرگ است گفت: این ائتلاف درست نیست چرا که حرکت درستی نسبت به داعش نداشته است در این روزها نیز به جای داعش به حکومت سوریه پرداخته که کاملا مکشوف است هدف آنها مدیریت داعش است نه سرکوبی و درگیری با داعش، در نتیجه مشخص است که شرایط منطقه بسیار پیچیده شده است.
 
دکتر لاریجانی تصریح کرد: امروز به دلیل نصوص اسلامی و ارزیابی از شرایط باید بر محور اصلی استقامت در راه انقلاب و تبدیل شرایط به فرصت پایبند بود، این شرایط سخت نیازمند آگاهی و ارزیابی است و مهمتر اینکه در داخل کشور بر روی محور درایت، آرمان های انقلاب و رهبری باید وحدت ایجاد شود اما باید بدانیم که اختلاف نظر در کشورهای دمکراسی طبیعی است اما با وفاق درونی باید شرایط ناگوار اقتصادی را اصلاح کنیم که استقامت در این زمینه بسیار مهم است.
 
 
 
تأکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی کلید راه است
 
رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: تأکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی کلید راه ما است و باید بدان پایبند باشیم چرا که در آن زمان شرایط تغییر خواهد کرد.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه آزادگان نماد راه صحیح هستند گفت: ملت، قدردان آزادگان بوده اما آنها باید این راه را نشان مردم دهند و جلودار آنها باشند.
 
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حجت السلام شهیدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در اولین کنگره ملی آزادگان با اشاره به 42 هزار و 879 آزاده جنگ تحمیلی، گفت: 36 هزار رزمنده در میان آزادگان بودند که به اسارت درآمدند که 500 نفر از آنها در اردوگاه‌های عراق به شهادت رسیدند.
 
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به اینکه شهید لشکری طولانی‌ترین اسارت را در میان آزادگان داشته است، گفت: آزادگان اقلیت ها و اقوام مختلف فرهنگی و مذاهب گوناگون را شامل می شوند، آنها هیچ گاه فراموش نخواهند شد و ملت ایران مدیون ایثارگری آنان بوده و است.
 
در این کنگره دکتر لاریجانی، حجت السلام شهیدی و تعدادی از نمایندگان مجلس با اهدا هدایایی از آزادگان برگزیده تجلیل و قدردانی کردند.
ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی