کد خبر : 1283
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار مدیرعامل پست بانک:

ایلنا: باید تلاش کرد مشارکت مردم در بانکداری زیاد شود

ایلنا: باید تلاش کرد مشارکت مردم در بانکداری زیاد شود

رئیس مجلس با بیان اینکه باید بر روی خصوصی‌ شدن پست بانک مطالعه شود٬ گفت: باید تلاش کرد مشارکت مردم در بانکداری زیاد شود.

 به گزارش ایلنا، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار محمود حسن‌زاده مدیرعامل پست بانک به وضعیت بانک‌ها در برخی کشورها نظیر پاکستان اشاره کرد و گفت: در کشوری مثل پاکستان خصوصی‌سازی با در نظر گرفتن سهامی عام بود، به گونه‌ای که سهام بانک‌ها را مردم گرفتند و از دولت چیزی گرفته نشد.
 
وی با تأکید بر اینکه باید دید چه چیزی به نفع کشور است، افزود: باید روی این موضوع مطالعه شود که آیا عدم خصوصی‌سازی پست بانک به نفع این بانک و کشور خواهد بود.
 
رئیس مجلس با اشاره به اینکه پست بانک در حال حاضر دولتی محسوب می‌شود، اظهار داشت: دولت در شرایط اقتصادی مناسب نیست؛ لذا در بین راه‌های موجود باید تلاش کرد مشارکت مردم در بانکداری زیاد شود.
 
لاریجانی اضافه کرد: می‌توانیم به دولت بگوییم مبلغی به شما قرض دهد تا توسعه پیدا کنید؛ چرا که شما بانک توسعه روستایی هستید و می‌توانید کار مخابرات را نیز در کنار آن انجام دهید، لذا باید دید این به نفع شما هست یا خیر.
 
وی ادامه داد: از طرفی می‌توانید بخش خصوصی باشید که تحت حمایت دولت است؛ مانند شهرداری و بنیاد مستضعفین که دولتی نبوده اما تحت حمایت دولت هستند.
 
لاریجانی در پایان خاطرنشان کرد: به هرحال در گذشته برخی بانک‌ها نیز تجربه خصوصی شدن را داشته و موفق بوده‌اند؛ البته افکار عمومی هم تأثیر دارد که با تصور خصوصی‌سازی شدن تا حدودی از سرمایه‌گذاری کناره‌گیری می‌کنند؛ اما می‌توان روی این مسئله نیز کارهایی کرد.
 
در ادامه این دیدار محمود حسن‌زاده مدیرعامل پست بانک به بیان تاریخچه و گزارشی از شیوه مدیریت و عملکرد این بانک پرداخت و گفت: ابتدای تأسیس پست بانک ایران 24 سال پیش بود و به علت دولتی بودن 51 درصد آن، یک بانک دولتی محسوب می‌شود.
 
وی با بیان اینکه پست بانک‌ها یک الگوی جهانی دارند، تصریح کرد: سال 89 بخشی از این بانک به بخش خصوصی واگذار شد که ابهاماتی را به وجود آورد، لذا سال 91 از لیست واگذاری خارج واگذاری پست هم در مرحله‌ای متوقف شد.
 
مدیرعامل پست بانک در ادامه با اشاره به سرمایه اندک بانک، گفت:سرمایه بانک 320 میلیارد تومان است و بودجه جاری 500 میلیارد تومان است، در حقیقت پست بانک استفاده از امکاناتی که وزارت ارتباطات و پست دارد توانسته در روستاها حضور پیدا کرده و در 6 هزار نقطه دفاتر ICT داشته باشد.
 
حسن‌زاده ادامه داد: پست بانک حدود 3 هزار نفر پرسنل و وظیفه پرداخت یارانه‌های روستایی را دارد همچنین از 10 تا 100 میلیون تومان هم وام می‌دهد که بخشی از آن قرض‌الحسنه است و با ارائه کلیه خدمات بانکی حدود 7 میلیون و 550 هزار حساب در روستا حساب بانکی در این بانک وجود دارد.
 
وی با اشاره به اینکه بانک کشاورزی دیگر حضوری در روستاها ندارد، گفت: پست بانک در حال حاضر در 29 درصد روستاها حضور دارد در حالی که کل بانک‌ها روی هم رفته تنها در 3 درصد روستاها فعال هستند.
 
مدیرعامل پست بانک همچنین در ادامه به عدم استقبال روستائیان به سرمایه‌گذاری در پست بانک در صورت خصوصی‌شدن اشاره کرد و افزود: در گذشته لایحه‌ای برای جلوگیری از خصوصی شدن پست بانک به مجلس ارائه که برای تأمین نظر شورای نگهبان یک ماده واحده اضافه شد، مبنی بر اینکه تا پایان برنامه پنجم 51 درصد این بانک به صورت دولتی بماند و بعد از آن اگر بانکی پیدا شد که این خدمات را انجام دهد بقیه سهام هم تا 80 درصد واگذار شود.
 
حسن‌زاده در پایان سخنانش به 11 بانک خصوصی کشور اشاره کرد و گفت: 60 درصد این بانک‌ها در تهران شعبه دارد و 40 درصد در شهرستان‌هاست، از طرفی در اکثر کشورها پست بانک وابسته به وزارت ارتباطات است و طبق تجربه بانک‌هایی مثل ملت، صادرات و تجارت که در گذشته دولتی بودند بعد از خصوصی شدن از روستاها خارج شدند.
 
منبع: خبرگزاری ایلنا
 
کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,بانک ,پست بانک ,بانکداری

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

  ضرورت حرکت به‌سمت دریافت سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای تکمیل ناوگان ریلی/ با ارائه تسهیلات به کارخانجات برای حمل‌ونقل ازطریق ریل انگیزه ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی