کد خبر : 1319
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در مشهد:

فارس: تصمیم نظام در مسئله هسته‌ای سنجیده بود/ چارچوب حرکتی نظام سبب کسب دستاوردهای راهبردی شد

فارس: تصمیم نظام در مسئله هسته‌ای سنجیده بود/ چارچوب حرکتی نظام سبب کسب دستاوردهای راهبردی شد

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تصمیم نظام در مسئله هسته‌ای از نظر استراتژیک سنجیده بود، گفت: نزاع در مذاکرات بر سر پذیرش حق غنی‌سازی بوده و گرنه سایر مسایل لفاظی‌های سیاسی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، علی لاریجانی دقایقی پیش در شانزدهمین اجلاس بسیج اساتید کشور در محل سالن همایش‌های صدا و سیمای خراسان رضوی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران چه در مسایل منطقه‌ای و چه در مسایل بین‌‌المللی استراتژی درستی را انتخاب کرده است، اظهار کرد: بیش از 20 سال است که در مسایل امنیتی و استراتژیک کشور دست داشته‌ام و برداشتم امروز این بوده که ایران در مسایل استراتژیک درست عمل کرده است، اما به معنی این نیست که ما ضعف‌های خود را نبینیم.

وی افزود: بزرگترین عامل موفقیت ما این بوده که جایگاه هدایت امور به وسیله رهبر معظم انقلاب است و مثال‌ها در این زمینه زیاد بوده که از مهمترین آن موضوع هسته‌ای در کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع برجام گفت: برای مثال در برجام سئوالات بسیاری مطرح بوده نظیر اینکه نقاط ضعف و قوت در برجام چیست؟ و سوالاتی از این قبیل اما به عقیده بنده مهم‌تر از همه این پرسش است که چرا آمریکا و غرب در این شرایط اصرار دارند که در مذاکرات با ایران به یک نتیجه‌ای برسند که پاسخ به این سوال گویای این مطلب خواهد بود که ما در حال حاضر چه شرایطی را در کشور داریم.

*برخی از آمریکایی‌ها به دنبال تخریب جریان توافق هستند

لاریجانی با بیان اینکه دو گروه و دو تفکر متفاوت نسبت به برجام وجود دارد، یادآور شد: در آمریکا دو گروه هستند، یک گروه معتقدند که مذاکرات و توافق کار غلطی بوده و نباید این کار صورت می‌گرفت و باید تحریم‌ها و فشارها بیشتر می‌شد و از این مسیر به ایران ضربه بیشتری وارد می‌کردند، جمهوری‌خواهان و عده‌ای از دموکرات‌ها و سران اتاق فکر آمریکایی‌ها، اسرائیلی‌ها و برخی غربی‌ها این تفکر را داشته و تلاش می‌کنند، جریان توافق را تخریب کنند.

وی ادامه داد: جریان دیگری وجود دارد که می‌گویند باید مذاکره انجام شود و ادامه داشته باشد و باید در مسیر این مذاکرات به یک توافق با ایران برسیم و دلیل آن‌ها نیز این بوده که تاکنون تحریم‌ها تاثیری بر جمهوری اسلامی ایران نداشته و هرگونه اعمال فشار مانع غنی‌سازی در کشور ما نشده است، این گروه معتقدند که در مسایل مختلف نیازمند ایران هستند.

*تصمیم نظام از نظر استراتژیک در مسایل هسته‌ای سنجیده بود

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تصمیمی که نظام از نظر استراتژیک برای مسئله هسته‌ای گرفت سنجیده بود، یادآور شد: موضوع مذاکرات از اواخر دولت قبل آغاز شد و ما اصراری نداشتیم بلکه طرف مقابل خود اصرار بر مذاکرات با ایران داشت. این موضوع را با علم و آگاهی می‌گویم که در تمام سال‌هایی که ما مذاکرات داشتیم هیچ‌گاه آنان غنی‌سازی را قبول نمی‌کردند و همواره در زمینه انرژی هسته‌ای یا همان نیروگاه صحبت می‌کردند، ما هرگاه در زمینه انرژی هسته‌ای و غنی‌سازی صحبت می‌کردیم و می‌گفتیم که جزء ان پی تی هستیم می‌گفتند درست است اما هر کشوری نباید انرژی هسته‌ای داشته باشد و نزاع بر سر همین مسئله بود و گرنه سایر مسایل لفاظی‌های سیاسی بوده است.

لاریجانی با بیان اینکه این سئوال مطرح بوده که با وجود آن شرایط پس چرا امروز در میز مذاکره با ایران حضور یافته و غنی‌سازی را پذیرفته‌اند و ما به توافقی با آنها رسیده‌ایم، عنوان کرد: منهای بحث‌های درونی در موضوع هسته‌ای آنچه می‌بینیم نشان می‌دهد که مذاکرات درست و سنجیده بود، آن‌ها به این نتیجه‌ رسیده‌اند که جمهوری اسلامی ایران همواره بارور بوده و حرکت دانشمندان هسته‌ای ما و پایداری در این مسیر گویای این مطلب است، آنها با تحریم می‌خواستند ما را متوقف کنند اما نشد و بارها می‌خواستند در زمینه اهداف جمهوری اسلامی ایران سنگ‌اندازی کنند و درنهایت به این نتیجه رسیدند که راهی جز این نیست که رویکردشان را نسبت به ما تغییر دهند.

*راه خودمان را در مذاکرات دنبال می‌کنیم

رئیس قوه مقننه با تاکید بر این مساله که ما در مذاکرات راه خود را دنبال می‌کنیم، یادآور شد: طرف مقابل خود نیازمند به مذاکرات بوده و این درست شبیه مسئله عراق است. ما صدام را عنصر ناخلف منطقه می‌دانستیم که وجودش در منطقه مسئله‌ساز بود اما پس از مسئله‌ای که در عراق به وجود آمد زمینه ورود آمریکایی‌ها فراهم شد در صورتی که ما نمی‌خواستیم عراق اشغال شود. در نهایت دیدیم که آمریکا فکری که در ذهنش در مورد عراق داشت به جایی نرسیده و توفیقی در این مسئله نداشت.

لاریجانی سیاست جمهوری اسلامی ایران را سیاستی داهیانه توصیف کرد و گفت: ما در موضوع عراق هم راه خودمان را رفتیم و این مسئله سبب پیروزی شد.

وی با تاکید بر اینکه به نظر من نظام و مقام معظم رهبری با تیزهوشی در مسئله هسته‌ای در چند مقطع نقش اساسی داشتند، ادامه داد: این یک حرف صادقانه بوده که ما در مذاکرات راه خودمان را می‌رویم و امروز طرف مقابل نیازمند به این مذاکرات است اما آنچه برای ما حائز اهمیت بوده نقش رهبر معظم انقلاب در چند مقطع اساسی در موضوع هسته‌ای است، نخست اینکه ایشان بر تاسیس این صنعت تاکید داشته و تاسیس هسته‌ای پا گرفت و دوم اینکه در آن زمانی که خط قرمزی روی فعالیت‌های هسته‌ای می‌خواستند بگذارند رهبر معظم انقلاب ورود یافت و مرحله بعد نیز زمانی بود که باید در موضوع هسته‌ای ورود می‌کردیم و به عقیده بنده تاکنون مسیر مذاکرات سنجیده و صحیح بوده است اما این دلیل نمی‌شود که ما از نقاط ضعفمان غافل بمانیم.

*چارچوب حرکتی نظام ما سبب کسب دستاوردهای راهبردی شد

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه مسئله هسته‌ای نشان می‌دهد که واقعیت جمهوری اسلامی ایران در حقیقت طرف مقابل را تحریم کرد گفت: آنان امروز این واقعیت را پذیرفته‌اند و از همین سو این چارچوب حرکت نظام ما سبب شد دستاوردهای راهبردی برای نظام ما پیش بیاید. اما چگونه می‌شود این قدرت را افزایش داد و آن را تکیه‌گاهی برای سایر کشورهای اسلامی کرد.

وی ادامه داد: رشد معنوی و خصوصیت الهام‌بخشی انقلاب اسلامی موضوع مهمی بوده که مسائلی نظیر ظلم‌ستیزی، مبارزه با استکبار و توجه به آینده مسلمانان در ذیل این مسئله تاکید شده است، در حقیقت انقلاب اسلامی پرده‌ای از غفلت‌ها را در منطقه کنار زد و همین بیداری اسلامی که شکل گرفت حقیقت انقلاب است که امروز در بطن جوامع اسلامی وجود دارد.

لاریجانی با بیان اینکه امروز نقطه ضعف تمدن در دنیای جدید فقدان معنویت است، گفت: رشد معنوی و تفکر درونی و این جریان الهام‌بخش انقلاب موضوع مهمی بوده که سبب توفیق‌های بسیاری نیز شده است، وضعیت تمدن غرب انسان را به شکل آویزان و حیران درآورده و ما زمانی می‌توانیم بگوییم که تمدنی موفق بوده که تکیه بر فرهنگ اسلامی و رشد معنوی بزند، ما هم در بحث محاسبه مادی و هم بحث رشد معنوی و الهام‌بخشی درونی راه را درست رفته‌ایم.

*انقلاب اسلامی تئوری ایجاد کرد و این تئوری را زنده نگاه داشت

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه انقلاب اسلامی خود یک تئوری ایجاد کرد و آن را زنده نگاه داشت، اظهار کرد: این را گفته‌ام و باز هم تکرار می‌کنم تصمیم در مذاکرات تصمیم سنجیده‌ای بود که این موفقیت‌ها در سایه همین خصوصیات الهام‌بخشی انقلاب اسلامی است، الهام‌بخشی انقلاب نه تنها برای ایران بلکه برای همه کشورها یک نقش پیش رونده داشته است. لذا باید در همه دولت‌ها این خصوصیات الهام‌بخشی وجود داشته باشد و نباید در تغییرات دولت‌ها حرکت انقلاب اسلامی دچار تغییری شود.

*گلایه لاریجانی از وضعیت پژوهش در دانشگاه‌ها

وی در زمینه رشد علم و فناوری در دانشگاه‌ها گفت: ما در این زمینه جهش‌هایی داشته‌ایم و حرکت‌های خوب لب مرزی را شاهد بوده‌ایم و البته نقایصی نیز داریم، ما هنوز دانش و پژوهشمان را به نیازهای تولید پیوند نخورده است.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: نه یک اقتصاد رقابتی واقعی داریم و نه بودجه دانشگاه‌ها در این حوزه وضعیت مناسبی دارد لذا بودجه‌ای برای دانشگاه‌ها و یک قیمتی برای شرکت‌های دولتی باید تعریف شود، باید قسمتی از پروژه‌های تولیدی در دانشگاه‌ها به انجام برسد و از طرفی بخش‌های تولیدی ما باید به دنبال دانشگاه‌ها باشند.

لاریجانی افزود: باید دانشگاه‌های ما خود را نیازمند تولید کشور بدانند و ما نیازمند مجاهدت در این زمینه هستیم، بنده در هیات امنای دانشگاه صنعتی شریف و شورای عالی انقلاب فرهنگی این موضوع را مطرح کردم که باید میان دانشگاه و صنعت و علم و فناوری اتصال برقرار شود.

وی ادامه داد: همچنین ما در این زمینه به اساتید مجرب نیازمندیم و مجلس هم در حوزه پیوند میان علم و فناوری و دانشگاه و صنعت استقبال می‌کند.

*بودجه امسال متورم‌تر و درآمدهای نفتی کاهش یافته است

لاریجانی با بیان اینکه تا زمانی که اقتصادی قوی نداشته باشیم نمی‌توانیم حرکتی پیشرونده را شاهد باشیم، یادآور شد: اگر اقتصاد سالمی نداشته باشیم به اهداف عالیه اسلام نمی‌رسیم و مشکلات زیادی به وجود می‌آید.

وی عنوان کرد: در حال حاضر شاهدیم که دولت بسیار فربه شده و همه بودجه‌ها به سمت بودجه جاری هدایت می‌شوند، بودجه سال گذشته را 180 میلیارد تومان تصویب کردیم که فقط 150 هزار میلیارد تومان آن بودجه جاری بود و امسال نیز وضعیت بدتر شده و بودجه جاری ما متورم‌تر شده و درآمدهای نفتی کاهش یافته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مشکل مهمتر این بود که بخش‌های مختلف اقتصادی ما آنطور که باید متکی به داخل نمی‌شوند، گرچه حرکت‌هایی آغاز شده اما همواره مشکلاتی وجود دارد که این نیازمند وفاق ملی است، ما باید به یک اقتصاد درون‌زا برسیم باید اقتصاد سالم داشته باشیم و مرکز یک اقتصاد سالم اقتصاد زاینده و مولد است.

* اقتصاد کشور بیشتر شبه‌دولتی شده است

لاریجانی تاکید کرد: اقتصاد باید مردمی باشد که می‌بینیم اقتصاد ما مردمی نبوده و به همین دلیل زایندگی‌اش کم است، این عجیب است که ما کل صادرات غیرنفتی‌مان 50 میلیارد تومان بوده و در همین زمان کشوری در مجاورت ما که ظرفیت‌های ما را نداشته صادراتش 150 میلیارد تومان است. این یک اشکال است که به عقیده بنده نیازمند وفاق ملی برای حل آن هستیم.

وی با بیان اینکه سیاست‌های اصل 44 که توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده به درستی اجرا نشد، گفت: این اصل بیشتر اقتصاد ما را شبیه یک اقتصاد شبه دولتی کرده است، ما باید اقتصادی داشته باشیم که با قدرت بتوانیم جهش کنیم.

لاریجانی گفت: نظام ما مبتنی بر مردم‌سالاری دینی بوده و در پس هر فعل سیاسی ما باید پشت بند عقلانی وجود داشته باشد، کارگزاران حکومت باید یک پشت بند عقلانی را برای افعال خود در نظر بگیرند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری فارس

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی