کد خبر : 129
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی: لغو صدور روادید برای اتباع ایرانی نشانه هراس آمریکا است

لاریجانی: لغو صدور روادید برای اتباع ایرانی نشانه هراس آمریکا است

رییس مجلس شورای اسلامی لغو صدور روادید برای اتباع ایرانی از سوی آمریکا را نشانه هراس این کشور دانست و گفت: این اقدام نشان می دهد آنان از سایه خود هم می ترسند و روحیه خشن نژادپرستانه آنها پشت ظاهر عوام فریبانه دموکراسی خواهی و حقوق بشر پنهان شده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی لاریجانی در ابتدای جلسه علنی امروز - یکشنبه - مجلس شورای اسلامی درمورد اقدام اخیر دولت آمریکا در لغو صدور روادید برای اتباع برخی کشورهای اسلامی به ویژه اتباع ایرانی اظهارداشت: این اقدام دولت آمریکا، سخیف بودن در بینش و رفتار آنها را بیشتر نشان می دهد. 
وی افزود: البته این حادثه از طرفی هراس این دولت را ظاهر کرد و نشان داد که آنان از سایه خود هم می ترسند و هم روحیه خشن نژاد پرستانه آنها را که پشت ظاهر عوام فریبانه دموکراسی خواهی و حقوق بشر پنهان شده است را برای همگان آشکار کرد.
رییس مجلس ادامه داد: در غیر این صورت کشوری که از قدرت امنیتی برخوردار باشد با دلهره، اضطراب و هراس چنین تصمیماتی را نمی گیرد، مخصوصا ذکر نام ایران در این میان آن هم به بهانه نگرانی از اقدامات تروریستی به شوخی شباهت بیشتری دارد. 
لاریجانی خاطرنشان کرد: بر کسی پوشیده نیست که ایران همواره در مقابل تروریست ها در سال های گذشته ایستاد و بعدها برخی کشورها به این جریان پیوستند.
وی همچنین گفت: ایران کشوری امن و متکی بر خود است و بر خلاف روش نااهلانه آمریکا زمینه مراودات اجتماعی را بین ملل به خوبی فراهم می‌کند و براساس ارزش‌های اسلامی از همزیستی مسالمت‌آمیز همه ملل با عقاید گوناگون حمایت می‌کند و در مبارزه با تروریسم نیز راسخ است و دچار بازی‌های کودکانه برخی کشورها نمی‌شود.
به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا دستوری را امضا کرده که به موجب آن مرزهای این کشور به مدت چهار ماه به روی پناهجویان بسته می‌شود و همچنین صدور روادید برای شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان از جمله ایران به مدت سه ماه ممنوع می‌شود. 
این اقدام با انتقاد گسترده سازمان‌های حقوق بشری روبه‌رو شده است.گروه‌های حقوق بشری می‌گویند ترامپ مسلمانان را به خاطر اعتقادشان هدف قرار داده است و به همین دلیل هم می‌توانند او را به صورت قانونی به چالش بکشند.

**موضع هنرمند گرامی در تحریم حضور در جشنواره هنری آمریکا، نمونه ای از غیرت ملی ملت ایران است 
رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنانش تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران یک تنه در مقابل تروریست‌ها در سال‌های گذشته ایستاده است، آن هم در مقابل تروریست‌هایی که مسئولان آمریکایی مخصوصا یکی از نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا که پیش از این وزیر خارجه آن کشور بود با صراحت اعلام کرد که ما داعش را به وجود آوردیم. 
لاریجانی تصریح کرد: در این راستا دولت آمریکا امروز دچار پدیده هراس از خود و سوءتفاهم با خود شده است. 
وی در ادامه به موضع یکی از هنرمندان کشورمان در رابطه با این تحریم از سوی آمریکا اشاره کرد و اظهارداشت: موضع هنرمند گرامی‌مان را در تحریم حضور در جشنواره هنری آمریکا، نمونه‌ای از غیرت ملی ملت ایران است. 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: دولت آمریکا باید از این نمونه درس بگیرد که در مقابل یک ملت بزرگ، ریشه‌دار و متمدن قرار دارد و این‌گونه اقدامات عجولانه و نارس، بیش از آن که قدرت آنان را نشان دهد، هراس و ضعف آنان را هویدا می‌کند. 
لاریجانی افزود: وانگهی فلش مبارزه با تروریسم آن را برملاء می‌کند که عملی مکارانه است وگرنه بعید است آنان ندادند که مصدر اصلی تروریست‌ها کجاست. 

**فروریختن ساختمان پلاسکو، وجدان جامعه را به شدت جریحه‌دار کرد 
رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش به حادثه پلاسکو اشاره کرد و گفت: در روزهای گذشته حادثه تأسف‌برانگیز فروریختن ساختمان پلاسکو، وجدان جامعه را به شدت جریحه‌دار کرد، در این راستا به خانواده‌های شهدای این حادثه، آتش‌نشانان عزیز و جان‌برکف تسلیت عرض می‌کنیم و به ارواح مطهر آنان درود می‌فرستیم. 
لاریجانی از تلاش‌های گسترده دولت، نیروی انتظامی، اورژانس و شهرداری تهران تشکر کرد که شبانه‌روزی تلاش ‌کردند. 
وی اضافه کرد: کمیسیون عمران مجلس از ساعات اولیه آتش‌سوزی به همراه دو کمیسیون دیگر، مأموریت رسیدگی به موضوع را پیدا کردند و بررسی‌های متنوعی انجام دادند. 
رییس مجلس اظهار امیدواری کرد که در اولین فرصت گزارش خود را تقدیم مجلس کنند. 
لاریجانی تصریح کرد: در این گزارش در ابعاد مختلف این حادثه و چرایی وقوع آن، باید نظر روشنی را ارائه کند و راهکارهایی را ارائه کند که از وقوع چنین حوادثی در آینده جلوگیری شود. 

**دولت و مجلس کمک‌های لازم به آسیب‌دیدگان سیستان را در اسرع وقت انجام دهند 
لاریجانی همچنین درباره سیل در استان سیستان و بلوچستان گفت: سیل در این استان خساراتی را وارد کرد که لازم است دولت و مجلس کمک‌های لازم به آسیب‌دیدگان را در اسرع وقت انجام دهند. 
وی تصریح کرد: نمایندگان استان پیگیر موضوع هستند و کمیسیون شوراها نیز در این زمینه تا حصول نتیجه تلاش می‌کند و به مجلس گزارش می‌دهد. 

 

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

،

نطق پیش از دستور

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی