کد خبر : 1289
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با رئیس پست بانک ایران مطرح کرد:

ضرورت جلب مشارکت مردم در سرمایه گذاری بانک‌ها

ضرورت جلب مشارکت مردم در سرمایه گذاری بانک‌ها

 محمود حسن زاده مدیرعامل پست بانک ایران به همراه جمعی از معاونان این بانک پیش ازظهرامروز (دوشنبه، 2 شهریور) با دکترعلی لاریجانی،رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کردند.

 
درابتدای این دیدار "حسن زاده "به بیان تاریخچه و گزارشی از شیوه مدیریت و عملکرد این بانک پرداخت و گفت:ابتدای تأسیس پست بانک ایران 24 سال پیش بود و به علت دولتی بودن 51 درصد آن، یک بانک دولتی محسوب می شود.
 
مدیرعامل پست بانک ایران در ادامه با بیان اینکه پست بانک ها یک الگوی جهانی دارند، تصریح کرد: سال 89 بخشی از این بانک به بخش خصوصی واگذار شد که ابهاماتی را به وجود آورد لذا سال 91 از لیست واگذاری خارج شد واگذاری پست هم در مرحله ای متوقف شد.
 
وی در ادامه با اشاره به سرمایه اندک بانک، گفت:سرمایه بانک 320 میلیارد تومان است و بودجه جاری 500 میلیارد تومان است، در حقیقت پست بانک استفاده از امکاناتی که وزارت ارتباطات و پست دارد توانسته در روستاها حضور پیدا کرده و در 6 هزار نقطه دفاتر ICT داشته باشد.
 
حسن زاده ادامه داد: پست بانک حدود 3 هزار نفر پرسنل و وظیفه پرداخت یارانه های روستایی را دارد همچنین از 10 تا 100 میلیون هم وام می دهد که بخشی از آن قرض الحسنه است و با ارائه کلیه خدمات بانکی حدود 7 میلیون و 550 هزار حساب در روستا حساب بانکی در این بانک وجود دارد.
 
مدیرعامل پست بانک ایران در ادامه با اشاره به اینکه بانک کشاورزی دیگر حضوری در روستاها ندارد، عنوان کرد: پست بانک در حال حاضر در 29 درصد روستاها حضور دارد در حالی که کل بانک ها روی هم رفته تنها در 3 درصد روستاها فعال هستند.
 
وی همچنین در ادامه به عدم استقبال روستاییان به سرمایه گذاری در پست بانک در صورت خصوصی شدن اشاره و عنوان کرد: در گذشته لایحه ای برای جلوگیری از خصوصی شدن پست بانک به مجلس ارائه شد که برای تأمین نظر شورای نگهبان یک ماده واحده اضافه شد مبنی بر اینکه تا پایان برنامه پنجم 51 درصد این بانک به صورت دولتی بماند و بعد از آن اگر بانکی پیدا شد که این خدمات را انجام دهد بقیه سهام هم تا 80 درصد واگذار شود.
 
مدیرعامل پست بانک در پایان صحبت‌های خود به 11 بانک خصوصی کشور اشاره کرد و گفت: 60 درصد این بانک ها در تهران شعبه دارد و 40 درصد در شهرستان هاست،از طرفی دراکثر کشورها پست بانک وابسته به وزارت ارتباطات است و طبق تجربه بانک هایی مثل ملت، صادرات و تجارت که در گذشته دولتی بودند بعد از خصوصی شدن از روستاها خارج شدند.
 
 
 
باید برای مشارکت بالای مردم در بانکداری تلاش کرد
 
دکترعلی لاریجانی درادامه این دیدار به وضعیت بانک‌ها دربرخی کشورها نظیر پاکستان اشاره و مطرح کرد: در کشوری مثل پاکستان خصوصی‌سازی با درنظرگرفتن سهامی عام بود به گونه ای که سهام بانک ها را مردم گرفتند و از دولت چیزی گرفته نشد.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید براینکه باید دید چه چیزی به نفع کشور است،گفت: باید روی این موضوع مطالعه شود که آیا عدم خصوصی سازی پست بانک به نفع این بانک و کشور خواهد بود.
 
وی همچنین با اشاره به این مطلب که پست بانک درحال حاضر دولتی محسوب می شود،عنوان کرد: دولت درشرایط اقتصادی مناسب نیست؛لذا در بین راه های موجود باید تلاش کرد مشارکت مردم در بانکداری زیاد شود.
 
دکترلاریجانی اضافه کرد: از طرفی می توانیم به دولت بگوییم مبلغی به شما قرض دهد تا توسعه پیدا کنید؛چرا که شما بانک توسعه روستایی هستید و می توانید کار مخابرات را نیز درکنار آن انجام دهید،لذا باید دید این به نفع شما هست یا خیر.
 
رئیس قوه مقننه ادامه داد:از طرفی می توانید بخش خصوصی باشید که تحت حمایت دولت است؛مانند شهرداری و بنیاد مستضعفین که دولتی نبوده اما تحت حمایت دولت هستند.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد:به هرحال درگذشته برخی بانک ها نیز تجربه خصوصی شدن را داشته و موفق بوده اند؛البته افکارعمومی هم تأثیر دارد که با تصور خصوصی سازی شدن تا حدودی از سرمایه گذاری کناره گیری می کنند؛اما می توان روی این مسأله نیز کارهایی کرد.
کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,پست بانک ,سرمایه گذاری ,بانک

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی