کد خبر : 1306
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در مراسم افتتاح جداسازی شبکه آبیاری مشهد:

کشور در آینده‌ای نزدیک از وضعیت تحریمی‌ظالمانه به شرایط اقتصادپویا تبدیل می‌شود

کشور در آینده‌ای نزدیک از وضعیت تحریمی‌ظالمانه به شرایط اقتصادپویا تبدیل می‌شود

 دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (دوشنبه 26 مرداد) در سفر یک روزه به مشهد مقدس در آیین افتتاح فاز یک جداسازی شبکه آبیاری فضای سبز از آب شرب با اشاره به برگزاری پانزدهمین نمایشگاه صنعت خودرو در مشهد گفت: در اینجا باید از دست اندرکاران برگزاری این نمایشگاه تقدیر و تشکر کنم البته با توجه به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب و با توجه به اینکه عقل حکم می کند باید از تولید داخل حمایت کرد؛منتهی این رویکرد شروطی دارد از این رو قطعا تولید داخل باید متناسب با تولیدات، شرایط و محصولات روز دنیا باشد و کیفیت محصولات داخلی ارتقاء یابد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به طورحتم نمی توانیم پژوی 30 سال پیش را هم اکنون تولید کرده و بعد بگوییم که همه مردم باید با علاقه آن را بخرند؛از طرف دیگر مردم امروز باید متناسب با تغییرات خودروهای داخلی حس کنند که در کشور تولیدات از نظر کیفی و ایمنی در حال بهینه شدن است از این رو اگر مردم این طرقی و پیشرفت را نبینند نمی توان با دستور و بخشنامه مشکلات را حل کرد؛البته ما به خاطر حمایت از تولید داخل، تعرفه واردات خودرو را سنگین قرار داده ایم،بنابراین اگر این رویکرد وجود نداشت قطعا خودروسازان داخلی سرپا نبودند.

 

مصرف سوخت و ایمنی خودروهای داخلی باید متناسب با خودروهای دنیا بهبود یابند

وی ادامه داد: افرادی که در صنعت خودرو کار می کنند باید بدانند که انتخاب و نحوه تولید خودرو برای آینده باید به صورت دقیق و برنامه ریزی شده باشد و از نظر کیفیت، مصرف سوخت و ایمنی خودروهای داخلی باید متناسب با خودروهای دنیا بهبود یابند.

دکتر لاریجانی تأکید کرد:قطعا من این نگاه را در کمیسیون صنایع و با کمک وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیری خواهم کرد؛اما در کنارش مجلس حمایت از تولید داخل را لازم می داند و فکر می کنیم تلاش های سال های اخیر در صنعت خودروسازی این توجه را ایجاد کرده تا تغییر کیفی در خودروهای ایرانی به وجود نیاید، نباید انتظار داشت که در جامعه اقبال زیادی برای خرید خودروهای ایرانی ایجاد شود.

وی افزود: البته در نمایشگاه امروز مشاهده کردیم که خودروسازان به مدل های جدید و بهتری دست یافته اند از طرف دیگر صنعت خودرو در کشور از یک سابقه خوبی برخوردار بوده و این باعث شده که شاخه های تولید قطعه خودرو در کشور به وجود آید که این رویکرد زمینه ایجاد اشتغال و کار را برای جوانان فراهم کرده است.

 

کشور در آینده ای نزدیک از یک وضعیت تحریمی ظالمانه به شرایط اقتصاد پویا تبدیل می شود

رئیس مجلس شورای اسلامی امیدوارم در مسیر آینده کشور که شرایط برای تولید و صنعت بازتر می شود، انتخاب های درست همراه با حمایت از تولید داخل باشد تا برکات آن برای کشور ملموس شود.

دکترلاریجانی با بیان اینکه کشورهم اکنون در شرایط گذار قرار دارد،ادامه داد: انشاءالله کشور در آینده ای نزدیک از یک وضعیت تحریمی ظالمانه به شرایط اقتصاد باز و پویا تبدیل می شود در این رابطه تا کنون تلاش های بسیاری شده که باید قطعا این اقدامات حفظ شود از طرفی دیگر خوشبختانه ملت ایران در شرایط سخت تحریمی توانستند با مدیریت جهادی، نوآوری بسیاری داشته باشند.

وی افزود: قطعا درچند سال اخیر شرایط برای مردم بسیار سخت بوده اما درهمین اوضاع افرادی در بخش های مختلف از جمله صنعت،کشاورزی، امور شهری و دفاعی بودند که با همت بلند کارهای ارزشمندی را انجام دادند.

 

دولت درجهت بهبود شرایط مردم شهرمشهد و زائران سرمایه گذاری خاص کند

رئیس مجلس با اشاره به اهمیت شهرمقدس مشهد و حضور میلیون‌ها زائر از داخل و خارج از کشور در این شهر،تصریح کرد: با توجه به جایگاه فرهنگی و وجود حوزه علمیه در این شهر باید توجه خاصی به مشهد شود از طرف دیگر شهر مشهد شهری صنعتی بوده که از ظرفیت های بالا در این حوزه برخوردار است از این رو جا دارد دولت در جهت توسعه ظرفیت‌های این منطقه سرمایه گذاری خاص کرده و با اجرای طرح های مختلف شرایط برای مردم این شهر و زائران بهبود یابد.

وی با اشاره به بازدید از برخی پروژه‌های شهر مشهد،ادامه داد: این پروژه ها نشان داد که شهرداری و شورای شهر مشهد با وجود شرایط سخت کارها را پیش برده و نگذاشتند رکود در پروژه های شهری ایجاد شود در اینجا باید از تلاش های دولت برای ارائه کمک در این حوزه تشکر کرد از طرفی دیگر یکی از ثمرات روحیه جهادی این است که در دوران سخت راه‌حل های مناسبی برای توسعه پیدامی شود از این رو در مجلس و دولت باید به این اقدامات توجه ویژه ای شود.

 

شهرداری مشهد کاربزرگی در بازسازی بافت های فرسوده انجام داده است

دکتر لاریجانی ادامه داد: درشرایط کنونی وضعیت اقتصادی کشور به علت فربه بودن دولت و حجم بالای بودجه جاری کشور نامناسب است که این وضعیت معلول سلایق مختلف در دولت های مختلف است که این موضوع بار سنگینی را برکشور وارد کرده که باید قطعا این معضل علاج شود.

وی با اشاره به پیشرفت‌های شهر مشهد در توسعه قطار شهری،تاکید کرد: خوشبختانه شهرداری مشهد کاربزرگی را در این حوزه و همچنین بازسازی بافت های فرسوده انجام داده که باید اقدامات و تلاش ها را تحسین کرد و ما قطعا کمک می کنیم که این پروژه ها به نتیجه برسد از این رو اگر تحقق این طرح ها با تسهیلات بانکی امکان پذیر بوده باید شرایط آن فراهم شود.

 

برنامه ریزی شهرداری مشهد برای جدا کردن آب شرب از آبیاری فضای سبز کار سنجیده ای است

رئیس مجلس با اشاره به برنامه ریزی شهرداری مشهد برای جدا کردن آب شرب از آبیاری فضای سبز گفت: این پروژه قطعا کار سنجیده ای است زیرا در شرایط کنونی کشور با کمبود آب روبرو بوده و باید برای این موضوع تمهیدات مناسبی اندیشیده شود.

وی عملکرد شهرداری مشهد در توسعه فضاهای شهر را مثبت و قابل تقدیر ارزیابی کرد و گفت: شهرداری مشهد و مسئولان مرتبط مدیران با سلیقه ای در توسعه فضای سبز مشهد هستند،زیرا در شرایط کنونی کشور با کمبود فضای سبز روبرو بوده و یکی از عوامل بروز معضل گرد و غبار همان نبود فضای سبز و کمربند سبز در اطراف شهرها است از این رو اگر لازم باشد مجلس در لوایح بودجه و برنامه پنج ساله تمهیدات لازم را می اندیشد.

دکترلاریجانی با اشاره به پیشنهادات مطرح شده در رابطه با تشکیل پارلمان محلی،تاکید کرد: این مرهم ایده خلاقانه ای است اما این موضوعات با ساختار قانون اساسی مغایرت دارد؛از این رو این مسائل باید در زمانی مطرح شود که بتوان در قانون اساسی تغییراتی را ایجاد کرد.

وی با اشاره به رد موضوع تشکیل پارلمان محلی از سوی شورای نگهبان گفت: شورای محترم نگهبان معتقد است که چون وزرا به مجلس در رابطه با موضوعات مربوطه پاسخگو هستند،نمی توان این اختیارات را به جای دیگر واگذار کرد مگر اینکه خود دولت تفویض اختیار کند.

دکترلاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی درآغاز این مراسم به صورت ویدئو‌کنفرانس فاز یک پروژه جداسازی شبکه آبیاری فضای سبز از آب شرب را افتتاح کرد.

همچنین در پایان این مراسم با حضور رئیس مجلس از نماد هفتادمین سالگرد قیام مردم در مسجد گوهرشاد رونمایی شد./

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی