کد خبر : 1262
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی پیش از عزیمت به نیویورک:

تسنیم: موضوع فلسطین یکی از موضوعات دردآور برای عالم اسلام است

تسنیم: موضوع فلسطین یکی از موضوعات دردآور برای عالم اسلام است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موضوع فلسطین یکی از موضوعات دردآور برای عالم اسلام است، گفت: اگر غربی‌ها واقعاً دنبال صلح و دموکراسی هستند، باید یک ساختار دموکراتیک برای فلسطین طراحی شود تا این کشور به صلح و توسعه پایدار برسد.

 به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بامداد امروز پیش از سفرش به نیویورک جهت شرکت در چهارمین اجلاس رؤسای مجالس جهان با حضور در جمع خبرنگاران در فرودگاه امام خمینی(ره) درباره برنامه‌هایش در این سفر، گفت: سفر ما به سازمان ملل برای شرکت در بین‌المجالس است. بین‌المجالس از نهادهای باسابقه بوده و همه پارلمان‌های کشورهای دنیا در آن عضو هستند.

 
وی ادامه داد: در طول تحولاتی که در مسیر کار بین‌المجالس بوده، تلاش شده این سازمان متشکل‌تر و تأثیرگذارتر باشد و همواره این موضوع مطرح بوده است.
 
رئیس مجلس افزود: یکی از ایده‌های بین‌المجالس این بوده که با سازمان ملل که با دولت‌ها بیشتر در ارتباط است، به صورت نزدیک‌تری کار کند و در این رابطه هر چند سال یک‌بار اجلاس رؤسای مجالس جهان در سازمان ملل برگزار می‌شود.
 
لاریجانی اضافه کرد: در چهارمین اجلاس بحث روی موضوعاتی مانند صلح و دموکراسی برای توسعه پایدار و آنچه که مردم می‌طلبند است و یک موضوع مهم بحث‌ها، با توجه به آشفتگی موجود در دنیا، دستیابی به صلح پایدار و دموکراسی است.
 
وی با بیان اینکه دموکراسی باید پایه‌ای برای صلح و ایجاد توسعه پایدار باشد، گفت: در دهه اخیر فراوانی جنگ‌ها باعث شده موضوع دموکراسی دوباره مورد توجه جدی قرار گیرد، بنابراین این اجلاس مجال خوبی برای ارزیابی روند طی شده در گذشته است.
 
رئیس مجلس تصریح کرد: امروز باید چالش‌های پیش‌رو، به خصوص جریان‌های افراطی که در منطقه خاورمیانه وجود دارد، رفع شود که یکی از مباحث اصلی در بین‌المجالس این موضوع است و در کمیته‌های بین‌المجالس موضوعات مرتبط با حقوق بشر و توسعه پایدار مورد توجه قرار خواهد گرفت.
 
لاریجانی ادامه داد: گرم شدن هوا و تغییرات آب و هوایی، یکی از موضوعات مهم دیگری است که در بین‌المجالس بررسی می‌شود، به دلیل اینکه این موضوع می‌تواند به چالش‌های اجتماعی و سیاسی دامن بزند.
 
وی افزود: در حاشیه این اجلاس، ملاقات‌هایی با رؤسای مجالس کشورهای مختلف خواهم داشت،‌ البته باید توجه کرد عنوان کنفرانس و واقعیت‌هایی که در زندگی برخی کشورها مانند مانند جنگ و خونریزی است، فرق دارد. بنابراین باید بر این مسائل فائق آمد.
 
رئیس مجلس گفت: موضوع فلسطین یکی از موضوعات دردآور برای عالم اسلام است. اگر غربی‌ها واقعاً دنبال صلح و دموکراسی هستند، باید یک ساختار دموکراتیک برای فلسطین طراحی شود تا این کشور به صلح و توسعه پایدار برسد که البته از این موضوع فرار می‌کنند و همین عوامل برخی از کشورها باعث شده، به بحران‌ها در مناطقی مانند عراق و سوریه دامن زده شده و تبدیل به جریان‌های تروریستی شود، لذا در گفت‌وگوها می‌توان یک فضای دموکراتیک و صلح‌آمیز برای مردم این مناطق ایجاد کرد که از جنگ و خونریزی جلوگیری شود.
 
لاریجانی تصریح کرد: در سخنرانی بنده یکی از محورها این خواهد بود که چگونه می‌توان ساختار دموکراتیک را به صورت واقعی، پایه‌ای برای ایجاد صلح قرار داد، به دلیل فاصله و گپی است که بین حرف‌های نظری که معمولا در همایش‌ها و کنفرانس‌ها زده می‌شود و آنچه در میدان عمل وجود دارد به طوری که در میدان عمل جنگ و خونریزی وجود دارد، در حالی که در کنفرانس‌ها صحبت از دموکراسی است، طبعاً یک نگاه واقع‌بینانه می‌تواند فاصله و گپ را علاج کند.
 
وی در پاسخ به این سؤال که در حاشیه اجلاس چه مذاکراتی درباره تقویت دیپلماسی اقتصادی انجام خواهد شد؟ گفت: حتما یکی از محورهای مهم سفر همین موضوع خواهد بود، فضای ایران در حال انتقال به یک شرایط جدید است که می‌تواند همکاری‌های اقتصادی با کشورهای جهان را افزایش دهد.
 
رئیس مجلس در همین زمینه افزود: در این مدت اخیر هیئت‌های کشورهای مختلفی که به ایران می‌آیند، برای سرمایه‌گذاری در ایران ابراز علاقه‌مندی می‌کنند.
 
لاریجانی ادامه داد: این اجلاس فرصت مناسبی خواهد بود تا با رؤسای مجالس کشورهای مختلف در زمینه همکاری‌های دوجانبه با محوریت سرمایه‌گذاری و رونق تولید در ایران باشد، صحبت بیشتری شود.
 
وی درباره اوضاع داخلی یمن با بیان اینکه شرایط این کشور برای تمامی مسلمانان جهان بسیار دردآور و ناراحت‌کننده است، تصریح کرد: یمن یک کشور بزرگ و ریشه‌دار اسلامی بوده که مورد هجوم قرار گرفته و مساکن و زیربناهای آن تخریب شده است. در شرایط فعلی یک تصور متضاد وجود دارد، برخی از کشورها تصور می‌کنند با فشار نظامی مسئله در منطقه حل می‌شود که این موضوع فرسوده شده و بیشتر توجهات به سمت راه‌حل سیاسی برای حل مسائل سوریه و یمن است.
 
رئیس مجلس افزود: پیشنهاداتی برای حل مسئله یمن از سوی کشورهای عربی مطرح شده و همچنین پیشنهاداتی از طرف نماینده سازمان ملل ارائه شده است که اجمالا رایزنی‌های صورت گرفته، اما باید این موضوعات را با توجه به واقعیات توانمند کرد.
 
لاریجانی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کند تا در یمن وحدت به‌وجود آید و گروه‌های مختلف یمن بتوانند مذاکراتی در سطح ملی داشته باشند و دولت وحدت ملی استقرار یابد و انتخابات و سایر سازوکارها در این بستر تعریف شود که امیدوارم این ساماندهی‌ها شکل بگیرد.
 
وی در این‌ باره همچنین افزود: برخی کشورها تصور می‌کردند از طریق نظامی‌گری می‌توانند مسئله را حل کنند، این در حالی است که نتایج اندک این موضوع خساراتی برای آنها به دنبال داشت، بنابراین آنها باید به جریان‌های قوی‌تر مانند راه‌حل سیاسی بپیوندند.
 
رئیس مجلس گفت: مسئله یمن و سوریه در چارچوب دموکراتیک حل خواهد شد و راه‌حل سیاسی یک راه‌حل پایدار بوده و هست، البته به شرطی که موضوع تبدیل به معاملات بیرون از خواسته ملت نباشد.
 
لاریجانی افزود: اختیار حل مسئله باید در اختیار مردم آن کشور باشد و کشورهای علاقه‌مند باید سازوکاری فراهم کنند که اراده ملت‌ها تحقق یابد نه اینکه در اتاق بسته‌ای برای ملت‌ها تصمیم بگیربند و غنائم تقسیم کنند و در این رابطه به برخی از کشورهای قدرتمند گفتیم که روش‌های آنان جواب نمی‌دهد، بلکه مردم هر کشوری می‌توانند درباره سرنوشت کشورشان تصمیم بگیرد.
 
براساس این گزارش، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، بامداد امروز برای شرکت در چهارمین اجلاس رؤسای مجالس جهان در نیویورک، تهران را با پروازی غیرمستقیم و غیراختصاصی به مقصد فرانکفورت، ترک کرد.
 
براساس این گزارش، رئیس مجلس در مسیر سفر پروازی خود به نیویورک، بعد از توقفی کوتاه در فرودگاه فرانکفورت آلمان، با یک پرواز غیراختصاصی دیگر این شهر را به مقصد نیویورک ترک خواهد کرد.
 
گفتنی است، در این سفر علیرضا مرندی نماینده مردم تهران، کاظم جلالی نماینده مردم شاهرود، جواد جهانگیرزاده نماینده مردم ارومیه، احمدرضا دستغیب نماینده مردم شیراز، مؤید حسینی‌صدر نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی لاریجانی را همراهی می‌کنند.
 
همچنین محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس و علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با حضور در فرودگاه امام خمینی (ره) رئیس مجلس و هیئت همراه را بدرقه کردند.
 
انتهای پیام/
 
منبع: خبرگزاری تسنیم
کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,رئیس مجلس ,فلسطین ,یمن ,سوریه ,نیویورک ,

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی