کد خبر : 1274
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در نطق پیش از دستور:

تسنبم: جریانات فکری مختلف شرایط خاصی را در زمان امام رضا(ع) ایجاد کرده بود

تسنبم: جریانات فکری مختلف شرایط خاصی را در زمان امام رضا(ع) ایجاد کرده بود

رئیس مجلس با بیان اینکه ما افتخار داریم که میزبان امام رضا(ع) هستیم گفت: جریانات فکری مختلف شرایط خاصی را در زمان امام رضا(ع) از نظر سیاسی ایجاد کرده بود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در آغاز جلسه علنی امروز مجلس در نطق پیش از دستور خود در سخنانی ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن سالروز میلاد امام رضا(ع)، گفت: ما افتخار داریم که میزبان این ولی خدا هستیم.
 
وی با بیان اینکه شرایط سیاسی و فرهنگی که در زمان امام رضا(ع) و پدر بزرگوار ایشان وجود داشت، جدای از سلطه دیکتاتوری خلفای عباسی، جریان‌های مهم فکری و فرهنگی آن زمان بود که نوع اقدامات امام را می‌توان در این بستر تاریخی مورد ارزیابی قرار داد، افزود: شاید بهترین هدیه برای پاسداشت آن حضرت، فهم سلوک فکری آن ولی خدا باشد.
 
رئیس مجلس اضافه کرد: عصر امام رضا(ع) طوفانی‌ترین عصری بود که شرایط مختلف فکری برای مکتب تشیع در آن زمان بوجود آمده بود.کیفیت شهادت امام موسی‌بن جعفر(ع) زمینه پیدایش و رشد فرقه واقفیه را در بین شیعیان ایجاد کرده بود که امام با آن مسلک مبارزه می‌کرد.
 
لاریجانی به دیگر جریان فکری که در زمان امام رضا(ع) بوجود آمده بود، اشاره کرد و گفت: اینها اهل غلو بودند که امام در زمان‌های مختلف با آنان مواجهه می‌کرد؛ از طرف دیگر فعالیت مترجمان بود که در آن زمان فرهنگ و فکر سایر ملل در پایان دوره بنی‌امیه و ابتدای دوره بنی‌عباس فضایی بوجود آمده بود که افکار آنها ترجمه می‌شد و در جامعه مسلمان پخش می‌شد که همین امر برخی از انحرافات فکری را در جامعه بوجود آورده بود.
 
وی اضافه کرد: از طرفی آزادی سیاسی همراه با کار فرهنگی که با تضعیف بنی‌امیه و ابتدای روی کار آمدن بنی‌عباس در جامعه شروع شده بود، شرایط را به نحوی رقم زد که جریان‌های فکری مختلف رشد کردند، لذا ما در آن زمان فرقه‌‌های مختلف فکری را شاهد هستیم.
 
رئیس مجلس اظهار داشت: حادثه دیگری که تأثیرگذار بود، این بود که در زمان سقوط بنی‌امیه، بنی‌عباس خود را طرفدار اهل بیت معرفی می‌کردند، لذا عده زیادی از روی کار آمدن بنی‌عباس حمایت کردند، اما وقتی آنها سر کار آمدند، مشاهده شد که اینها دست کمی از بنی‌امیه در زورگویی، مخافت و تضاد با اهل بیت ندارند که به همین جهت جریان‌‌های مختلف انقلابی علیه آنها نظیر زیدیه و گروهی از علویان علیه آنها قیام کردند؛ یعنی شرایط زمانه، پُر غلیان و از نوع انقلاب‌های محلی بود.
 
لاریجانی با بیان اینکه از طرف دیگر مأمون از نظر فکری گرایش عقلگرا داشت، گفت: لذا بحث پیرامون عقاید مختلف را دامن می‌زد، شاید هم جنبه سیاسی داشت، به خاطر اینکه می‌خواست شرایط فرهنگی جامعه آشفته‌تر شود، لذا حتی به فرقه‌های مختلف کلامی غیر مسلمان هم مجال می‌داد که در آن زمان عقاید خود را مطرح کنند و مجادلات فکری و فرهنگی در آن زمان دایر شده بود.
 
وی ادامه داد: در چنین شرایطی و بستر فرهنگی باید رفتار و سلوک امام رضا(ع) را از نظر تفکر و مشی فکری مورد ارزیابی قرار داد و از آن استفاده کرد، یعنی هم مبارزه با مأمون از نظر سیاسی که یک فرد سیاس و پیچیده بود و مبارزه با آن کار ساده‌ای نبود و هم آشوب‌های سیاسی و انقلاب‌های مختلف در بخش‌های گوناگون کشور علیه حکومت به وجود آمده بود و از طرف دیگر افکار مختلف از فرهنگ‌های گوناگون از طریق ترجمه آثار سایر دول هم دایر شده بود، لذا دامنه محاجه‌های فکری گسترده شد، البته از طرفی هم جریان‌های انحرافی مثل وافقیه، اهل غلو و غالیان و اصحاب اهل حدیث هم حضور داشتند.
 
رئیس مجلس با تأکید بر اینکه امام رضا(ع) در این شرایط فرهنگی تألیفات و مناظراتی دارند که از تفکرات توحیدی و بحث‌های عقلانی مهم محشون است، افزود: از ایشان روایات مختلفی نقل شده که معارف اهل بیت را بین مسلمان مستحکم می‌کرد. برخی از رساله‌هایی مثل ذهبیه در طب فقه رضوی و صحیفة‌الرضا به ایشان منتسب است.
 
لاریجانی تصریح کرد: در این میان روایاتی هم از ایشان نقل است که بسیار جذاب است که برخی از روش فکری امام را نشان می‌دهد. در تمام اینها می‌توان یک برداشت مهم داشت، چون زمانه‌ای بود که تکیه به عقل و مجادلاتی عقلانی در آن زمان رایج بود امام توجه به عقل و جایگاه عقل در مکتب اهل بیت را مبنا قرار داده بود.
 
وی تأکید کرد: امام رضا(ع) برای فهم حقایق و معارف اهل بیت تلاش می‌کردند و کوشیدند که مسیر عقل‌گرایی را در طریق دین و حق به کمال برسانند، لذا چه در مناظرات و چه در روایاتی که از ایشان نقل است ما این بستر عقلانی را شاهد هستیم.
 
رئیس مجلس در پایان خاطرنشان کرد: زندگی و سلوک مسلمانان یک مسیر روشنی است که باید از درون معارف اهل بیت آن را جستجو کرد و یافت. از خداوند می‌خواهیم که این استعداد را از نظر درک معارف اهل بیت به ما بدهد که بتوانیم آن خط فکری و منهج فکری را به درستی بشناسیم و به کار ببندیم.
 
انتهای پیام/
 
منبع: خبرگزاری تسنیم
 
کلید واژه :

امام رضا ,دکتر لاریجانی ,

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی