کد خبر : 1282
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

صداوسیما/ دکتر لاریجانی: رفتار دولت انگلیس باید تغییر جهت یابد

صداوسیما/ دکتر لاریجانی: رفتار دولت انگلیس باید تغییر جهت یابد

فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس در ادامه دیدارهای خود با مقامات عالی رتبه کشورمان بعد از ظهر امروز با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

 به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از اداره اخبار و رسانه‌های گروهی مجلس شورای اسلامی، در این دیدار ابتدا وزیر خارجه انگلیس با تشریح اهداف سفر خود به تهران، بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران را بمنزله گام جدیدی در گشوده شدن افق تازه ای در روابط و همکاری های دو کشور توصیف کرد و گفت: پس از توافق هسته ای ایران و 1+5 زمینه های جدیدی برای ارتقاء سطح مناسبات دو کشور در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی پدیدار شده است و دولت انگلیس تمایل دارد روابط خود را در زمینه های مورد علاقه طرفین گسترش دهد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در گفتگوهای هسته ای خود گام های مناسبی برداشت و استنباط عمومی در جهان این است که تهران قصد دارد در جهت منافع مردم  کشورش به بهبود و ارتقاء مناسبات خود با کشورهای جهان در آینده بیندیشد.

هاموند همچنین گفت: امیدواریم جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود براساس توافق وین احترام بگذارد و ما نیز به تعهدات خودمان در این زمینه عمل خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه انگلیس با اذعان به وجوه پیشینه ذهنی منفی در بین مردم ایران در خصوص سیاست های کشورش در گذشته نیز گفت: نباید در گذشته متوقف ماند و در جهت منافع ملی باید رو به جلو حرکت کرد.

وی با اشاره به ظرفیت های پارلمانی برای تسهیل گسترش مناسبات و همکاری های دو کشور بویژه در زمینه مقابله با تروریسم تکفیری داعش و قاچاق مواد مخدر خواستار  گفتگوهای بیشتر بین نمایندگان مجالس دو کشور شد.

وزیر خارجه انگلیس همکاری ایران با قدرتهای جهانی در زمینه برقراری ثبات و آرامش در منطقه پرآشوب خاورمیانه را حائز کمال اهمیت دانست و افزود: ثبات و آرامش منطقه خاورمیانه محور آرامش و صلح جهانی است.

در ادامه  این دیدار دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، توضیحات وزیر خارجه انگلیس  درباره تغییر رویکرد دولت انگلیس در تلاش برای گشودن افق جدیدی در روابط خود با جمهوری اسلامی ایران را مثبت ارزیابی  و ابراز امیدواری کرد رویکرد جدید بریتانیا بر پایه احترام و منافع متقابل در جهت زدوده شدن ذهنیت منفی مردم ایران نسبت به سیاست های گذشته این کشور تحقق یابد.

لاریجانی: مردم ایران نباید احساس کنند که رویکرد بریتانیا به آنها غیردوستانه و مبهم است

وی گفت: رفتار دولت انگلیس در زمینه دخالت های گاه و بیگاه در امور داخلی ایران درگذشته باید تغییر جهت پیدا کند و مردم ایران نباید احساس کنند که رویکرد بریتانیا به آنها غیردوستانه و مبهم است.

لاریجانی با انتقاد از برخی کشورهای غربی در اتخاذ سیاست یک بام و دو هوا در زمینه موضوعات مهم همچون مقابله با تروریسم، قاچاق مواد مخدر، حقوق بشر و اشغال خارجی  خاطر نشان کرد: برخورد با مقوله تروریسم نباید تاکتیکی و صوری باشد و کسانی که تروریسم تکفیری را بوجود آوردند و تسلیح و حمایت کردند باید پاسخگوی سیاست های اشتباه خود باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به توافق هسته ای اخیر ایران با 1+5 گفت: درخصوص این توافق کمیته ویژه ای تشکیل شده که کار بررسی آن را بر عهده دارد و کمیسیون های تخصصی مجلس نیز در حال بررسی جداگانه موضوع هستند و باید منتظر بود تا نتایج بررسی ها مشخص شود.

 منبع: خبرگزاری صدا و سیما

کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,هاموند ,انگلیس ,

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی