کد خبر : 1271
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایرنا/ دکتر لاریجانی: تلاش امام رضا(ع) اکمال عقلگرایی در طریق دین و حق بود

ایرنا/ دکتر لاریجانی: تلاش امام رضا(ع) اکمال عقلگرایی در طریق دین و حق بود

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: امام رضا (ع) در شرایطی که تکیه به عقل و مجادلات عقلانی رایج بود، توجه به عقل و جایگاه عقل در مکتب اهل بیت (ع) را برای فهم حقایق و معارف مبنا قرار دادند و تلاش می کردند که مسیر عقلگرایی در طریق دین و حق به را کمال برسانند.

 به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، علی لاریجانی روز چهارشنبه در نطق پیش از دستور جلسه علنی مجلس شورای اسلامی افزود: میلاد مسعود مولایمان شمس الشموس، شاه ولایت، حضرت ثامن الائمه امام رضا (ع) را به ملت عزیز و نمایندگان محترم تبریک و تهنیت عرض می کنم.
 
رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: افتخار ایرانیان این است که میزبان این ولی خدا هستیم. شرایط سیاسی و فرهنگی در زمان امام رضا (ع) و پدر بزرگوار ایشان وجود داشت، جدای از سلطه دیکتاتوری خلفای عباسی، جریان های مهم فکری و فرهنگی آن زمان بود که نوع اقدامات امام (ع) را می توان در این بستر تاریخی مورد ارزیابی قرار داد و شاید بهترین هدیه برای پاسداشت حضرت فهم سلوک فکری ولی خدا باشد.
 
لاریجانی تاکید کرد: عصر امام رضا (ع) طوفانی ترین عصری بود که شرایط مختلف فکری برای مکتب تشیع به وجود آمده بود. کیفیت شهادت حضرت موسی بی جعفر (ع) زمینه پیدایش و رشد فرقه واقفیه را در بین شیعیان ایجاد کرده بود که خود آن مسلکی بود و امام با آن مبارزه می کرد. همچنین جریان دیگر فکری که به وجود آمده بود، غالیان بودند، اهل غلو که امام در زمان های مختلف با آن ها محاجّه می نمود.
 
وی تصریح کرد: فعالیت مترجمان بود که در آن زمان فرهنگ فکر سایر ملل در پایان دوره بنی امیه و ابتدای دوره بنی عباس، فضایی را به وجود آورده بود که افکار آن ها ترجمه و در جامعه مسلمان پخش شده بود و همین امر برخی از انحرافات فکری را در جامعه به وجود آورده بود. 
 
رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از طرفی آزادی سیاسی همراه با کار فرهنگی که با تضعیف بنی امیه و ابتدای روی کار آمدن بنی عباس در جامعه شروع شده بود، شرایط را به نحوی رقم زد که جریان های فکری مختلفی رشد کردند، لذا ما در آن زمان فرقه های مختلف فکری را شاهد هستیم.
 
لاریجانی افزود: حادثه دیگری که باز تاثیرگذار بود، آن بود که در زمان سقوط بنی امیه، بنی عباس خود را طرفدار اهل دیف معرفی می کردند، لذا عده زیادی از روی کار آمدن بنی عباس حمایت کردند اما وقتی بنی عباس سرکار آمدند، مشاهده کردند که این ها دست کمی از بنی امیه ندارند. 
 
وی یادآور شد: به همین جهت جریان های مختلف انقلابی علیه آن ها سر برافراشت؛ چه گروهی از زیدیه و چه گروهی از علویان؛ این ها گروه هایی بودند که علیه بنی عباس قیام کردند، یعنی شرایط زمانه شرایطی پرغلیان از نظر انقلاب های محلی بود.
 
لاریجانی اظهار داشت: همچنین از طرفی مامون از نظر فکری گرایش عقلگرا داشت؛ لذا بحث پیرامون عقاید مختلف را دامن می زد. شاید هم جنبه سیاسی داشت به خاطر این که می خواست شرایط فرهنگی جامعه آشفته تر شود، حتی فرقه های مختلف کلامی غیرمسلمان را نیز مجال می داد که در آن زمان عقاید خود را مطرح کنند و مجادلات فکری و فرهنگی در آن زمان دایر شده بود.
 
وی ادامه داد: در چنین شرایطی بود که باید رفتار و سلوک امام رضا (ع) را از نظر تفکر و مشی فکری مورد ارزیابی قرار داد و از آن استفاده کرد. یعنی هم مبارزه با مامون از نظر سیاسی که یک فرد سیاس و پیچیده بود و مبارزه با او کار ساده ای نبود و از طرفی نیز آشوب های سیاسی و انقلاب های مختلف در بخش های گوناگون کشور علیه حکومت به وجود آمده بود؛ افکار مختلف از فرهنگ های گوناگون نیز از طریق ترجمه آثار وارد جامعه شده بود.
 
لاریجانی گفت: زندگی و سلوک مسلمانان یک مسیر روشنی است که باید از درون معارف اهل بیت (ع) آن را جستجو کرد و یافت.
 
 
انتهای پیام 
 
 
منبع: خبرگزاری ایرنا
ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی