کد خبر : 1297
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در همایش گرامیداشت روز پزشک مطرح کرد:

لزوم تعیین‌تکلیف امور وزارت‌بهداشت در برنامه‌ششم توسعه/نفوذ تفکر ابن‌سینا درغرب

لزوم تعیین‌تکلیف امور وزارت‌بهداشت در برنامه‌ششم توسعه/نفوذ تفکر ابن‌سینا درغرب

 دکتر علی لاریجانی امروز (یکشنبه یکم شهریور) در همایش گرامیداشت روز پزشک که در تالار ابن‌سینای دانشکده پزشکی دانشگاه تهران برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت این روز گفت: اگر روز پزشک جنبه تشریفاتی داشته باشد، خاصیت چندانی ندارد و بهتر است که در این روز خواسته‌های جامعه پزشکی مورد توجه قرار گرفته و در کنار بزرگداشت پزشکان پیشکسوت به مسائل مهم جامعه پزشکی نیز پرداخته شود.

 
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ابن‌سینا یک شخصیت عالم، پرکار، دانشمند و فیلسوف بود که کتاب‌های بسیاری در زمینه ریاضیات و فلسفه دارد و اگر روند رشد فکری از زمان ابن‌سینا تاکنون مطالعه شود، می‌توان دریافت که جریان فکری از قبل از تولد ابن‌سینا تا زمان حیاتش به سمت شرق حرکت کرده است.
 
وی تاکید کرد: تفکر ابن‌سینا جدید بود و خیلی از ابداعات در حوزه پزشکی در تفکر این دانشمند بزرگ وجود داشت، بنابراین از قرن یازدهم تا قرن شانزدهم تفکر ابن‌سینا حتی در غرب نیز حاکم بود و بعد از رنسانس افکار جدیدی به‌وجود آمد.
 
 
 
ضرورت افزایش سهم ایران در پیشرفت دانش پزشکی 
 
دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه ایرانی‌ها کارشان صرفاً ترجمه نبوده است، افزود: افکار جدیدی در حوزه پزشکی توسط ایرانی‌ها ابداع شده، هر چند که شیوه کار آن زمان را نمی‌توان امروز دنبال کرد، اما باید به روشی سهم ایران را در پیشرفت دانش به ویژه در حوزه پزشکی بالا برد.
 
رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: از سوی دیگر باید به این نکته تاکید کرد بعید است با روش‌های حال حاضر در دانشگاه‌ها سهم ایران در دانش جهانی افزایش پیدا کند، بنابراین باید به کارهای جمعی در حوزه پزشکی روی آورد. البته در گذشته گفته می‌شد که بودجه‌های تبلیغاتی در دانشگاه‌ها باید افزایش یابد، اما در حال حاضر بهتر است اقدامات پژوهشی و تخصصی در دانشگاه‌ها ایجاد شود.
 
وی با تاکید بر اینکه بعضی از امور در کشور و در سطح کلان باید تعیین تکلیف شود، تصریح کرد: اختلاف‌نظر در حوزه پزشکی وجود داشته که این اختلاف‌نظرها حتی در مجلس هم دیده شده است و باید گسترش کارهای کشور در رشته‌های مختلف به مردم واگذار شود که در این زمینه تاکنون تصمیمات خوبی گرفته نشده است.
 
دکتر لاریجانی با اشاره به اختلاف‌نظرها در مسئله هسته‌ای، گفت: در این‌خصوص از گذشته تعیین‌تکلیف‌هایی صورت گرفت، بنابراین نتایج خوبی نیز به دست آمد. به‌عنوان مثال گفته شد که باید غنی‌سازی وجود داشته باشد و این موضوع را غربی‌ها پذیرفتند، هر چند که بنده به یاد ندارم که از ابتدای مذاکرات هیچگاه بحث غنی‌سازی مورد قبول غربی‌ها بوده باشد، اما تلاش‌های بسیاری در این زمینه از سوی تیم مذاکره‌کننده صورت گرفت و آنها نیز پذیرفتند.
 
 
 
سند توافق هسته‌ای را نباید تخریب کرد
 
رئیس قوه مقننه کشور تاکید کرد: بنابراین سندی همانند توافق هسته‌ای که بسیار مفید است را نباید تخریب کرد و این کار جالب نیست. هر چند که گفته می‌شود غربی‌ها بسیار زورگو هستند، اما باید گفت که در همین دالان زورگویی، پیشرفت‌های بسیاری حاصل شد. از این‌رو برای نیل به پیشرفت در حوزه‌های مختلف باید امور از قبل تعیین‌تکلیف شود.
 
وی با اشاره به صحبت‌های وزیر بهداشت مبنی بر کمبود نیرو و تخت بیمارستانی در بیمارستان‌ها افزود: در حال حاضر تعداد زیادی پروژه عمرانی با هزینه‌ای بالغ بر 400 هزار میلیارد تومان کلنگ‌زنی شده است که شاید کل بودجه عمرانی سال جاری چیزی در حدود 20 تا 30 هزار میلیارد تومان باشد که با این شرایط، نمی‌توان کمبودها در حوزه پزشکی را رفع کرد و در این شرایط باید بخش خصوصی وارد عمل شود.
 
دکتر لاریجانی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی واگذاری بسیاری از طرح‌های عمرانی به مردم را تصویب کرد، اما دولت تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده است، بنابراین بسیاری از امور در حوزه وزارت بهداشت در برنامه ششم باید از قبل تعیین تکلیف شود.
 
 
 
دولت باید برای ایجاد شیب درست در افزایش جمعیت لایحه به مجلس ارائه کند
 
وی ادامه داد: در رابطه بین وزارت بهداشت و بیمه باید رابطه تعریف‌شده‌ای به‌وجود آید و بهتر است مدیریت بیمه سلامت در دست وزارت بهداشت قرار گیرد،‌ چرا که در حال حاضر فرصت رفع اختلاف‌ها وجود ندارد.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در بحث جمعیت نیز تاکنون تلاش‌های بسیاری از سوی وزارت بهداشت صورت گرفته است، اما نباید در این حوزه از روش‌های غیرکارشناسی استفاده شود و باید همچنان وزارت بهداشت محور این موضوع باشد، بنابراین دولت باید برای ایجاد شیب درست در افزایش جمعیت لایحه به مجلس ارائه کند.
 
در پایان این مراسم، با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی،‌ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس سازمان نظام پزشکی و رئیس دانشگاه تهران از برخی پیشکسوتان عرصه پزشکی کشور قدردانی شد./
ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

  افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان مجلس صددرصد کذب است/نمایندگان اجازه تعدی به حقوق مردم را نمی دهند

  ضرورت لغو روابط سیاسی و اقتصادی کشورهای عضو با رژیم صهیونیستی تا زمان تعلیق تصمیم آمریکا درباره مساله قدس

  آمریکایی ها به کلاهبرداری خود در منطقه افتخار می‌کنند/ کشورهای اسلامی در مقابل لفاظی های آمریکا مقاومت کنند

  جمهوری اسلامی از مقاومت حمایت نظامی کرده و خواهد کرد اما در یمن دخالتی نداشته است

  آمریکا بستر مطالبه طبیعی در کشورهای اسلامی را به آشفته بازار سیاسی تبدیل کرد

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی