کد خبر : 1291
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار وزیر بهداشت عمومی افغانستان مطرح‌کرد:

صلح و ثبات کشورهای همجوار بر یکدیگر تاثیر مثبتی برجای می‌گذارد

صلح و ثبات کشورهای همجوار بر یکدیگر تاثیر مثبتی برجای می‌گذارد

 فیروزالدین فیروز وزیر بهداشت عمومی افغانستان عصر یکشنبه اول شهریور 94 با دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

 
رئیس مجلس شورای اسلامی درابتدای این دیدار با اشاره به اشتراکات مختلف دوکشور ازجمله مشترکات دینی، فرهنگی و زبانی مردم ایران و افغانستان گفت:با توجه به فراهم بودن بسترهای مورد نیاز جهت ارتقای روابط فیمابین، دیدار و گفت‌وگوی مقامات و سران دوکشور به تحقق این ظرفیت‌ها و استفاده از آنها به نفع دو ملت کمک شایانی می‌کند.
 
وی افزود:‌درهمین راستا مجلس شورای اسلامی آمادگی کامل برای توسعه همکاری‌های خود با مجالس افغانستان جهت تسهیل و تسریع مناسبات دولتی و بخش خصوصی دو کشور را دارد.
 
دکترلاریجانی درادامه این دیدار سیاست‌ اصولی جمهوری اسلامی ایران را تحکیم و تقویت هرچه بیشتر روابط دوستانه با همسایگان دانست و گفت: با درنظر گرفتن این نکته که صلح و ثبات کشورهای همجوار بر یکدیگر تاثیر مثبتی برجای می‌گذارد؛لذا جمهوری اسلامی ایران، وجود یک افغانستان امن با اقتصادی خودکفا، پویا و شکوفا را در جهت تامین منافع خود و سایر کشورهای منطقه ارزیابی می‌کند و در این راستا آماده ارتقای روابط فیمابین می‌باشد.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی دربخش دیگری از سخنان خود با اشاره به توانمندی‌ها و پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه پزشکی، بهداشت و سلامت گفت: ایران پس از انقلاب اسلامی، در زمینه‌های مختلف حوزه بهداشت و سلامت عمومی از جمله دانش پزشکی، داروسازی، آموزش نیروی انسانی و بیمه‌های درمانی دستاوردهای قابل توجهی داشته است و این آمادگی وجود دارد که این تجربیات را دراختیار کشور افغانستان قرار دهد.
 
فیروزالدین فیروز وزیر بهداشت عمومی افغانستان نیز دراین دیدار ضمن اعلام آمادگی کشورش برای توسعه همکاری‌های فیمابین با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: ما به پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران درعرصه بهداشت و درمان عمومی واقف هستیم و افغانستان از توسعه هرچه بیشتر همکاری‌های خود با جمهوری اسلامی ایران در این زمینه استقبال می‌کند.
 
وزیربهداشت عمومی افغانستان در ادامه این دیدار دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران را در زمینه آموزش نیروی انسانی،داروسازی و تجهیزات و خدمات پزشکی در منطقه بی‌نظیر توصیف کرد و خواستار تنظیم برنامه و دستور کاری برای معاضدت لازم دراین زمینه به افغانستان شد.
 
وی خاطرنشان کرد:هرگونه مساعدت و همکاری جمهوری اسلامی ایران به مردم افغانستان در زمینه بهداشت و سلامت تاثیر زیادی در ارتقای استانداردهای زندگی در این کشور خواهد داشت.
کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,صلح ,امنیت ,افغانستان ,

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی