کد خبر : 1309
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئيس مجلس شوراى اسلامى:

مهر: دستيابى به اهداف انقلاب نيازمند حرکت بر محور رهبری است

مهر: دستيابى به اهداف انقلاب نيازمند حرکت بر محور رهبری است

مشهد- رئيس مجلس شوراى اسلامى گفت: درست است كه در نظام دموكرات هميشه اختلاف نظرهايى وجود دارد اما نبايد بگذاريم اين اختلاف ها تبديل به نزاع و دشمنى در جامعه شود و همه بايد بر محور رهبرى حركت كنند.

 به گزارش خبرنگار مهر، دکتر على لاريجانى صبح دوشنبه در شانزدهمین اجلاس سراسری بسیج اساتید کشور و همایش الزامات تبدیل جمهوری اسلامی به یک قدرت بین المللى كه در سالن صباى مشهد برگزار شد، تاكيد كرد: نبايد بگذاريم شرايط ملتهب منطقه باعث لغزش هاى داخلى در كشور شود و ما در شرايط حاضر نيازمند وفاق عمومى بيشترى در اداره كشور هستيم.

وی با بیان اینکه برای دستيابى به اهداف بزرگ انقلاب باید از احساسات دوری جست و فرهنگ عقلانى را دستور کار قرار داد افزود: نظام جمهورى اسلامى عموما در مسائل استراتژيك چه در سطح منطقه اى و چه بين المللى خوب عمل كرده است چرا كه استراتژى هاى اصلى توسط مقام معظم رهبرى مشخص و تبيين شده بود.

مذاکرات به درخواست غربی ها انجام شد

وى با اشاره به مباحث هسته اى ادامه داد: در اين خصوص ديدگاه هاى مختلفى مطرح است و بايد نقاط قوت و ضعف برجام به خوبى مورد تحليل قرار گيرد اما سوال مهم اين است كه چرا آمريكا و غرب اظهار داشتند كه در مذاكرات با ايران به توافق رسيده اند.

لاريجانى اضافه كرد: در ارتباط با نتايج مذاكرات در غرب دو گروه هستند كه برخى معتقدند، توافق اقدام غلطى بوده و نبايد توافقى صورت مى گرفت و به دنبال آن نيز براى سركوب ايران بايد فشارهاى بيشترى را تحميل مى كردند كه از جمله افراد اين گروه مى توان به جمهورى خواهان و اسرائيل اشاره كرد.

وى ادامه داد: گروه دوم نيز معتقد بودند كه مذاكرات فرصتى است كه بايد از آن استفاده كرد چرا كه تحريم ها نتوانست با دستيابى ايران به انرژى هسته اى مقابله كند و ایران توانسته است با دانش داخلى به آن دست پيدا كنند و در كنار همه اين ها مسائلى است كه ما براى رفع شان نيازمند ايران هستيم.

وى تصميم نظام را در خصوص مذاكرات استراتژيك و خوب اعلام كرد و گفت: نكته قابل اهميت در مذاكرات اين بود كه انجام آن به درخواست غرب و آمريكا صورت گرفت نه كشور ما و همچنين آنها شرط پذيرش غنى سازى ما را به صورت كتبى پذيرفتند.

رييس مجلس شوراى اسلامى تصريح كرد: توجه داشته باشيد كه آنها دستيابى به انرژى هسته اى را در معناى داشتن نيروگاه پذيرفته بودند اما انجام غنى سازى را نمى پذيرفتند و نزاع اصلى ما با غرب سر همين نكته بوده است.

وى با بيان اينكه غرب نمى تواند براى رفع برخى از نيازهايش در دنيا از ايران چشم پوشى كند، گفت: امروز غرب ايران را به عنوان يك قدرت در منطقه مى شناسد كه داراى بارورى است و توانسته با ايستادگى، دقت نظر و تكيه بر تلاش دانشمندان خود به دانش هسته اى دست پيدا كند.

ایران راه خود را می رود

وى با اشاره به رفتار غرب و آمريكا در جنگ عراق ابراز كرد: ايران هميشه در فعاليت هاى منطقه اى راه خود را رفته است، دخالت ما در كشور عراق براى از بين بردن عنصر فسادى مانند صدام بود نه اشغال آن كه هدف كشورهاى غربى بود.

لاريجانى با اشاره به نقش رهبرى در مذاكرات هسته اى بيان كرد: مقام معظم رهبرى با نقش اساسى خود در نظام جمهورى اسلامى ايران نسبت به دستيابى انرژى هسته اى از تمامى دولت ها حمايت كردند و يا زماني كه برخى به دنبال عبور از خط قرمز هاى هسته اى بودند ايشان ايستادگى كردند.

وى افزود: همچنين در بحث عبور از تحريم ها نيز رهبرى پشتيبان تيم مذاكره كننده بود چرا كه با توجه به درخواست خود غرب فرصت مغتنم و قابل بررسى بود.

نگاه معنوی رمز موفقیت جمهوری اسلامی ایران

وى اظهار داشت: سوال مهمى كه در شرايط حاضر مطرح است چگونگى افزايش اين قدرت در منطقه و تثبيت جايگاه ايران در جهان بوده كه به منظور دستيابى به آن نيازمند توجه جدى به چهار مولفه رشد نگاه معنوى، تفكر اسلامى و مسائل الهام بخش اسلامى، رشد علم و فناورى در كشور، اصلاح وضعيت اقتصادى و عقلانيت و مقبوليت در مديريت كشور است.

رييس مجلس شوراى اسلامى در خصوص رشد نگاه معنوى در كشور گفت: يكى از عواملى كه توانست نظام ما را پيش ببرد نگاه معنويت در جامعه بود كه شامل برخى از مولفه ها مانند ظلم ستيزى، استكبار ستيزى، توجه به آينده مسلمانان و بيدارى است.

وى يادآور شد: در حال حاضر جامعه ما دچار فقدان معنويت و بهم ريختگى جوانان است كه بايد اقدامات و برنامه ريزى هاى لازم در اين حوزه انجام شود.

وى پيروزى در جنگ هشت ساله و مذاكرات هسته اى را يك الگو براى منطقه دانست و افزود: اين موارد مولفه هايى هستند كه در بخش خصوصيات الهام بخش انقلاب مى توانند براى تمام ملت ها روشن كننده راه باشند.

لاريجانى در ارتباط با رشد علم و فناورى در كشور تصريح كرد: متاسفانه دانش و پژوهش هاى دانشگاه هاى كشور با نيازهاى توليدى همسو و هماهنگ نيستند و تا زمانيكه نتوانيم بين دانشگاه و نيازهاى توليد پل بزنيم به موفقيتى در عرصه اقتصاد به شكل زيرساختى مواجه نخواهيم شد.

وى توضيح داد: اقتصاد كشور به دليل وابستگى به نفت مديريت كشور را هزينه ای كرده و با نداشتن مولفه هاى اقتصاد رقابتى سالم و صحيح نيازمندى به تحقيق و توسعه در فعاليت هاى اقتصادى را پر رنگ تر كرده است.

اقتصاد ما رقابتی نشده است

وى خاطر نشان كرد: براى آينده سازى و حل مشكلات داخلى كشور نيازمند مشاركت و همدلى دانشگاه، مجلس و دولت هستيم.

رييس مجلس شوراى اسلامى در ارتباط با بهبود وضعيت اقتصادى كشور عنوان كرد: شهيد مطهرى در كتاب اقتصادى خود مى گويد، «اگر اقتصاد سالم نداشته باشيم نمى توانيم به اهداف عاليه اسلام برسيم» و اين نشان دهنده نقش اقتصاد در پيشبرد اهداف كشور است.

وى تصريح كرد: سال گذشته بودجه دولتى ۱۸۰ هزار ميليارد تومان بود كه ۱۵۰ ميليارد تومان آن هزينه اى و تنها ۳۰ هزار ميليارد صرف پروژه هاى عمرانى شده است كه نشان مى دهد بخش هاى مختلف اقتصادى كه بايد متكى به داخل كشور باشند، نشده است.

وى ابراز كرد: ما در اقتصاد مقاومتى نيازمند اقتصاد درون زا هستيم كه متاسفانه هنوز در برخى از موارد هنوز اقتصاد ما مردمى و رقابتى نشده است.

لاريجانى گفت: با توجه به درآمدهاى نفتى صادرات كشور تنها ۵۰ ميليارد دلار بوده در حاليكه كشورهاى ديگرى كه توليدات نفتى ندارند ۱۵۰ ميليارد دلار است كه بيانگر تسهيل رقابت و تشويق خبرگان توليدى آنها است.

وى تاكيد كرد: مجلس اجازه واگذارى پروژه هاى نيمه تمام عمرانى تاكيد كرد: مجلس اجازه واگذارى پروژه هاى نيمه تمام عمرانى را به بخش خصوصى توسط استاندارى ها داده است اما چرا اينكار صورت نگرفته است جاى تامل دارد.

لاريجانى با اشاره به تاكيدات مقام معظم رهبرى در خصوص مردمى كردن اقتصاد ادامه داد: ما در مديريت شرايط اقتصادى نيازمند همفكرى بيشتر هستيم در غير اين صورت فضا براى فساد آماده مى شود و متاسفانه اقتصاد كشور به جاى غير دولتى شدن تبديل به شبه دولتى شده است و هنوز بخش خصوصى و مردم به شكل جدى پاى كار نيامده اند.

وى در خصوص عقلانيت و مقبوليت اظهار داشت: مديران و مسوولان ما بايد بدانند هر كار مقبولى لزوما منطقى نيست و كارگزاران دولت بايد از يك عقلانيت برخوردار بوده و عملكرد خود را بر مدار منطق دنبال كنند.

منبع: خبرگزاری مهر

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی