کد خبر : 1282
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

صداوسیما/ دکتر لاریجانی: رفتار دولت انگلیس باید تغییر جهت یابد

صداوسیما/ دکتر لاریجانی: رفتار دولت انگلیس باید تغییر جهت یابد

فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس در ادامه دیدارهای خود با مقامات عالی رتبه کشورمان بعد از ظهر امروز با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

 به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از اداره اخبار و رسانه‌های گروهی مجلس شورای اسلامی، در این دیدار ابتدا وزیر خارجه انگلیس با تشریح اهداف سفر خود به تهران، بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران را بمنزله گام جدیدی در گشوده شدن افق تازه ای در روابط و همکاری های دو کشور توصیف کرد و گفت: پس از توافق هسته ای ایران و 1+5 زمینه های جدیدی برای ارتقاء سطح مناسبات دو کشور در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی پدیدار شده است و دولت انگلیس تمایل دارد روابط خود را در زمینه های مورد علاقه طرفین گسترش دهد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در گفتگوهای هسته ای خود گام های مناسبی برداشت و استنباط عمومی در جهان این است که تهران قصد دارد در جهت منافع مردم  کشورش به بهبود و ارتقاء مناسبات خود با کشورهای جهان در آینده بیندیشد.

هاموند همچنین گفت: امیدواریم جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود براساس توافق وین احترام بگذارد و ما نیز به تعهدات خودمان در این زمینه عمل خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه انگلیس با اذعان به وجوه پیشینه ذهنی منفی در بین مردم ایران در خصوص سیاست های کشورش در گذشته نیز گفت: نباید در گذشته متوقف ماند و در جهت منافع ملی باید رو به جلو حرکت کرد.

وی با اشاره به ظرفیت های پارلمانی برای تسهیل گسترش مناسبات و همکاری های دو کشور بویژه در زمینه مقابله با تروریسم تکفیری داعش و قاچاق مواد مخدر خواستار  گفتگوهای بیشتر بین نمایندگان مجالس دو کشور شد.

وزیر خارجه انگلیس همکاری ایران با قدرتهای جهانی در زمینه برقراری ثبات و آرامش در منطقه پرآشوب خاورمیانه را حائز کمال اهمیت دانست و افزود: ثبات و آرامش منطقه خاورمیانه محور آرامش و صلح جهانی است.

در ادامه  این دیدار دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، توضیحات وزیر خارجه انگلیس  درباره تغییر رویکرد دولت انگلیس در تلاش برای گشودن افق جدیدی در روابط خود با جمهوری اسلامی ایران را مثبت ارزیابی  و ابراز امیدواری کرد رویکرد جدید بریتانیا بر پایه احترام و منافع متقابل در جهت زدوده شدن ذهنیت منفی مردم ایران نسبت به سیاست های گذشته این کشور تحقق یابد.

لاریجانی: مردم ایران نباید احساس کنند که رویکرد بریتانیا به آنها غیردوستانه و مبهم است

وی گفت: رفتار دولت انگلیس در زمینه دخالت های گاه و بیگاه در امور داخلی ایران درگذشته باید تغییر جهت پیدا کند و مردم ایران نباید احساس کنند که رویکرد بریتانیا به آنها غیردوستانه و مبهم است.

لاریجانی با انتقاد از برخی کشورهای غربی در اتخاذ سیاست یک بام و دو هوا در زمینه موضوعات مهم همچون مقابله با تروریسم، قاچاق مواد مخدر، حقوق بشر و اشغال خارجی  خاطر نشان کرد: برخورد با مقوله تروریسم نباید تاکتیکی و صوری باشد و کسانی که تروریسم تکفیری را بوجود آوردند و تسلیح و حمایت کردند باید پاسخگوی سیاست های اشتباه خود باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به توافق هسته ای اخیر ایران با 1+5 گفت: درخصوص این توافق کمیته ویژه ای تشکیل شده که کار بررسی آن را بر عهده دارد و کمیسیون های تخصصی مجلس نیز در حال بررسی جداگانه موضوع هستند و باید منتظر بود تا نتایج بررسی ها مشخص شود.

 منبع: خبرگزاری صدا و سیما

کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,هاموند ,انگلیس ,

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

  ضرورت حرکت به‌سمت دریافت سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای تکمیل ناوگان ریلی/ با ارائه تسهیلات به کارخانجات برای حمل‌ونقل ازطریق ریل انگیزه ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی