کد خبر : 1301
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در اختتامیه دومین جشنواره ملی، ادبی، هنری شاه چراغ (ع):

تربیت بزرگان حوزه فلسفه اسلامی مورد توجه قرار گیرد

تربیت بزرگان حوزه فلسفه اسلامی مورد توجه قرار گیرد

 دکترعلی لاریجانی در اختتامیه دومین جشنواره ملی،ادبی، هنری شاه چراغ (ع) با تبریک ایام دهه کرامت و تشکر از آیت الله دستغیب که برگزاری بزرگداشت حضرت احمد بن موسی(ع) را انجام دادند،گفت: بنده این حرکت ادبی و هنری را تحسین می کنم ،این کار لایق استان فارس است چرا که این منطقه از لحاظ تفکر و اندیشه پرآوازه بوده و جریان های مهم فکری از این منطقه رشد کرده اند که از امتیازات منطقه فارس محسوب می شود.

 
 
واژه پردازی حافظ به لحاظ زیبایی و غنای فکری عالی است
 
دکتر لاریجانی افزود: در غزل سرایی شهر شیراز در اوج قرار دارد و بهتر از غزل حافظ نیست و می توان گفت واژه پردازی حافظ به لحاظ زیبایی و غنای فکری عالی است و از مفاهیم قرآنی در غزلیات خود استفاده کرده است.
 
وی گفت: وقتی ما در تاریخ تفکر عقلانی نگاه می‌کنیم، مرحوم ملاصدرای شیرازی یک اوج فکری است. او انسانی با تفکر فلسفی است که جدای از مبنا و ملکش ملاصدرا تحولی فکری بوجود آورده است. او رایحه‌ای فکری دارد که بسیار تفکر برانگیز است.
 
دکتر لاریجانی خطاب به هنرمندان تاکید کرد: به هنرمندان توصیه می‌کنم که تفکر حرکت جوهری ملاصدرا را مطالعه کنند؛زیرا تفکر فکری او تحول بنیادی در افکار انسان ایجاد می‌کند.
 
 
رایحه‌ فکری ملاصدرا که بسیار تفکر برانگیز است
 
رئیس مجلس تصریح کرد: این تفکر که به عنوان حرکت جوهری در تفکر ملاصدرا مطرح شد جایگزین این شد که تصور می‌کرد انسان محتوایی دارد و قالب‌هایش تغییر می‌کند اما حقیقتش یکی است و از بدو ورود فقط قالب‌هایش تغییر می‌کند اما در  حرکت جوهری ملاصدرا، انسان دم به دم تغییر می‌کند.
 
وی همچنین ادامه داد: شما در شیراز شخصیت‌هایی دارید که بعضی از رحشات فکری آنها تحولات بنیادی در حوزه فکری ایجاد کرده‌اند.
 
دکتر لاریجانی با بیان اینکه مرحوم ملاصدرا در زمینه عقلانی تحولی را بوجود آورد که این تحول به قدری زیاد بود که بسیاری از فیلسوفان بعد خود را تحت تاثیر قرار داد،خاطرنشان کرد: چنین منطقه‌ای که در زمینه‌های مختلف افراد برجسته دارد؛حق است که ما نقد بزنیم و زمینه‌های بلوک فکری را در بین جوانان این سرزمین گسترش دهیم و زمینه‌های آن را فراهم کنیم.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد:از زحمات تولید آستان مقدس امامزاده احمد ابن موسی(ع) تشکر می‌کنم که زحماتی را در زمینه بلوغ استعدادهای جوان و فعالیت‌های فرهنگی کشیده‌اند؛ امیدوارم این بستری برای ایجاد زمینه‌های گسترده‌تر در آینده شود.
 
کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,حافظ ,ملاصدرا ,شیراز ,فلسفه ,

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی