کد خبر : 1293
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در همایش گرامیداشت روز پزشک:

میزان: تثبیت غنی‌سازی هسته‌ای ایران امری مهم و مطلوب است

میزان: تثبیت غنی‌سازی هسته‌ای ایران امری مهم و مطلوب است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تثبیت غنی‌سازی هسته‌ای ایران کار و هدف خوبی است، افزود: اینکه یک سند مفید را تخریب کنیم کار جالبی نیست.

 به گزارش گروه سیاسی میزان، علی لاریجانی، یکشنبه یکم شهریور در همایش گرامیداشت روز پزشک که در تالار ابن‌سینای دانشکده پزشکی دانشگاه تهران برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت این روز گفت: اگر روز پزشک جنبه تشریفاتی داشته باشد، خاصیت چندانی ندارد و بهتر است که در این روز خواسته‌های جامعه پزشکی مورد توجه قرار گرفته و در کنار بزرگداشت پزشکان پیشکسوت به مسائل مهم جامعه پزشکی نیز پرداخته شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ابن‌سینا یک شخصیت عالم، پرکار، دانشمند و فیلسوف بود که کتاب‌های بسیاری در زمینه ریاضیات و فلسفه دارد و اگر روند رشد فکری از زمان ابن‌سینا تاکنون مطالعه شود، می‌توان دریافت که جریان فکری از قبل از تولد ابن‌سینا تا زمان حیاتش به سمت شرق حرکت کرده است.

 
وی تاکید کرد: تفکر ابن‌سینا جدید بود و خیلی از ابداعات در حوزه پزشکی در تفکر این دانشمند بزرگ وجود داشت، بنابراین از قرن یازدهم تا قرن شانزدهم تفکر ابن‌سینا حتی در غرب نیز حاکم بود و بعد از رنسانس افکار جدیدی به‌وجود آمد.
 
 
 
  لاریجانی با تاکید بر اینکه ایرانی‌ها کارشان صرفاً ترجمه نبوده است، افزود: افکار جدیدی در حوزه پزشکی توسط ایرانی‌ها ابداع شده، هر چند که شیوه کار آن زمان را نمی‌توان امروز دنبال کرد، اما باید به روشی سهم ایران را در پیشرفت دانش به ویژه در حوزه پزشکی بالا برد.
 
رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: از سوی دیگر باید به این نکته تاکید کرد بعید است با روش‌های حال حاضر در دانشگاه‌ها سهم ایران در دانش جهانی افزایش پیدا کند، بنابراین باید به کارهای جمعی در حوزه پزشکی روی آورد. البته در گذشته گفته می‌شد که بودجه‌های تبلیغاتی در دانشگاه‌ها باید افزایش یابد، اما در حال حاضر بهتر است اقدامات پژوهشی و تخصصی در دانشگاه‌ها ایجاد شود.
 
وی با تاکید بر اینکه بعضی از امور در کشور و در سطح کلان باید تعیین تکلیف شود، تصریح کرد: اختلاف‌نظر در حوزه پزشکی وجود داشته که این اختلاف‌نظرها حتی در مجلس هم دیده شده است و باید گسترش کارهای کشور در رشته‌های مختلف به مردم واگذار شود که در این زمینه تاکنون تصمیمات خوبی گرفته نشده است.
 
  لاریجانی با اشاره به اختلاف‌نظرها در مسئله هسته‌ای، گفت: در این‌خصوص از گذشته تعیین‌تکلیف‌هایی صورت گرفت، بنابراین نتایج خوبی نیز به دست آمد. به‌عنوان مثال گفته شد که باید غنی‌سازی وجود داشته باشد و این موضوع را غربی‌ها پذیرفتند، هر چند که بنده به یاد ندارم که از ابتدای مذاکرات هیچگاه بحث غنی‌سازی مورد قبول غربی‌ها بوده باشد، اما تلاش‌های بسیاری در این زمینه از سوی تیم مذاکره‌کننده صورت گرفت و آنها نیز پذیرفتند.
 
 
 
رئیس قوه مقننه کشور تاکید کرد: بنابراین سندی همانند توافق هسته‌ای که بسیار مفید است را نباید تخریب کرد و این کار جالب نیست. هر چند که گفته می‌شود غربی‌ها بسیار زورگو هستند، اما باید گفت که در همین دالان زورگویی، پیشرفت‌های بسیاری حاصل شد. از این‌رو برای نیل به پیشرفت در حوزه‌های مختلف باید امور از قبل تعیین‌تکلیف شود.
 
وی با اشاره به صحبت‌های وزیر بهداشت مبنی بر کمبود نیرو و تخت بیمارستانی در بیمارستان‌ها افزود: در حال حاضر تعداد زیادی پروژه عمرانی با هزینه‌ای بالغ بر 400 هزار میلیارد تومان کلنگ‌زنی شده است که شاید کل بودجه عمرانی سال جاری چیزی در حدود 20 تا 30 هزار میلیارد تومان باشد که با این شرایط، نمی‌توان کمبودها در حوزه پزشکی را رفع کرد و در این شرایط باید بخش خصوصی وارد عمل شود.
 
  لاریجانی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی واگذاری بسیاری از طرح‌های عمرانی به مردم را تصویب کرد، اما دولت تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده است، بنابراین بسیاری از امور در حوزه وزارت بهداشت در برنامه ششم باید از قبل تعیین تکلیف شود.
 
 
 
وی ادامه داد: در رابطه بین وزارت بهداشت و بیمه باید رابطه تعریف‌شده‌ای به‌وجود آید و بهتر است مدیریت بیمه سلامت در دست وزارت بهداشت قرار گیرد،‌ چرا که در حال حاضر فرصت رفع اختلاف‌ها وجود ندارد.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در بحث جمعیت نیز تاکنون تلاش‌های بسیاری از سوی وزارت بهداشت صورت گرفته است، اما نباید در این حوزه از روش‌های غیرکارشناسی استفاده شود و باید همچنان وزارت بهداشت محور این موضوع باشد، بنابراین دولت باید برای ایجاد شیب درست در افزایش جمعیت لایحه به مجلس ارائه کند.
 
در پایان این مراسم، با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی،‌ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس سازمان نظام پزشکی و رئیس دانشگاه تهران از برخی پیشکسوتان عرصه پزشکی کشور قدردانی شد.
 
انتهای پیام/
 
منبع: خبرگزاری میزان
کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,توافق هسته‌ای ,برجام ,روز پزشک

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی