کد خبر : 1270
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در آغاز جلسه علنی مجلس:

مهر: عصر امام رضا(ع) طوفانی ترین دوره فکری تشیع بود

مهر: عصر امام رضا(ع) طوفانی ترین دوره فکری تشیع بود

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: عصر امام رضا(ع) طوفانی‎ترین عصری بود که شرایط مختلف فکری برای مکتب تشیع به وجود آمد.

به گزارش خبرنگار مهر، در آغاز جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی، علی لاریجانی رئیس قوه مقننه با تبریک میلاد حضرت امام رضا (ع) به عنوان شاه ولایت، گفت: افتخار ما ایرانیان در این است که میزبان این ولی خدا هستیم.
 
وی با اشاره به شرایط سیاسی و فرهنگی حاکم در زمان امام رضا(ع) و پدر ایشان، افزود: جدای از سلطه دیکتاتوری خلفای عباسی، در این دوره جریان‌های مهم فکری و فرهنگی وجود داشت که نوع اقدامات امام (ع) را می‌توان در این بستر تاریخی مورد ارزیابی قرار داد.
 
لاریجانی ادامه داد: عصر امام رضا(ع) طوفانی‌ترین عصری بود که شرایط مختلف فکری برای مکتب تشیع به وجود آمده بود، کیفیت شهادت امام موسی (ع) زمینه پیدایش و رشد فرقه واقفیه را ایجاد کرده بود که خود آن یک مسلکی بود و امام با آن مبارزه می‌کرد.
 
وی گفت: جریان دیگری که در زمان امام به وجود آمده بود، جریان اهل غلو بود که امام در زمان‌های مختلف با آنها مواجهه می‌نمود و از طرف دیگر فعالیت مترجمان در آن زمان بود که فرهنگ و فکر سایر ملل در پایان دوره بنی‌امیه و ابتدای دوره بنی‌عباس وارد جوامع اسلامی می شد و این ترجمه افکار در جامعه مسلمانان پخش شده بود. که برخی از انحرافات فکری را در جامعه به وجود آورده بود
 
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آزادی سیاسی همراه با کار فرهنگی که با تضعیف بنی‌امیه و ابتدای روی کار آمدن بنی‌عباس در جامعه شروع شده بود، شرایط را به نحوی رقم زد که جریان‌های فکری مختلف رشد کردند.
 
لاریجانی با اشاره به اینکه در زمان سقوط بنی‌امیه، بنی‌عباس خود را طرفدار اهل‌بیت معرفی می‌کرد، تصریح کرد: عده زیادی از روی کار آمدن بنی‌عباس حمایت می‌کردند، اما وقتی بنی‌عباس سر کار آمدند مشاهده شد که اینها دست‌کمی از بنی‌امیه در زورگویی و مخالفت و تضاد با اهل بیت ندارند، به همین جهت جریان‌های مختلف انقلابی علیه آنها سر بر افراشت.
 
وی خاطرنشان کرد: شرایط زمانی عصر امام رضا(ع) شرایط پرغلیان از نظر انقلاب‌های محلی بود.
 
منبع: خبرگزاری مهر
ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  دیدار رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با دکتر لاریجانی

  نشست بررسی پروژه های مهم در دستورکار استان قم با حضور دکتر لاریجانی برگزار شد

  تضعیف ریشه‌های انقلاب خیانت است

  تبریک آغاز دهه فجر/ تسلیت درگذشت والده محمود بهمنى

  محبی نیا: لزوم جلوگیری از نفوذ نگاه ارباب رعیتی به داخل مجلس/ دکتر لاریجانی: روند رسیدگی به لایحه بودجه بدون ایراد قانونی است

  توضیحات دکتر لاریجانی درباره نحوه رسیدگی به لایحه بودجه 97

  اشکال آیین‌نامه‌ای به روند بررسی کلیات لایحه بودجه 97 وجود ندارد

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی