کد خبر : 1318
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

تصمیم نظام در مسئله هسته‌ای سنجیده بود

تسنیم/ دکتر لاریجانی: غربی‌ها در اواخر دولت قبل تقاضای مذاکره با ایران را دادند

تسنیم/ دکتر لاریجانی: غربی‌ها در اواخر دولت قبل تقاضای مذاکره با ایران را دادند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تصمیمی که نظام در مسئله هسته‌ای گرفت اقدامی به موقع و سنجیده بود که البته این استراتژی و تصمیم مربوط به این دولت نبوده و به انتهای دوران دولت قبل برمی‌گردد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، علی لاریجانی صبح امروز در شانزدهمین اجلاس سالانه بسیج اساتید سراسر کشور با عنوان «الزامات تبدیل جمهوری اسلامی ایران به قدرت بین‌المللی» که در تالار صبای صدا و سیمای خراسان رضوی برگزار شد، اظهار داشت: مسائل زیادی در کشور وجود دارد که نیاز به بحث و گفت‌وگو دارد.

وی افزود: با توجه به اینکه بنده بیش از 20 سال است که با مسائل امنیتی کشور آشنا و در ارتباط هستم، تصور می کنم که نظام در مسائل استراتژیک از جمله مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی عموماً درست عمل کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ممکن است دولت‌ها در برخی امور نقش داشته باشند، اما موضوعات استراتژیک کشور توسط رهبر معظم انقلاب هدایت می‌شد از طرف دیگر هر چند نهادها در موضوعات و مسائل نقش دارند، اما جایگاه هدایت به وسیله رهبر معظم انقلاب بوده و در کل از یک عمق برخوردار است.

لاریجانی با بیان اینکه موضوع هسته‌ای را باید از یک وجه دیگر مورد بررسی قرار داد، گفت: در مسئله هسته‌ای موارد مختلفی مطرح بوده و برجام دارای نقاط قوت و ضعف است، حال این سئوال مطرح است که چرا آمریکا و غرب اصرار داشتند که در درون مذاکرت، موضوعات به نتیجه برسد؟ که این موضوع نشان‌دهنده شرایط و نتایج عملکرد ما است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به دو دستگی در کنگره آمریکا گفت: در شرایط کنونی در آمریکا و غرب دو گروه درباره توافق هسته‌ای با ایران طرف هستند؛ یک گروه معتقدند مذاکره با ایران غلط بوده و باید تحریم‌ها تشدید شود تا ایران آسیب ببیند. گروه دوم عقیده دارد که باید از این فرصت‌ها در بحث مذاکرات استفاده می‌شد تا در درون مذاکرات به توافق نهایی برسیم و این گروه اعلام می‌کند که فشار به ایران بی‌فایده بوده است، همچنین تحریم‌ها هیچ تاثیری در روند فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای ایران نداشته است، آن‌ها همچنین می‌گویند که ما در مسائل مختلف به‌ویژه موضوعات منطقه‌ای نیازمند ایران هستیم.

غربی‌ها در اواخر دولت قبل بارها تقاضای مذاکره با ایران را داده‌اند

وی تصریح کرد: من معتقدیم که تصمیمی که نظام در مسئله هسته‌ای گرفت اقدامی به موقع و سنجیده بود که البته این استراتژی و تصمیم مربوط به این دولت نبوده و به انتهای دوران دولت قبل برمی‌گردد.

لاریجانی ادامه داد: همچنین در آن دوران آن‌ها تقاضای انجام مذاکرات را دادند و حتی ما برای آغاز مذاکرات شروطی را مانند پذیرش غنی‌سازی ایران از سوی غرب را مطرح کردیم که مورد قبول واقع نشد این در حالی است که در ادوار مختلف مذاکرات هسته‌ای میان ایران و کشورهای غربی آنها به هیچ وجه زیر بار موضوع پذیرش غنی‌سازی از سوی ایران نمی‌رفتند و می‌گفتند که جمهوری اسلامی نیازی به غنی‌سازی ندارد.

وی تصریح کرد: در آن زمان نیز اعلام می‌کردیم که براساس معاهده ان‌پی‌تی ایران می‌تواند در زمینه غنی‌سازی، تحقیق و توسعه برنامه‌های هسته‌ای فعالیت کند.

ایستادگی و پایداری سبب شد غرب در راه بازدارندگی ایران از برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای خود موفق نشود

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: پذیرش حق غنی‌سازی ایران از سوی غرب نشان‌دهنده آن است که کشورهای اروپایی و آمریکایی متوجه شده‌اند که ایران در زمینه‌های مختلف روحیه پیش‌رونده و رو به جلو دارد، از این‌رو قطعاً مسائلی مانند ایستادگی، دقت‌نظر،‌ استقامت و پایداری سبب شد که ایران به اهدافش رسیده و غرب در راه بازدارندگی ایران از برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای خود موفق نشود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر ایران با همه شیطنت‌ها و سنگ‌اندازی‌های کشورهای غربی، به توفیقات ارزنده و خوبی دست پیدا کرد و آنها متوجه شدند که مشکلاتشان بدون نقش‌آفرینی ایران حل نمی‌شود.

وی با بیان اینکه امروزه رویکرد آمریکا نسبت به ایران همانند رویکرد این کشور نسبت به چین در سال‌های قبل است، بیان کرد: آمریکا سال‌ها برای جلوگیری از قدرت‌گرفتن چین با این کشور مقابله می‌کرد، اما در نهایت ایالات متحده چین را به‌عنوان یک قدرت بزرگ پذیرفت. اینجا این سئوال مطرح است که آیا اتفاقات و مذاکرات اخیر به این معنا است که ایران و این کشورها یک راه را دنبال می‌کنند؟ که قطعاً جواب خیر است، زیرا ایران همواره راه خود را دنبال کرده و آن‌ها هستند که با ما نیاز دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود:‌ به‌طور مثال ما صدام را یک عنصر ناخلف در منطقه می‌دانستیم و بر سر این موضوع در کشور اختلاف‌نظری وجود نداشت، اما بعد از ورود آمریکا به عراق، آن‌ها متوجه اشتباه استراتژیک خود شدند که جمهوری اسلامی در آن دوران راه و رویکرد خود را دنبال کرد و همین سیاست داهیانه ایران سبب شد که آنها در رسیدن به اهداف خود در منطقه توفیق نداشته باشند.

در مسئله هسته‌ای رهبر انقلاب با تیزهوشی و فراست، نقش اساسی داشتند

لاریجانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی در رابطه با مسائل، راه و استراتژی خود را دنبال می‌کند، افزود: قطعاً در مسئله هسته‌ای، نظام و در رأس آن رهبر معظم انقلاب با تیزهوشی و فراست، نقش اساسی داشته‌ است. از طرف دیگر رهبر معظم انقلاب از ابتدا از تلاش‌های صورت گرفته برای دستیابی ایران به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای حمایت کردند، حتی زمانی که غرب می‌خواست روی فعالیت هسته‌ای صلح‌آمیز ما خط قرمز بکشد، رهبر معظم انقلاب و ملت ایران، ایستادگی کردند تا امروز که هم برنامه‌ هسته‌ای خود را داریم و هم آنها مجبور به لغو تحریم‌های خود هستند البته دستاورهای امروز قابل نقد و بررسی بوده و کارشناسان می‌توانند به ارزیابی این موضوعات بپردازند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مسائل هسته‌ای منهای حوادث دیگر نشان داد که واقعیت‌های ایران خود را به خواسته‌های ناحق غربی‌ها تحمیل کرد، همچنین چارچوب حرکتی نظام سبب شد که دستاوردهای راهبردی مانند مسئله هسته‌ای، پیشرفت تکنولوژی، مسائل منطقه‌ای و مسائل الهام‌بخش انقلاب اسلامی برای کشور به دست آید.

وی در بخش دیگری از سخنانش به الزامات تبدیل جمهوری اسلامی ایران به یک قدرت بین‌المللی اشاره کرد و اظهار داشت: رصد معنوی و خصوصیات الهام‌بخش انقلاب اسلامی، یکی از عوامل اصلی ایستادگی نظام ما در برابر دسیسه‌های دشمن بوده است.

لاریجانی افزود: تفکر اسلامی، فرهنگ دینی و الهام‌بخش انقلاب اسلامی، ظلم‌ستیزی، مبارزه با استکبار و توجه به آینده مسلمین، سبب کنار رفتن پرده‌های از غفلت در منطقه شده است.

بیداری اسلامی با سرکوب متوقف نمی‌شود

وی با بیان اینکه قطعاً حقیقت بیداری اسلامی در بطن جوامع اسلامی وجود دارد، گفت: یقیناً با سرکوب نمی‌توان این جریان را متوقف کرد، مگر شاه با سرکوب جوانان انقلابی توانست موفق شود که امروز شاهان منطقه بتوانند با این رویه موفق شوند؟

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه باید نقاط ضعف خود را در انقلاب اسلامی شناسایی کنیم، گفت:‌ قطعاً هر جامعه‌ای دارای نقاط ضعف است که باید شناسایی و مورد رصد دقیق قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه نقاط ضعف جوامع امروزی فقدان معنویت به افراد آن است، گفت: افراد در جوامع غربی سرگردانند و قطعاً تفکر اسلامی می‌تواند این خلأ را پر کند از طرف دیگر تکیه بر فرهنگ اسلامی جایگاهی خاصی و قابل اتکا در اسلام دارد و ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که این راه درست است.

لاریجانی تاکید کرد: همچنین ایران با اتکا به مسائل الهام‌بخش در انقلاب توانست مشکلات خود را حل و یک تئوری مقاومت را ایجاد کند، و با به‌کارگیری این نوع تفکر توانست در جنگ  تحمیلی پیروز و در مسئله هسته‌ای مقاومت و ایستادگی کند و همین سبب شد انقلاب ما به یک الگوی منطقه‌ای تبدیل شود. البته رسیدن به این نتایج، زحمات و ایستادگی‌های بسیاری را می‌طلبد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مسئله رشد علمی در کشور، تأکید کرد:‌ رشد علمی و فناوری با جهش‌های بسیار خوبی مواجه شده ‌و بسیاری از این پیشرفت‌ها، ایجاد فرصت‌هایی است که ما از ناحیه تهدید‌ها و تحریم‌های دشمن به‌وجود آوردیم.

هنوز نتوانسته‌ایم اتصالی میان دانشگاه‌ها و حوزه تولید ایجاد کنیم

وی ادامه داد: البته بحث علم در کشور دارای نقایصی است، به طور مثال هنوز بحث دانش و پژوهش به مقوله تولید متصل نشده و نتوانسته‌ایم اتصالی میان دانشگاه‌ها و حوزه تولید ایجاد کنیم که این مقوله یک خلأ بسیار مهم است. البته برای رفع این مشکل در چند سال اخیر مدل‌های بسیاری مانند ایجاد دفتر ارتباط میان صنعت و دانشگاه و یا افزایش حجم اعتبارات پژوهشی، ارائه و اجرایی شد، اما کشور در این حوزه و با این اقدامات به توفیق چندانی دست پیدا نکرده است.

لاریجانی افزود: این موضوع دلایل بسیاری مانند مشکلات اقتصادی کشور و همچنین اتکا به درآمدهای نفتی دارد، از این‌رو متاسفانه مدیران ما در شرایط کنونی نیازی احساس نکرده و به نوعی به مدیر هزینه‌ای تبدیل شده‌اند. همچنین نه اقتصاد رقابتی واقعی در کشور وجود دارد تا از این طریق از علوم و پژوهش‌ها استفاده شود، و نه بودجه دانشگاه‌ها به ارتباط صنعت مربوط می‌شود تا دانشگاه‌ها برای توسعه روابط خود با بخش تولید انگیزه پیدا کنند.

وی در ادامه از آمادگی مجلس شورای اسلامی برای قانونگذاری جهت مرتبط‌کردن بخش تولید و اقتصاد با علم و دانش خبر داد و گفت: کشور در این حوزه نیازمند مجاهدت است و باید برای تحقق این موضوع، فرمول ارتباطی جدیدی پیدا شود. از طرف دیگر قطعاً مقوله علم و فناوری یکی از ضروریات توسعه کشور در آینده است، از این‌رو باید اشکالات در این حوزه رفع شود تا جهش در کشور ایجاد شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنانش با بیان اینکه حرکت پیش‌رونده کشور در آینده نیازمند تحقق و استقرار اقتصادی قوی است، بیان کرد: براساس سخنان شهید مطهری اگر اقتصاد سالم نداشته باشیم، نمی‌توانیم به اهداف عالیه اسلام برسیم، از طرف دیگر کشور در شرایط کنونی دچار مشکلات بسیاری است.

وی افزود: به طول مثال به علت افزایش حجم بودجه جاری بسیار فربه شده که این موضوع سبب کاهش چشمگیر بودجه عمرانی شده است. براساس آمارها در سال گذشته میزان بودجه کل کشور 180 هزار میلیارد تومان بود که در این میان حدود 150 هزار میلیارد تومان به بودجه جاری و تنها 30 هزار میلیارد تومان به بودجه عمرانی کشور اختصاص یافت. امسال نیز با توجه به افزایش 20 درصدی حقوق و کاهش میزان درآمدهای نفتی این مشکلات تشدید می‌شود.

لاریجانی با تاکید بر اینکه یکی از مشکلات اقتصادی کشور عدم اتکا به تولید داخل است، تصریح کرد: البته در این حوزه حرکت‌هایی آغاز شده، به طور مثال گروه‌های بسیج، شرکت‌های دانش‌بنیانی را تاسیس کرده‌اند اما قطعاً حل این مشکلات و موانع نیازمند وفاق ملی و اقتصاد دروان‌زا است. از طرف دیگر در برخی بخش‌ها بخاطر تشدید تحریم‌ها، اصلاحاتی صورت گرفت اما این اقدام فراگیر نبوده، بنابراین باید همه همفکر شده تا اقتصاد سالم محقق شود.

طرح های عمرانی باید به مردم واگذار شود

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رکن اقتصاد سالم،‌ اقتصاد مولد و زاینده است، گفت: متاسفانه اقتصاد ما مردمی نیست، همچنین این موضوع قابل توجه است که ما یک جزیره مستقل نیستیم و باید رویکرد و عملکرد خود را با دیگران مقایسه کنیم. به طور مثال کل صادرات ما به همراه صادرات فرآورده‌های نفتی حدود 50 میلیارد دلار است و این در حالی است که یک کشور دیگر که این ویژگی‌ها و ظرفیت‌ها را ندارد همانند ما موفق به کسب درآمد 50 میلیارد دلاری از صادرات غیرنفتی شده است.

وی بر لزوم مردمی کردن اقتصاد تاکید کرد و افزود: طرح‌های عمرانی براساس قانون باید به مردم واگذار شده تا رکود رفع شود. از طرف دیگر در حوزه اقتصاد در شرایط کنونی کشور به همفکری نیاز دارد.

فرهنگ عقلانی در حوزه اقتصادی جایگزین واکنش‌های احساسی شود

لاریجانی افزود: در حوزه اقتصادی باید حرکت‌های آرمانی در نظر گرفته شود که با شعارزدگی همسان نیست، به بیان دیگر در این حوزه فرهنگ عقلانی باید جایگزین واکنش‌های احساسی شود.

وی در بخش پایانی سخنانش داشتن روحیه حماسی و مجاهدت را یک امر مهم برای جامعه عنوان کرد و افزود: این موضوع جدا از عقلانیت است زیرا پیامبر اسلام(ص) در بیانات خود فرموده‌اند که جامعه سرافراز باید برای جهاد آماده باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همفکری را یکی از عوامل ایجاد عقلانیت در اقتصاد خواند و تأکید کرد: وحدت درونی کشور در این زمینه بسیار مهم است. باید در نظر داشت که در جامعه ایران یک محور ارزشمند به نام رهبری وجود دارد و تمام حرکت‌ها باید در چارچوب این محور انجام بگیرد، با این حال اختلاف نظرها اگر ایجاد نزاع نکند و چارچوب‌ها را تغییر ندهد، سازنده نیز خواهد بود.

انتهای پیام/ 

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی