کد خبر : 1248
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار همتای ژاپنی مطرح کرد:

ایلنا: ضرورت توسعه روابط تهران - توکیو بر اساس منافع متقابل

ایلنا: ضرورت توسعه روابط تهران - توکیو بر اساس منافع متقابل

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دیدگاه مثبتی از توسعه روابط با ژاپن بین مردم و مسئولان ایرانی وجود دارد.

 به گزارش ایلنا٬ علی لاریجانی که برای شرکت در اجلاس رؤسای مجلس عضو اتحادیه بین المجالس جهان در نیویورک به سر می‌برد در دیدار با همتای ژاپنی خود با اشاره به ایجاد زمینه‌های گسترش همکاری‌ها و روابط بر اساس منافع متقابل دو کشور در ایران پس از تحریم از ژاپن به عنوان کشور دوست مردم ایران یاد کرد و گفت: دیدگاه مثبتی از توسعه روابط با این کشور در بین مردم و مسئولان ایرانی وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: ایران و ژاپن از رابطه عمیق و تاریخی در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به عنوان پشتوانه همکاری‌ها و تعاملات خود برخوردارند و باید از همه ظرفیت‌ها در مسیر ارتقای مناسبات بهره برد.

وی همچنین تصریح کرد: در ایران پس از تحریم، زمینه‌های گسترش همکاری‌ها و روابط بر اساس منافع متقابل در حوزه‌های اقتصادی، تجاری، صنعتی، نفت، صنایع پزشکی، پتروشیمی و سرمایه گذاری بیش از پیش فراهم شده است و ژاپن می‌تواند از این فرصت به نحو شایسته‌ای استفاده کند.

ابراز امیدواری برای ایجاد زمینه‌های تحقق موافقنامه استرداد مجرمان میان ایران و ژاپن

رییس قوه مقننه کشورمان با اشاره به تصویب موافقت نامه استرداد مجرمان میان دو کشور افزود: امیدواریم زمینه‌های تحقق این موافقتنامه هرچه زود‌تر فراهم شود.

لاریجانی در این دیدار از همتای ژاپنی خود برای سفر رسمی به جمهوری اسلامی ایران دعوت کرد.

آمادگی ژاپن برای آغاز دور جدید از روابط و مناسبات سیاسی، پارلمانی و اقتصادی

رئیس مجلس ژاپن هم در این دیدار از ایران به عنوان کشور مهم و برخوردار از تمدن و فرهنگ کهن یاد کرد و گفت: ایران و ژاپن روابط حسنه سنتی را در طول سال‌های متمادی گذشته تجربه کرده‌اند و با توجه به ظرفیت‌های موجود، همکاری‌ها و مناسبات دو کشور در زمینه‌های مختلف باید هر چه بیشتر توسعه یابد.

تاداموری اوشیما با اشاره به برخی زمینه‌های همکاری و تعاملات مشترک میان دو کشور افزود: ژاپن اکنون آمادگی دارد دوره جدیدی را در روابط و مناسبات سیاسی، پارلمانی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران آغاز کند.

ابراز خرسندی ژاپن از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵

وی ادامه داد: ژاپن از توافق هسته‌ای اخیر ایران و گروه ۱+۵ خرسند و امیدوار است بسته‌های اجرایی آن در همه طرف‌ها هر چه زود‌تر فراهم شود.

رییس مجلس ژاپن تصریح کرد: ژاپن خود قربانی سلاح هسته‌ای است و با درک شرایط دشوار منطقه خاورمیانه آماده همکاری با جمهوری اسلامی ایران برای گسترش ثبات و صلح منطقه‌ای و بین المللی است.

چهارمین دور اجلاس رؤسای مجلس عضو اتحادیه بین المجالس جهان از نهم تا یازدهم شهریور با حضور ۱۳۳ کشور با موضوع «صلح، دموکراسی و توسعه از نگاه مجلس» در مقر اصلی سازمان ملل در نیویورک برگزار می‌شود.

منبع: خبرگزاری کار ایران (ایلنا) 

کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,ژاپن ,توکیو ,نیویورک ,تهران ,ایران ,مجلس ,

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی