کد خبر : 133
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در نطق پیش از دستور:

۶۰ کشور تعهد کاغذی دادند که با تروریسم بجنگند

۶۰ کشور تعهد کاغذی دادند که با تروریسم بجنگند

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مبارزه با تروریسم از سوی برخی کشورها گفت: ۶۰ کشور فقط به صورت کاغذی متعهد شدند که با تروریسم بجنگند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی صبح امروز(سه شنبه 12 بهمن) در سخنانی ضمن تبریک ایام الله دهه فجر گفت: این ایام را به ملت عزیز و نمایندگان مجلس تبریک می‌گویم.

وی افزود: سال 57 در چنین روزی امام خمینی(ره) با ورود خود به ایران تحولاتی ایجاد کرد که به تحقیق بزرگترین تحول غرب بود. با حضور امام در کشور حکومت دیکتاتوری وابسته به شاه از هم پاشیده شد و این حکومتی بود که مهمترین امتیازش را نمایندگی ژاندرمری آمریکا در منطقه می دانست و به میزانی که در مقابل قدرت‌های بزرگ خاضع بود در مقابل ملت گستاخ و دیکتاتور ظاهر می‌شد.

رئیس مجلس با بیان اینکه فساد از هر نوع سرتاپای حکومت شاه را در برگرفته بود، اظهار داشت: شاه جز چند شهر را که به آبادی آن می‌پرداخت، بقیه کشور را رها کرده بود. طراحی امام واژگونی همه این مناسبات بود.

لاریجانی ادامه داد: در تئوری امام اساس کار حکومت برتفکر اسلامی و حکمرانی واقعی مردم قرار داشت. بنابراین در ساماندهی شکل حکومت آن را جمهوری اسلامی نامید تا این دو رکن همیشه در نظر گرفته شود.

وی افزود: در نظریه امام در همه شئون کشور محور قرار داشتند این موضوع در سیاست، اقتصاد و فرهنگ دیده شده است. همه نهادهای حکومتی مستقیم و یا با واسطه با رأی مردم مستقر شدند و مجلس نیز که عصاره اراده ملت است در رأس امور قرار گرفت.

رئیس مجلس تصریح کرد: در نظریه امام قوه مجریه بخشی مستقیم و بخشی با واسطه مجلس و با اراده مردم انتخاب می‌شوند. رهبری که بالاترین مقام حکومت است با رأی مجلس خبرگان انتخاب می‌شود که اعضای آن توسط مردم مشخص می‌شوند.

لاریجانی با تأکید براینکه در نگاه امام استقلال در همه وجوه آن عامل عزت ملی معرفی شده است، افزود: این استقلال شامل استقلال فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است که به همین جهت در مقابل شرق و غرب ایستاد و شعار نه شرقی نه غربی را محور دیپلماسی نظام قرارداد؛ گرچه این سیاست به مذاق هیچ کدام از اقطاب قدرت جهانی خوش نیامد و دست به دست هم دادند و جنگ صدام را بر ما تحمیل کردند.

وی اضافه کرد: کشورهایی که جنگ صدام را به ایران برما تحمیل کردند با سرافکندگی مجبور شدند جنگ را خاتمه دهند زیرا متوجه شدند ملت ایران با راهنمایی‌های امام، ملتی عزتمند است و دست از مبارزه برنمی‌دارد.

رئیس مجلس خطاب به نمایندگان مجلس گفت: امروز در فضای غبارآلودی که گاه به خاطر اختلاف‌نظرهای سیاسی ایجاد می‌شود، حقایقی از خدمات انقلاب نادیده گرفته می‌شود که ظلم به انقلاب است که جهان اسلامی را تکان داد.

لاریجانی با طرح این سوال که آیا در استقامت امام بر استقلال سیاسی، ملت ایران ضرر کرد و یا امروز سرافراز است، گفت: آیا تردیدی وجود دارد که ایرانی که در قبل از انقلاب به خاطر حمایت از اسرائیل در نزد کشورهای اسلامی سرافکنده بود، امروز محور مقاومت و تحولات غیرتمندانه در منطقه است؟ آیا علی رغم فشارهای بین المللی قدرتهای بزرگ، ایران موفق به دانش پیشرفته هسته‌ای نشده است؟ گرچه برخی کشورهای بزرگ برای اینکه خود را موفق نشان دهند زیاده سخن می‌دهند اما آیا حفظ دانش هسته‌ای در پس توافق هسته‌ای امر کم ارزشی بود؟

وی تصریح کرد: آیا امروز ایران قدرت اصلی در مبارزه با تروریسم در منطقه نیست؟ کشورهای بزرگ در این زمینه فقط بیانیه صادر کردند که 60 کشور متحد شدند که با تروریسم به صورت کاغذی بجنگندند.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش به دیدگاه های امام درباره استقلال اقتصادی اشاره کرد و افزود: در آن زمان روحیه‌ای به جوانان زمان خویش القا کرد که در مقابل تکنولوژی‌های نو خودشان مسلط شوند. در دوران جنگ که همه گونه تحریمی علیه ایران اعمال کردند، ایران صاحب تکنولوژی موشکی شد و امروز از این جهت قدرت جدید منطقه است.

لاریجانی ادامه داد: علی رغم تحمیل هزار میلیارد دلار خسارت جنگ و رشد جمعیت ایران که بیش از دو برابر سال 57 شده است، سهم بخش صنعت و معدن در تولید ناخالص داخلی از 15.8 درصد در سال 57 به 26 درصد در سال 94، سهم بخش معدن از تولید ناخالص ملی از 0.25 درصد درسال 57 به 1.14 درصد در سال 94 رسیده است.

وی تصریح کرد: فولاد از 36 میلیون تن درسال 57 به 17.7 میلیون تن درسال 94 رسید. یعنی 4 هزار و 816 درصد افزایش داشته است. در آلومینیوم نیز هزار و 927 درصد رشد داشته ایم، در کاشی و سرامیک نیز سه هزار و 83 درصد رشد کرده‌ایم.

رئیس مجلس با تأکید براینکه در تولید خودرو از ابتدای انقلاب تاکنون 829 درصد و در صنعت سیمان نیز 885 درصد رشد کرده‌ایم، اظهار کرد: در سنگ آهن 7 هزار و 364 درصد و در مس 66 هزار و 566 درصد رشد کرده‌ایم یعنی 300 تن تولید در سال 57 بود که این رقم به 200 هزار تن تولید رسیده است. در سرب نیز 6 هزار و 828 درصد، سنگ تزئینی 7 هزار و 400 درصد رشد داشته‌ایم که این گام‌های بزرگ صرفا بخشی از توسعه صنعتی کشور است.

لاریجانی در ادامه سخنانش به رشد کشور در بخش صنعت کشاورزی اشاره و تصریح کرد: در این بخش رشد محصولات زراعی 484 درصد و در محصولات باغی 478 درصد و در شیلات نیز دو هزار و 471 درصد، در گوشت مرغ نیز هزار و 184 درصد و در شیر نیز 258 درصد رشد داشته‌ایم. به طوری که در تولید گندم نیز امسال با وجود رشد جمعیت و مشکلات کم آبی به خودکفایی رسیدیم.

وی با بیان اینکه در بخش تأمین اجتماعی افراد تحت پوشش 5.8 میلیون نفر بودند که درسال 94 به 41.7 میلیون نفر افزایش یافته است، گفت: در سالهای اخیر با پوشش بیمه سلامت غریب به همه افراد تحت پوشش بیمه قرار گرفتند. آب آشامیدنی روستاها درسال 57، 25 درصد بود که امروز این رقم به بالای 90 درصد رسیده است.

رئیس مجلس تأکید کرد: نرخ مرگ و میر کودکان درسال 57، 111 مورد در هزار بود که امروز به 14 مورد در هزار رسیده است. امید به زندگی درسال 57، 55 سال بود که در سال 94 به 75 سال رسیده است. در بخش آموزش نرخ باسوادی در سال 57، 49 درصد بود و امروز 91.5 درصد شده است.

لاریجانی ادامه داد: تعداد دانشجویان درسال57، 16 هزار و 38 نفر بود که امروز به 4 میلیون و 800 هزار نفر رسیده است. تعداد هیئت علمی از 8 هزار و 249 نفر درسال 57 به 72 هزار و 61 نفر در سال 94 رسیده است.

وی همچنین به پیشرفت های بخش ارتباطات کشور در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: در این بخش تعداد مشترکین تلفن ثابت 347 درصد رشد داشته و در بخش تلفن عمومی نیز دو هزار و 790 درصد رشد داشته‌ایم و ضریب نفوذ تلفن ثابت 875 درصد رشد کرده است و تلفن در روستاها نیز 17 هزارو 374 درصد رشد کرده است. در سال 57، 312 روستا تلفن داشتند اما امروز به 54 هزار و 520 روستا رسیده است.

رئیس مجلس با تأکید براینکه امروز حدود 75 میلیون تلفن همراه در دست مردم است، گفت: در زمینه مسکن از هر 126 خانوار درسال 57، 100 واحد مسکونی وجود داشت اما امروز از هر 106 خانوار 100 واحد مسکونی وجود دارد. در زمینه حمل و نقل و آزادراه‌ها 795 درصد رشد داشتیم و در بخش بزرگراه‌ها نیز دو هزار و 768 درصد و در بخش راه‌های روستایی 653 درصد و در حمل و نقل دریایی و جابجایی کانتینرها 33 هزار و 457 درصد رشد داشته‌ایم.

لاریجانی ادامه داد: ظرفیت بنادر تجاری 1900 درصد رشد کرده و در بخش ترانزیت دریایی نیز 21 هزار و 300 درصد رشد داشته است. یعنی 0.05 میلیون تن ترانزیت دریایی در سال 57 وجود داشت که امروز به 10 میلیون تن ترانزیت دریایی رسیده است.

وی با تأکید براینکه اینها گوشه‌هایی از خدماتی است که پس از پیروزی انقلاب در زمینه‌هایی که ذکر شد انجام شده است، افزود: آیا این افتخار آمیز نیست؟، این نتایج ثمره تفکر امام بود که مردم باید در همه عرصه‌ها حضور داشته باشند و محور قرار گیرند. باید اولاً به ملت ایران تبریک گفت که با حضور خود در این قلمروها عزت ایران را تضمین کردند و در مرتبه دوم به مدیریت نظام جمهوری اسلامی و مدیران انقلابی که ساماندهی این امر را برعهده گرفتند نیز تبریک گفت.

رئیس مجلس با تأکید براینکه متأسفانه در دوره‌هایی تلاش می‌شد بر مدیریت‌های انقلاب خط بطلان بکشند افزود: البته امروز هم در فضای رقابت‌های سیاسی مدیریت کشور ذبح می‌شود؛ هر روز ماجرایی تمام ذهنیت جامعه را به جای تمرکز بر توسعه اقتصادی به سوی ابهام آفرینی سوق می‌دهد؛ این افتخار نیست که مرتب مدیرانی را از قطار انقلاب پیاده کنند، هنر در این است که قلمرو انقلابیون را افزایش دهند.

لاریجانی تصریح کرد: در بین واژه‌هایی که امام (ره) تکرار می‌فرمودند، کمتر کلمه‌ای به میزان وحدت می‌توان سراغ گرفت، اشتراکات بسیار زیادی بین آرای سیاسیون و مدیران وجود دارد و عقل حکم می‌کند که براشتراکات سرمایه گذاری کنیم نه در اختلافات.

وی با بیان اینکه مشکلات کلان اقتصادی کشور نظیر تورم رکود و بیکاری در پناه یک عزم ملی قابل رفع شدن است نه پراکنده شدن و پراکندگی اذهان جامعه به امور فرعی.

رئیس مجلس اضافه کرد: ظرفیت مدیریت کشور با تجربه گرانقدر گذشته سرمایه ملی برای ایران محسوب می‌شود که باید در جهت حل مشکلات کشور بخصوص در زمینه اقتصادی از آن بهره جست و این امر در پناه متانت همراه با عقلانیت در مدیریت کلان کشور محقق می‌شود نه کش مکش‌های فرسایشی سیاسی که علی القاعده در هنگامه انتخابات فزونی می‌یابد.

لاریجانی تأکید کرد: یکی از سیاست مداران مصری چند سال پیش در مقاله‌ای نگاشته است که چرا ما ایران را دوست داریم، استدلال او در 9 فراز اینگونه بود و می‌گفت به خاطر اینکه رهبران ایران تلاش می‌کنند کشورشان رشد قدرتمندانه پیدا کند اما رهبران عرب اینگونه نیستند، به خاطر اینکه مشاهده می‌کنیم ایران از نظر علمی، صنعتی و فنی رشد کرده اما عرب‌ها در این زمینه پیشرفت نکرده‌اند به خاطر اینکه ایران در برقراری توان قوای هسته‌ای اسرائیل تحول ایجاد کرده اما عرب‌ها نتوانسته‌اند. به خاطر اینکه ایران از محور مقاومت عرب‌ها از طریق اعزام کارشناس، پول و سلاح حمایت می‌کند اما عرب‌ها با این محور مقاومت دشمنی می‌کنند.

وی به یکی دیگر از دلایل دوست داشتن ایرانی‌ها از سوی اعراب از دیدگاه یک کارشناس مصری اشاره و تأکید کرد: او در مقاله‌اش می‌گوید "یکی از دلایل دوست داشتن ما نسبت به ایرانی‌ها این است که رهبران ایران صدی محکم در برابر طرح‌های آمریکایی-اسرائیلی هستند اما رهبران عرب در این طرح‌ها مشارکت می‌کنند. به خاطر اینکه رهبران ایران اهمال کار و ثروت اندوز نیستند اما رهبران عرب اهمال کار و ثروت اندوز هستند. به خاطر اینکه آمریکایی‌ها دست از تلاش برای گفتگوی مذبوحانه با ایران و رهبری آن برنمی‌دارند اما رهبران ما به چاپلوسی آنها می‌پردازند. به خاطر اینکه در ایران مردم رهبران را انتخاب، حفظ و تغییر می‌دهند اما رهبران فعلی عرب فقط بر ما ترس تزریق می‌کنند. ما ایران را دوست داریم به خاطر اینکه همسایه ما و مسلمان مقاوم در برابر تفرقه افکنی است" که این سخن یک صاحب نظر مصری بود.

رئیس مجلس در پایان خاطرنشان کرد: دوستان بیاید به همه وجود قدر این انقلاب را بدانیم که قدرشناسی آن در گرو خدمت به مردم شرافتمند ایران است.

انتهای پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

،

نطق پیش از دستور

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی