کد خبر : 1302
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در جلسه شورای اداری استان فارس مطرح کرد:

لزوم ایجاد نهضت سرمایه گذاری در کشور برای حل مشکل بیکاری فرزندان ملت

لزوم ایجاد نهضت سرمایه گذاری در کشور برای حل مشکل بیکاری فرزندان ملت

دکتر علی لاریجانی امروز (پنجشنبه 29 مردادماه) در جلسه شورای اداری استان فارس گفت: ابتدا به ساحت مقدس حضرت احمدبن موسی(ع) سلام می کنم و همچنین به تمامی مدیران و حاضرین در این نشست سلام دارم.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با ابراز خرسندی از حضور در استان فارس گفت: شهر شیراز، شهره به فکر، اندیشه، ادب و هنر است و امروز از پشتوانه فکری خوبی برخوردار بوده،حضرت‌آیت‌ا‌له مکارم شیرازی از افتخارات حوزه علمیه قم بوده و حضرت آیت‌الله دستغیب و حضرت آیت‌الله ایمانی نیز از شخصیت‌های برجسته کشور هستند همچنین نمایندگان خوب استان فارس در مجلس نیز با فهم و درک از مسائل و مشکلات در جهت رفع مشکلات و توسعه استان تلاش دارند.
 
 
ضرورت توسعه اطراف حرم مطهر و رسیدگی به بافت فرسوده
 
دکتر لاریجانی با آرزوی موفقیت برای استاندار جدید فارس؛افزود: امیدوارم آقای افشانی استاندار جدید بتواند از ظرفیت های خوب استانی استفاده کند، در این نشست حضرت آیت‌الله ایمانی و همچنین حضرت آیت‌الله دستغیب نکات مهمی را بیان کردند که باید در سطح ملی و استانی به آن توجه شود.
 
رئیس نهاد قانونگذاری کشورادامه داد: در زمینه توسعه حرم مطهر حضرت احمدبن موسی(ع)، از قبل در جریان مسائل آن بوده ام و همانطور که آیت‌الله ایمانی اظهار داشتند باید تدبیری برای توسعه اطراف حرم مطهر و رسیدگی به مسائل بافت فرسوده انجام شود و زمینه اتصال حرم مطهر به تمامی نقاط شهر با شرایط آسان تری فراهم گردد تا تمامی مردم دسترسی آسانی داشته باشند.
 
 
دسترسی به حرم های مطهر تسهیل شود
 
دکتر لاریجانی افزود: در حال حاضر حرم های مطهر در کشور به صورت دایره ای گسترش می یابند که این موضوع دسترسی افراد سالخورده را سخت می کند،بنابراین باید دسترسی ها تسهیل شود و در این زمینه پشتیبانی های لازم به عمل خواهدآمد و همانگونه که رهبر معظم انقلاب تأکید داشتند باید به این موضوع رسیدگی شود.
 
وی تصریح کرد: برخی از مطالب مطرح شده در این جلسه به استان فارس ارتباط دارد البته باید تلاش شود تا با استفاده از ظرفیت های خوب دانشگاهی، فرهنگی و دینی راه برای پیشرفت استان فراهم شود. در خصوص مشکل کم آبی باید گفت این مشکل در کل کشور وجود دارد و بنابراین با کشت متناسب با شرایط اقلیمی و سرمایه گذاری برای استفاده بهینه از آب باید به این موضوعات توجه شود.
 
رئیس مجلس افزود: سرمایه گذاران در بخش های معدنی و توریستی باید در استان فارس مدنظر باشد و در برنامه ششم توسعه کشور نیز در این زمینه سیاستگذاری باید بشود، در جلسه سران قوا نیز به این موضوعات توجه می شود.
 
رئیس قوه مقننه تصریح کرد: براساس گزارشات موضوع فروکش آب در استان فارس نگران کننده بوده که باید به آن رسیدگی شود همچنین باید مشکلات صنعتگران نیز رفع شود.
 
رئیس مجلس با بیان اینکه باید جهاد در توسعه کشور داشت، افزود: اگر قصد داریم به اهداف سند چشم انداز برسیم باید عقب افتادگی های کشور را جبران کنیم و به موضوع سرعت در توسعه توجه شود یعنی از روش های معقول برای آبادانی و توسعه استفاه کرد.
 
 
لزوم ایجاد نهضت سرمایه گذاری در کشور برای حل مشکل بیکاری فرزندان ملت
 
وی افزود: با رفتار روزمره کشور به توسعه پایدار نمی رسد،بنابراین باید در توسعه به موضوع عقلانیت توجه شود و در حالی بیان می شود  که 3 الی 4 میلیون بیکار وجود دارد که سهم سرمایه گذاری برای اشتغال هر فرد مشخص بوده و اگر حدود 200  میلیارد دلار در سال سرمایه گذاری انجام شود مشکلات حل می‌شود اما باید توجه داشت تا کنون تنها 2 هزار میلیارد تومان از بودجه های عمرانی تخصیص داده شده بنابراین از موضوعات ذکر شده می توان نتیجه گرفت برای توسعه نیاز به نهضت سرمایه گذاری در کشور وجود دارد تا زمینه حل مشکل بیکاری فرزندان این ملت فراهم شود.
 
دکتر لاریجانی گفت: برای آبادانی باید در کشور سرمایه گذاری انجام شود بنابراین نظام جمهوری اسلامی درست تصمیم گرفت که مذاکرات هسته ای را به صورت جدی دنبال کرد البته اختلاف نظرها را نیز می دانم و از مسائل هسته ای بی اطلاع نیستم.
 
وی افزود: در مجلس کمیسیون ویژه ای برای بررسی موضوعات هسته ای تشکیل شده و باید توجه داشت می توانیم موضوع هسته ای را به دوصورت بررسی کنیم اگر از لابلای سند نقاط ضعیف آن درشت و نگرانی ایجاد شود که گاها در رسانه ها این جنس کار انجام می شود.
 
رئیس مجلس گفت: بررسی در حد کار تحقیقی ایرادی ندارد،البته باید نگاه واقع بینانه ای در این زمینه وجود داشته باشد و به خطوط قرمز توجه شود اما به نحو دیگری نیز می توان به سند چشم انداز نگاه کرد که چگونه از این سند برای بهره برداری و پیشرفت کشور استفاده شود.
 
دکتر لاریجانی تاکید کرد: موضوع هسته ای چیزی نبوده که مذاکرات آن ظرف دو هفته صورت بگیرد؛ دولت یازدهم 2 سال به این موضوع توجه کرد و در دولت قبلی نیز یک سال ونیم در این موضوع کار شد البته روند کار در دولت یازدهم سریع تر بود و با استراتژی روشنی مذاکرات پیگیری شد و اینگونه نبود که یک هفته ای سند تدوین شود تا در عمل انجام شده قرار گیریم.
 
 
 
برداشته شدن قطعنامه ها علیه جمهوری اسلامی زمینه تسهیل در مبادلات تجاری را فراهم می کند
 
رئیس نهاد قانونگذاری افزود: در موضوع هسته ای روی سناریوهای متفاوت که تأمین کننده نیازهای کشور باشد تلاش های خوبی شده،البته ممکن است در بعضی قسمت ها به توفیق صد درصدی نرسیده باشیم که در مذاکرات چند جانبه خیلی موضوع غریبی نیست اما سوال این است که چرا این راه را انتخاب کردیم؟ ، دغدغه هایی مانند آبادانی، مشکلات بیکاری از موضوعاتی بود که در این زمینه وجود داشت و باید توجه کرد که در مواجهه با یک پدیده نمی توان رویکرد تک ساعتی داشت و وجوه مختلفی مانند اقتصادی، سیاسی و اجتماعی باید لحاظ شود و افراد عاقل به تمامی وجوه توجه دارند.
 
وی گفت: از بعد فنی چیزی که در زمینه غنی سازی قصد داشتیم به آن هدف رسیدیم و نکته دیگر اینکه شکستن تحریم ها بسیار مهم بود اینکه در درون دالان های تحریم کشور باشد،حسن نیست.
 
دکترلاریجانی تصریح کرد: قطعنامه صادر شده از سوی شورای امنیت باعث از بین رفتن قطعنامه های قبلی شد البته ما نیز باید تعهدات خود را اجرا کنیم.
 
وی افزود: قطعنامه های بین المللی فضای جهانی را توقیف می کند،بنابراین با برداشته شدن قطعنامه ها علیه جمهوری اسلامی زمینه تسهیل در مبادلات تجاری فراهم می شود از بعد حقوقی نیز کار خوبی صورت گرفته است.
 
رئیس مجلس افزود: سرمایه گذاران از شرایط پرالتهاب فرار می کنند و زمانی که بیمه ها و بانک های خارجی و همچنین شرکت های حمل و نقل برای کار مشکل دارند،شرایط برای سرمایه گذاری سخت می شود.
 
 
 
تفاهم نامه هسته‌ای فضای بین المللی را برای کار با ایران آسان کرده است
 
وی گفت:قطعنامه های سازمان های بین المللی کار را برای ایران پر ریسک کرده و باعث کاهش سرمایه گذاری شده بود که با رفع تحریم ها از لحاظ حقوقی دستاورد خوبی حاصل شد و فضای سالم برای کار با ایران بوجود آمد البته نمی گویم نمی شد در شرایط تحریمی کار کرد،اما کار سخت بود.
 
دکتر لاریجانی ادامه داد: تفاهم نامه هسته ای فضای بین المللی را برای کار با ایران آسان کرده و رویکردها را تغییر داده ؛اینکه امروز صهیونیست ها جیغ می زنند و پول خرج می کنند تا در کنگره آمریکا تفاهم هسته ای رد شود بیانگر این است،آنان نگرانند .
 
رئیس نهاد قانون گذاری تصریح کرد: ایران به دلیل شرایط ژئوپولیتک و نیروی انسانی تحصیلکرده از قدرت پیشرفت قابل توجهی برخوردار بوده و اصطلاحا شرایط برای پرش آسان است.تفاهم نامه هسته ای یک دستاورد مهم دیپلماتیک بود و مهمتر اینکه امکان را برای سرمایه گذاری و رونق بیشتر کشور فراهم کرد.
 
 
 
فضا برای پیشرفت هسته ای باز است/نگاه امیدوارانه ای به پیشرفت کشور دارم
 
وی افزود: نگاه امیدوارانه ای به پیشرفت کشور دارم و این را براساس دلایل عقلی عنوان می کنم راهی که انتخاب شد براساس دردمندی و دقت نظر بوده و ابعاد مختلف لحاظ شده است.
 
دکتر لاریجانی گفت: آیا تصمیم گرفته شده در موضوع هسته ای،جلوی حرکت علمی و فناورانه را می گیرد یانه؟ باید گفت اگر جلوی توسعه هسته ای را بگیرد یک اشکال است و این دغدغه از ابتدا مدنظر بوده و نباید جلوی حرکت علمی کشور گرفته شود ودر بخش های مختلف به این موضوع توجه شده و به صورت جدی فضا برای پیشرفت هسته ای باز است.
 
رئیس نهاد قانونگذاری افزود: اینکه در بندهای  تفاهم نامه روی IR6و IR8تأکید شده به دلیل توجه به توسعه در آینده بوده و روی این موضوع تمرکز شده و ارزیابی ما این است جلوی توسعه هسته ای گرفته نخواهد شد البته در بخش هایی که ضعف وجود داشته فضایی فراهم شده که تغییراتی اعمال شود و با علاج آن بخش ها ادامه کار صورت گیرد.
 
رئیس مجلس در خصوص مسائل مربوط به امور دفاعی کشور افزود: ما از ابتدا بیان کردیم که تحریم های تسلیحاتی را قبول نداریم البته آنان در قطعنامه 1929 تحریم های تسلیحاتی وسیعی اعمال کرده بودند که با کار دوستان این موضوع زمان دار شد و مقرر شد تسلیحات مورد نیاز ایران با اجازه از شورای امنیت تأمین شود. البته این در قبال آن محدودیتی که نوشته بود صورت گرفت؛ از ابتدا به آنها گفته بودیم که هیچگونه تحریم تسلیحاتی را رعایت نخواهیم کرد و در چند سال گذشته نیز در خرید و فروش ما این موضوع را قبول نداشتیم چون اگر آنها می گویند در مسائل هسته ای نگرانند دلیلی برای اعمال تحریم های دیگر نیست.
 
 
 
مجلس شرایط را برای تسهیل فضای کسب و کار و سرمایه گذاری فراهم کرده است
 
وی گفت: در مورد دغدغه های هسته ای افراد آشنا و کارشناس باید با دقت توضیح دهند، ما دغدغه های چند وجهی داریم و مهمترین وظیفه ما خروج کشور از رکود است همچنان که رهبر معظم انقلاب فعالان بخش تولید و صنعت را جهادگر معرفی کردند که این حرف متین و عمیقی است و نشان از وظیفه مهمی بوده که در این راه ما باید انجام دهیم.
 
دکتر لاریجانی با بیان اینکه مجلس شرایط را برای تسهیل فضای کسب و کار و سرمایه گذاری فراهم کرده افزود: کمیسیون ویژه ای در مجلس روی محورهای اقتصاد مقاومتی و تسهیل فضای کسب و کار کار می کند و دولت نیز باید علاوه بر مجلس مقررات مزاحم در رونق بخش تولید را حذف کند.
 
رئیس مجلس افزود: مسائلی که از سوی مسئولان استانی در جلسه شورای اداری استان فارس مطرح شد با همکاری نمایندگان این استان در مجلس پیگیری شده و به وزیرهای مربوطه تأکید خواهد شد.
کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,شیراز ,برجام ,بیکاری ,

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی