کد خبر : 1314
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایرنا/ دکتر لاریجانی: فرهنگ عقلانی باید جایگزین احساسات زودگذر شود

ایرنا/ دکتر لاریجانی: فرهنگ عقلانی باید جایگزین احساسات زودگذر شود

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: فرهنگ عقلانی در جامعه برای ایجاد حرکتهای بزرگ در انقلاب اسلامی ایران باید جایگزین احساسات زودگذر شود.

 علی لاریجانی روز دوشنبه در شانزدهمین اجلاس سالانه سازمان بسیج اساتید در مشهد افزود: مساله عقلانیت از مباحثی است که در اداره کشور باید به آن توجه کرد. 
وی گفت: حرکت نظام باید حرکتی عقلانی باشد، نظام جمهوری اسلامی باید با تکیه بر مردمسالاری دینی دارای مقبولیت باشد و چنانچه در این امر تزلزل ایجاد شود پایه های نظام متزلزل خواهد شد. 
رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر وفاق ملی و پرهیز از تفرقه گرایی افزود: داشتن روحیه حماسی در جامعه ضروری است ولی احساسات نباید عقلانیت را تحت شعاع قرار دهد. 
وی ادامه داد: وفاق امری ضروری است و نباید فدای مسائل کوچک شود به خصوص در شرایط فعلی که منطقه بحرانی است. 
لاریجانی با اشاره به وجود چند کشور در منطقه که به بحرانها دامن می زنند گفت: انداختن آتش بین فرق اسلامی و جریانات تروریستی مشکلات مهمی برای منطقه ایجاد کرده که باید در مقابله با این حوادث تدبیر کرد. 
وی افزود: نظام جمهوری اسلامی در مسائل راهبردی عموما درست عمل کرده و مسائل استراتژیک کشور توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان عوامل هدایت دهند تعریف شده است. 
لاریجانی با بیان اینکه در کلیت مسائل منطقه ای و هسته ای بادقت نظر تصمیم گیری شده است ادامه داد: اصرار غرب به پای میز مذاکره کشاندن ایران و توافق هسته ای بیانگر این پیام است که غرب و آمریکا در مقابل قدرت ایران عاجز شده اند. 
وی گفت: به اعتراف غرب افزایش فشار و تحریم به ایران، دیگر کارساز نیست و قدرت بازدارندگی ندارد. 
رییس مجلس شورای اسلامی افزود: تصمیم نظام در مذاکرات هسته ای تصمیم سنجیده ای بود و پذیرش حق غنی سازی برای ایران در این مذاکرات نشانگر این است که غربیان متوجه شدند ایران قدرتی است که حالت پیشرونده دارد. 
وی ادامه داد: همچنین در عرصه بین المللی معادلاتی وجود دارد که بدون نقش آفرینی ایران قابل حل نیست بنابراین غرب و آمریکا با تغییر رویکرد به سمت مذاکرات و توافق با ایران گام برداشتند. 
لاریجانی گفت: ایستادگی در مقابل زیاده خواهی غرب تثبیت فناوری هسته ای را به همراه داشت. 
وی با بیان اینکه مذاکرات از دولت قبل آغاز و در دولت فعلی با جدیت دنبال شد افزود: چارچوب حرکتی نظام ما دستاوردهای راهبردی برای نظام و کشور در بخشهای مختلف علمی، هسته ای و منطقه ای به همراه داشت. 
رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این قدرت را باید به عنوان یک قدرت موثر افزایش داد و اقتصاد آرمانی و اسلامی را برای کشور رقم زد. 
وی گفت: حرکتهای آرمانی و بزرگ باید برای اقتصاد کشور در نظر بگیریم و برای تحقق آن مجاهدت کنیم. 
لاریجانی افزود: همچنین باید شرایط حضور مردم در تولید فراهم شود زیرا تا اقتصاد قوی نداشته باشیم نمی توانیم حرکت پیشرونده ای داشته باشیم. 
وی با بیان اینکه بدون اقتصاد سالم اهداف عالیه اسلام قابل تحقق نخواهد بود ادامه داد: اقتصاد سالم اقتصادی قائم به ذات است. 
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: دولت بسیار فربهی داریم ولی بخش اعظم بودجه کشور در امور جاری هزینه می شود. 
وی افزود: پارسال از بودجه 180 هزار میلیارد تومانی دولت فقط 30 هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی تخصیص یافت. 
لاریجانی ادامه داد: بخشهای مختلف اقتصادی در کشور متکی به تولیدات داخلی نیست و این درحالی است که اقتصاد مقاومتی باید درون زا باشد. 
وی گفت: اقتصاد ما باید مردمی باشد تا زاینده باشد و باید فضای رقابتی تسهیل و شرایط برای حضور مردم فراهم شود. 
رییس مجلس شورای اسلامی افزود: در حوزه اقتصاد کشور مشکلات جدی وجود دارد که اگر برای رفع آن همفکری نشود فساد درونی ایجاد می شود و این فساد جلوی هر سرمایه گذاری را می گیرد . 
وی ادامه داد: یکی مباحث مهم دیگری که در کشور باید به آن توجه شود رشد معنوی و خصوصیات الهامبخش انقلاب اسلامی است. 
لاریجانی گفت: بیداری اسلامی در دنیا نتیجه حرکت موفق انقلاب اسلامی است و حقیقت بیداری اسلامی در متن جوامع امروزی وجود دارد. 
وی افزود: مساله رشد معنوی و تفکر اسلامی و جریان الهامبخش انقلاب اسلامی مساله مهمی است که باید حفظ شود. 
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به فقدان معنویت و بهم ریختگی جوامع غربی ادامه داد: از این نقطه ضعف باید برای رشد معنوی و تمدن ایران اسلامی استفاده کرد. 
وی گفت: در چند دهه اخیر در بخش رشد علمی و فناوری در کشور نیز جهشهایی ایجاد شد ولی هنوز دانش و پژوهش در کشور به بخش تولید متصل نشده و نیازهای تولید را مرتفع نمی کند. 
لاریجانی افزود: این یک خلاء مهم است و دانشگاهها و بخشهای تولید و دولتی به واسطه اداره شدن با بودجه نفتی احساس نیاز به درآمدزایی نمی کنند. 
وی ادامه داد: باید بودجه دانشگاهها و دستگاههای دولتی بگونه ای تخصیص یابد که این دو بخش برای کسب درآمد به دنبال تقویت با یکدیگر باشند. 
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: اساتید، دولت و مجلس باید در زمینه برقراری این اتصال حرکت کنند. 
شانزدهمین اجلاس سراسری بسیج اساتید کشور با حضور بیش از هزار چهره و شخصیت علمی، سیاسی و فرهنگی از 26 تا 29 امرداد ماه در مشهد در حال برگزاری است. 


منبع: خبرگزاری ایرنا
ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی