کد خبر : 1292
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در مراسم روز پزشک مطرح شد

تسنیم: توصیه دکتر لاریجانی به دولت درباره اصلاح رابطه بیمه‌ها با وزارت بهداشت

تسنیم: توصیه دکتر لاریجانی به دولت درباره اصلاح رابطه بیمه‌ها با وزارت بهداشت

رئیس مجلس شورای اسلامی نسبت به اصلاح رابطه بیمه‌ها و وزارت بهداشت توصیه‌هایی را به دولت ارائه کرد.

 به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم روز پزشک که در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد در سخنانی ضمن تبریک به‌مناسبت فرا رسیدن سالروز ولادت ابوعلی سینا و روز پزشک اظهار کرد: اگر در روز پزشک مسائل مهم در سطح کلان پرداخته و مطرح شود و خواسته‌های جامعه پزشکی کنار همه مشکلاتی که وجود دارد، مورد بررسی قرار گیرد می‌تواند محفل باارزشی برای کشور باشد.

 
وی ابن‌سینا را دارای شخصیتی عالم،‌ پرکار، دانشمند و یک فیلسوف بزرگ دانست و افزود: شاید کاری که او در زمینه فلسفه کرده است، بی‌نظیر باشد.
 
لاریجانی اضافه کرد: اگر روند رشد فکری را در زمان ابن‌سینا و قبل از آن بررسی و مطالعه کنیم می‌بینیم که جریان فکری به‌سمت شرق و غرب در عالم اسلام آمده و یک چیز دیگری شده است.
 
رئیس مجلس با تأکید بر اینکه در دانشگاه‌های غرب شیوه فکری و علمی ابن‌سینا تدریس می‌شود، اظهار کرد: ایرانی‌ها در عالم اسلام کارشان صرفاً ترجمه نبوده بلکه ابداع و خلق دستگاه‌های جدید بوده است.
 
وی ادامه داد: باید سهم ایران و ایرانی‌ها در پیشرفت علوم و دانش را بالا ببریم که از طریق ارائه مقالات علمی در دانشگاه‌های مختلف این کار امکان‌پذیر است، البته روش‌های دانشگاه‌ها در ایجاد مقالات درست نیست که باید اصلاح شود.
 
لاریجانی با بیان "در رشته‌های مرتبط با علوم آزمایشگاهی به کارهای جمعی و فکری نیازمندیم" افزود: باید مراکز تخصصی پزشکی را تأسیس کنیم تا پزشکان و محققان عمرشان را صرف پیشرفت‌های تحقیقاتی کنند.
 
رئیس مجلس در همین زمینه خطاب به پزشکان گفت: اگر به این نتیجه رسیدید که این مرکز پزشکی می‌تواند مؤثر باشد از نظر بودجه‌ای، گرچه امسال با خشکسالی مواجه بودیم، اما می‌توانیم برای آن فکری بکنیم.
 
وی در ادامه با بیان اینکه واگذاری امور به مردم و بخش خصوصی یکی از راه‌هایی است که می‌تواند به توسعه پزشکی در کشور کمک کند، اظهار کرد: اگر ما به‌دنبال این هستیم که کارها را برای پیشرفت به مردم واگذار کنیم و به‌سمت مردمی شدن پیش برویم، باید گفت که هنوز این موضوع بین مردم جا نیفتاده است.
 
لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در موضوع هسته‌ای اختلاف نظرهایی بین افراد و جریانات مختلف وجود دارد، گفت: باید تکلیف خودمان را در موضوع هسته‌ای و موارد دیگر روشن کنیم.
 
رئیس مجلس ادامه داد: ما در موضوع هسته‌ای می‌خواستیم که غنی‌سازی در داخل ایران انجام شود به‌طوری که این کار صورت گرفته و ملت ایران با ایستادگی و پایداری قبولاندند که غنی‌سازی در ایران انجام شود و این کار خوبی است.
 
وی ادامه داد: اینکه ما سندی را که مفید است تخریب کنیم کار جالبی نیست. می‌گویند غربی‌ها زورگو هستند، بله آنها زورگو هستند و اگر زورگو نبودند ما دعوا نداشتیم، در کل دستاورد خوبی در موضوع هسته‌ای حاصل شده است.
 
لاریجانی با بیان "ما در حال حاضر 400هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی برای پروژه‌های کلنگ‌زده شده نیاز داریم" گفت: بودجه عمرانی امسال بین 20 تا 30هزار میلیارد بود که این در حالت خوشبینانه دست دولت را می‌گیرد، بنابراین باید امور را برای پیشبرد بهتر کارها به بخش خصوصی و مردم واگذار کنیم.
 
رئیس مجلس اضافه کرد: باید بسته‌هایی ایجاد کرد که چرخه‌های اقتصادی مطلوب به وجود آید.
 
لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه سیاست‌های جمعیت باید با نحو مطلوبی صورت پذیرد، اضافه کرد: نباید این سیاست‌ها با روش‌های غیرکارشناسی صورت پذیرد، برای این امر باید لایحه معقولی مشخص شود که کشور از نظر جمعیت در شیب مناسبی حرکت کند تا برای آینده، افق سنجیده‌ای دیده شود. ساماندهی بحث ازدواج و جمعیت به نگاه معقول و کارشناسی نیاز دارد که از وزارت بهداشت می‌خواهم تا تنظیم مجددی در این سیاست‌ها و برنامه‌ها داشته باشد.
 
رئیس مجلس تأکید کرد: در قانون بودجه امسال ما به دولت اختیار دادیم که طرح‌های عمرانی را به مردم واگذار کند اما نمی‌دانم که چرا آن را اجرا نکردند؛ این اختیار خوبی به دولت بود.
 
لاریجانی با تأکید بر اینکه باید در برنامه ششم توسعه تکلیف بخش بهداشت و درمان در افق 5ساله سامان یابد، گفت: در رابطه با بهداشت و بیمه قبول دارم که باید رابطه تعریف‌شده‌ای باشد. ما در مجمع تشخیص مصحلت نظام در تصویب سیاست‌های بخش سلامت، رابطه بیمه‌ها و وزارت بهداشت را روشن کردیم، برای اجرایی شدن آن نیازمند این است که دولت لایحه آن را به مجلس ارائه کند تا این موضوع پیگیری شود.
 
نقش برجسته مرحوم "دکتر حکمت" در شکل‌گیری پزشکی نوین
 
همچنین در مراسم گرامیداشت روز پزشک، ایرج فاضل وزیر اسبق بهداشت ضمن گرامیداشت یاد مرحوم دکتر "حسین حکمت" به‌عنوان استاد پیشکسوت در علم پزشکی گفت: این مکان برای من بسیار خاطره انگیز است چرا که مرا به یاد استاد نمونه‌ام دکتر "حکمت" که علوم پایه تدریس می‌کرد، می‌اندازد.
 
فاضل گفت: درس آناتومی و همچنین سالن تشریح برای دانشجویان آن زمان بسیار هیجان انگیز بود.
 
وی از مرحوم دکتر حکمت به‌عنوان یک جراح قابل یاد کرد و گفت: ایشان به‌دلیل سابقه درخشان علمی و گذراندن عمر خود در آموزش پزشکی در شکل‌گیری پزشکی نوین نقشی برجسته داشته است.
 
وی در ادامه با اشاره به حضور فعال دکتر حکمت در فرهنگستان علوم پزشکی افزود: مرحوم دکتر حکمت در سال 83 از سوی رییس جمهور وقت و فرهنگستان علوم پزشکی مورد تجلیل قرار گرفت.
 
فاضل افزود: فرهنگستان علوم پزشکی کتابی با نام "زندگی‌نامه دکتر حکمت" در 2هزار نسخه چاپ کرده است.
 
به گزارش تسنیم، درپایان مراسم روز پزشک نیز با حضور وزیر بهداشت و رئیس مجلس از برخی پزشکان پیشکسوت و نامی کشور تقدیر به عمل آمد.
 
انتهای پیام
 
منبع: خبرگزاری تسنیم
کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,روز پزشک

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی