کد خبر : 1295
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در همایش گرامیداشت روز پزشک:

فارس: تثبیت غنی‌سازی هسته‌ای ایران امری مهم و مطلوب است/ اینکه یک سند مفید را تخریب کنیم کار جالبی نیست

فارس: تثبیت غنی‌سازی هسته‌ای ایران امری مهم و مطلوب است/ اینکه یک سند مفید را تخریب کنیم کار جالبی نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تثبیت غنی‌سازی هسته‌ای ایران کار و هدف خوبی است، افزود: اینکه یک سند مفید را تخریب کنیم کار جالبی نیست.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش گرامیداشت روز پزشک در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران ضمن تبریک روز پزشک اظهار داشت: اینکه در گرامیداشت روز پزشک و تجلیل از مقام او صرفاً جنبه تشریفاتی داشته باشد این امر خاصیتی ندارد چرا که باید از درون مسائل مهم کشور در سطح کلان مطرح و خواسته‌های جامعه در این راستا مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: در کنار اینگونه بزرگداشت‌ها و تجلیل از مقام و پیران جامعه باید به مسائل مهم پزشکی و جامعه پرداخت و در این صورت خواهد بود که مطلوب واقع می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ابن سینا را یک شخصیت عالم، پرکار، دانشمند و فیلسوف بزرگ خواند و تصریح کرد: ایشان در زمینه فلسفه کاری کرد که بی‌نظیر بود. اگر روند رشد فکری را در زمان ابن سینا و قبل از آن مورد مطالعه قرار دهیم خواهیم دید که یک جریان فکری به سمت شرق و عالم اسلام پدید آمد و این همان تفکر فلسفی در ساختار فکر ارسطویی بود که به عالم اسلام آمد.

وی به خلق مسائل جدید در حوزه پزشکی توسط ابن سینا اشاره و خاطرنشان کرد: کار ابن سینا خلق مسائل جدید و ابتکارات نو بود. کتبی مانند کتاب شفای ابوعلی سینا، کتاب ارسطو نیست بلکه منش ارسطویی دارد که یک فکر و تفکر جدیدی ایجاد کرد.

لاریجانی در ادامه خاطرنشان کرد:‌ از نظر روند فکری می‌بینیم دوباره این تفکر به غرب بازگشته و تفکر فلسفی و فیلسوفی ابن سینا در آنجا رواج پیدا کرد. تفکرات ابن سینا خلق مسائل جدید بود اما سؤال اینجاست که آیا این تفکرات را می‌توان مجدد ایجاد کرد؟

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال عنوان کرد: اکنون دیگر مانند گذشته نیست که یک دستگاه فکری جدا ایجاد شده و پس از آن رواج پیدا کند بنابراین نمی‌شود آن شیوه را دنبال کرد باید سهم ایران و ایرانیان در پیشرفت دانش را به صورت مقالات علمی بالا برد.

وی لزوم ایجاد مراکز تخصصی و پژوهشی را مطرح کرد و ادامه داد: ما باید مراکز پژوهشی را مورد حمایت قرار دهیم تا امور علمی مورد پژوهش قرار گیرد چرا که امروز کار فردی پاسخگو نیست.

لاریجانی یادآور شد: در گذشته می‌گفتند بودجه‌های تحقیقاتی را باید بالا برد ولی اکنون این مسئله را باید مطرح کرد که مراکز تخصصی، پژوهشی باید بیشتر شود چرا که با ایجاد این مراکز در بالا بردن سطح دانش بسیار مؤثر است.

وی همچنین به خشکسالی بودجه‌ در برخی حوزه‌ها نیز اشاره کرد و گفت: باید فکری به حال این وضعیت کرد و برای برخی امور باید تعیین تکلیف شده و در سطح کلان کشور نظم داده شوند. تا این موارد از طریق مجلس نیز پیگیری شود. اگر فکر می‌کنید گسترش امور کشور از نظر پیشرفت به مردمی شدن آن وابسته است باید تصمیم گرفت که این تفکر جا افتاده و عملی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مسائل هسته‌ای و روند اخیر آن متذکر شد مسئله هسته‌ای امروز امری است که همه فکرها را درگیر کرده و اختلاف نظرهایی در آن وجود دارد اما سؤال اینجاست که ما از مسئله هسته‌ای چه می‌خواستیم. در این زمینه ما می‌خواستیم حق غنی‌سازی داشته باشیم و اکنون این حق را داریم پس این مسئله بسیار خوبی است.

لاریجانی متذکر شد: در گذشته به گونه‌ای بود که در مذاکرات مسئله غنی‌سازی هسته‌ای ایران را به هیچ عنوان نمی‌پذیرفتند ولی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران تلاش کرد و طرف مقابل حق غنی‌سازی ما را پذیرفت پس این مسئله خوبی است.

وی همچنین به لغو یکباره تحریم‌ها نیز اشاره و خاطرنشان کرد:‌بنابراین بوده است که تحریم‌ها به صورت یکجا لغو شوند که در این باره نیز تلاش‌هایی انجام شده که به مرور زمان تحریم‌ها لغو می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه نباید این سند مفید (توافق هسته‌ای) را تخریب کنیم، متذکر شد: اینکه یک سند مفید را تخریب کنیم کار جالبی نیست اینکه گفته شده غربی‌ها زورگو هستند سخن درستی است. هم اکنون نیز ایران در همین دالان زورگویی در حال تلاش است. در روند مذاکرات گرچه لغزش‌هایی وجود دارد ولی کلیت کار مطلوب است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تثبیت غنی‌سازی هسته‌ای ایران کار و هدف خوبی است، ادامه داد: اینکه کشور ما می‌تواند غنی‌سازی هسته‌ای داشته باشد امری مطلوب و هدفی خوب است.

وی به بودجه عمرانی سال جاری نیز اشاره و تصریح کرد: در مجموع 400هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی کلنگ زده شده است ولی فکر نمی‌کنم بیشتر از 20 تا 30 هزار میلیارد تومان تخصیص بودجه در حوزه عمرانی وجود داشته باشد.

وی در ادامه این مسئله لزوم واگذاری این مسئله به بخش خصوصی را مطرح کرد و گفت: این پروژه‌ها باید به بخش خصوصی واگذار شوند همچنین باید بسته‌های اقتصادی به وجود آورد و در بخش خصوصی ادامه پیدا کند.

لاریجانی ضمن تشریح این روند خاطرنشان کرد: اینکه برخی‌ها می‌گویند بازی برد برد است این باید در داخل نمود پیدا کند تا انگیزه ایجاد شود. اجازه دهیم طرح‌های عمرانی به مردم واگذار شود و در قالب مشوق‌هایی در بخش خصوصی صورت گیرد. توصیه می‌کنم این مسئله پیگیری شده و در برنامه ششم قرار داده شود، همچنین تأکید وزارت بهداشت و برنامه‌های آن در افق پنجساله مشخص شود.

وی همچنین به طرح نظام سلامت نیز اشاره کرد و ادامه داد: در مجمع تشخیص مصلحت مقرر شد که سیاست نظام سلامت تعریف شده، همچنین بیمه سلامت در دستور کار وزارت بهداشت قرار گیرد و این مسئله نیز تصویب شد. دولت باید در این خصوص لایحه آن را آورده تا در مجلس شورای اسلامی آن را مستعجل کنیم تا بیمه سلامت تحت وزارت بهداشت محقق شود.

لاریجانی در خصوص افزایش جمعیت به مزایای این طرح نیز اشاره کرد و اظهار داشت: تلاش‌های وزارت بهداشت در این خصوص صورت گرفته است، باید در این راستا سیاست‌هایی عنوان شده و این مسئله به نحو مطلوب پیگیری شود. در این راستا نباید روش‌های غیرکارشناسی به کار گرفته شوند. با همه زمینه‌های موجود در حوزه بهداشت باید سیر معقول و رو به رشدی را داشته باشیم و انتظام ببخشیم.

وی همچنین لزوم وجود لایحه‌ای مناسب در راستای افزایش جمعیت را مورد تأکید قرار داد و افزود: در راستای افزایش جمعیت باید لایحه محبوبی که با شیب درست کشور حرکت کند وجود داشته و در زمینه جمعیت آن را سامان بخشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تأکید کرد: سامان‌دهی بحث ازدواج و جمعیت نیازمند نگاه معقول و منطقی است که باید تنظیم مجدد شده تا نسبت به آن رفتار سنجیده‌ای به کار گرفته شود.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

کلید واژه :

توافق هسته‌ای ,دکتر لاریجانی ,برجام ,روز پزشک

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی